Sestdiena, 27. aprīlis
Vārda dienas: Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne

No piparmētru tējas pie kafijas

Jānis Gabrāns
08:38
29.05.2020
8
M 1

Saruna pie kafijas tases ar dziedātāju Mārtiņu Ruski tiešām sākas pie kafijas tases, jo šajā pandēmijas laikā Mārtiņš nav grimis grūtsirdībā par atceltajiem koncertiem, bet izveidojis ģimenes uzņēmumu “Kantero” – mobilo kafejnīcu uz riteņiem, kas atrodas Olaines Mežaparkā.

Dzimis un mācījies Cēsīs, ilgu laiku dzīvojis Straupē, kopš 16 gadu vecuma – Rīgā, pēdējos trīs gadus – Olainē. Aizvadītā gada nogalē iznāca viņa albums “Piparmētru tēja”, kurā skan Raimonda Paula dziesmas ar Guntara Rača vārdiem.

– Dziedātāja karjera nomainīta pret baristas amatu?
– Kad izsludināja ārkārtējo situāciju, neloloju ilūzijas, ka tas ir īslaicīgi, ka pēc mēneša ļaus atkal spēlēt, rīkot pasākumus. Bija skaidrs, ka šī pauze ir uz diezgan ilgu laiku, tāpēc mēģināju rast risinājumu, lai nodrošinātu ģimeni, lai pats būtu nodarbināts.

Par laimi, man ir pastāvīgs darbs Latvijas Radio2, taču mans pirmskrīzes budžets bija pavisam citāds. Ja nogriež lielu daļu nost, ir tā, kā ir. Vienu neilgu brīdi bija nedaudz depresīvs garastāvoklis, tad nolēmu, ka kaut kas jādara. Secināju, ka Olaines Mežaparkā trūkst gardas kafijas. Izstāstīju ideju sievai, atradām treileri, pielāgojām, tikām pie atļaujām, lieliskas kafijas, un mums ir jauna lieta, kas spēj aizraut.

– Bizness sākts no nulles?
– Pilnīgi no nulles. Aprīlī radās ideja, maija sākumā pirmā kafija nonāca pie klientiem.

– Saka, ka katra krīze dod iespēju, un šis ir labs pierādījums tam. Nav jāskumst, ir jādara.
– Tie, kuriem patīk skumt, to darīs jebkurā laikā, tāpat kā tie, kuri grib darīt, vienmēr atradīs, ko darīt. Es sevi vienmēr esmu pieskaitījis pie darītājiem, arī mans personiskais izdzīvošanas instinkts nevienu brīdi neļāva domāt, ka tagad jāgaužas, cik viss slikti. Daudziem šis ir grūts laiks, bet tāpēc jāmeklē iespējas. Palīdzēja tas, ka ir liels draugu, paziņu loks, kuriem varēju piezvanīt, konsultēties, man nevajadzēja doties nezināmajā. Savācu nepieciešamo informāciju, kas ļāva saprast, ka mana ideja bijusi pareiza.

– Tagad būsi arī kafijas pazinējs?
– Kafijas pasaule tiešām ierauj sevī. Kad sāc iedziļināties, saproti, ka tā ir plaša, tajā vēl daudz nezināmā. Gandrīz katra diena atklāj ko jaunu, un man ir prieks mācīties. Ja mācies to, kas arī pašu aizrauj, tas ir dubultā aizraujoši.

– Šajā laikā cilvēki vairāk laika pavada ar ģimeni, tev laikam to īsti nesanāca izbaudīt.
– Pirmajā mēnesī tiešām biju vairāk ar ģimeni, un dēls jau bija pieradis, ka esmu vairāk mājās. Tagad pēdējās nedēļās šis laiks ar ģimeni atkal sarucis, jo bizness paņem daudz.

Toties tagad mājās esmu piektdienu, sestdienu vakaros, kas pirms vīrusa nebija iedomājams. Tad šie vakari vienmēr bija piepildīti un dienas pagāja vienā muzikālajā skrējienā. Tagad visi no tā esam laukā, īsti nezinu, vai tas labi vai slikti, jo muzikāli piepildītais dzīvesveids man tomēr patika.

– Vēl pirms krīzes, februāra vidū, paspēji VEF kultūras pilī nodziedāt albuma prezentācijas koncertu “Piparmētru tēja”.
– Jā, tas bija tāds kā punkts uz i pirms lielā pārtraukuma. Nebūtu patīkami uzzināt dažas dienas pirms notikuma, ka koncerts tiek atcelts. Tas būtu pamatīgs trieciens. Man paveicās, diemžēl daudziem citiem mūziķiem nācās atcelt iecerētos projektus.

– Kā nonāci Raimonda Paula redzeslokā?
– Mums labas attiecības jau ir kādu laiku, itin bieži tikāmies vienkārši parunāt. Tad viņš piedāvāja man vienu dziesmu, vēl vienu un vēl, un nu jau teicu – Meistar, mums te sanāk kaut kas vairāk. Tapa albums “Piparmētru tēja”, pēc tam arī šis koncerts. Bija paredzēti vēl koncerti, tos gan diemžēl nācās atlikt.

– Kādreiz teica, ja Pauls uzaicinājis dziedāt, tad jau visas durvis vaļā.
– Nezinu, vai mūsdienās visas durvis ar to vaļā, bet katrā ziņā tas uzlika zināmu latiņu. Sadarbība ar šādu komponistu dod emoci­onālo pacēlumu.

– Dziedāt koncertā, kur pats Maestro ir pie klavierēm, tā taču ir lielāka atbildība nekā, piemēram, kādā korporatīvā ballītē.
– Es teiktu, ka atbildības nasta ir diezgan līdzīga. Protams, sākumā sadarbība ar Meistaru rada lielāku iespringumu, bet, kad koncerts sācies, tas mainās un atliek gūt baudu no šī piedzīvojuma. Protams, šādā koncertā stress ir lielāks, nekā spēlējot, piemēram, kāzas.

– Mācoties Cēsu 1.pamatskolā, laikam nedomāji, ka kādu dienu būsi uz vienas skatuves ar Maestro, dziedot viņa dziesmas.
– Tāda vēlme bija gan, varbūt absolūti utopiska, bet, lūk, sapņi pārvēršas realitātē. Lai gan mana pirmā uzstāšanās 14 vai 15 gados bija tieši ar Raimondu Paulu pie klavierēm. Mātes dienas koncertā Maestro bija uzaicināts uz Cēsīm, tur dziedāju es, Kristaps Krafte, Elīna Lejniece, tagad Gluzunova. Tas man spilgti palicis atmiņā, it kā būtu noticis vakar.

– Esi studējis arī Mūzikas akadēmijā akadēmisko dziedāšanu.
– Studijas joprojām turpinās, bet attālinātās mācības mani attālina arī no šīs mūzikas. Atzīšos, neesmu tajā sevi vēl tā īsti sajutis, akadēmiskais virziens nav mani ierāvis. Kādā brīdī būtu jāizdara izvēle, pa kuru ceļu iet, bet man liekas, šie žanri savā būtībā ir stipri līdzīgi. Saprotu, ka akadēmiskā žanra pārstāvji man noteikti nepiekritīs, bet patiesībā liels darbs jāiegulda abos, ja vēlies sasniegt augstu līmeni. Bez pamatīga darba neko nesasniegsi ne akadēmiskajā mūzikā, ne populārajā mūzikā, ne šlāgermūzikā. Tikai tā kaut kad ir noteikts, ka viens ir kaut kas augstāks, smalkāks, bet otrs – ne pārāk.

– Vai šajā nosacīti klusajā laikā mūzikas nepietrūkst?
– Kādu brīdi no mūzikas biju pilnībā distancējies, var teikt, iedevu sev atelpu. Nekas jauns neradās un arī negribējās. Laikam pirms tam intensitāte bija liela, tad, sākoties pauzei, organisms nolēma, ka ir no tā jāatpūšas. Tagad, jau paņemot ģitāru un uzspēlējot, saprotu, ka sajūta ir brīnišķīga. Un kaut kad jau būs arī koncerti, ja ne šogad, tad nākamgad noteikti!

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Filma par cilvēku, viņa izvēli un laiku

06:15
27.04.2024
12

Antras Cilinskas un Annas Vidulejas filma “Podnieks par Podnieku. Laika liecinieks” skatāma visā Latvijā. Ar filmas režisori un producenti Antru Cilinsku tikšanās notika pēc viena no kino seansiem Cēsīs. Juris Podnieks (1950. gada 5. decembris – 1992. gada 23. jūnijs) ir tā dēvētās latviešu poētiskās kinodokumentālistu skolas jaunās paaudzes spilgtākais un talantīgākais kinooperators, režisors un […]

Patīk darbi, kurus darot nav jāsteidzas

06:02
25.04.2024
37

Jānis Vagulis dienas piepilda ar darbu, rodot arī laiku paslinkošanai, nekā nedarīšanai. “Laukos vienmēr ir, ko darīt, vienmēr kādam vajag piepalīdzēšanu,” viņš saka un piebilst, ka māk visus laukos ikdienā nepieciešamos darbus. Savulaik strādājis dažādās zāģētavās, to sen vairs nav gluži tāpat kā daudzos citos mazos pagastos. Jānis Kaivē dzīvo jau 25 gadus. Pats ir […]

Bērnības vietai atdota sirds

05:45
24.04.2024
121

Daces Kārkliņas dzimtas saknes ir Kaivē. Pati dzīvo Cēsīs, strādā Rīgā, bet par savu vietu sauc Kaivi. Kad vien brīvs laiks, viņa mēro ceļu, lai būtu pie krustdēla, draugiem. “Man bērnība saistās tikai ar Kaivi. Vasaras pavadīju pie krustmātes. Te vienmēr bija, ko darīt un ik dienu notika kas interesants. Bija, protams, jāravē, jāvāc siens, […]

Iedzīvoties un būt savējai

05:34
23.04.2024
120

Evita Petrova ar ģimeni Kaivē nokļuva nejauši.  “Vasarā, braucot pa Piebalgu, ieraudzījām aizaugušu viensētu. Tā iepatikās, izdevās vienoties ar saimniekiem, un nopirkām “Lapsas”,” stāsta Evita. “Tas bija pirms 12 gadiem. Gadus trīs ģimene šurp brauca vien brīvdienās, tad pārcēlās pavisam. Tā rīdzinieki kļuva par kaivēniešiem. Evita piebilst, ka mājas ir tikai nepilnus divus kilometrus no pagasta centra. […]

Atrast burtus baltās rūtīs

15:25
22.04.2024
411

Krustvārdu mīklu risināšana ne vienam vien ir gan laika īsināšana un prāta asināšana, gan atmiņas trenēšana un savu zināšanu pārbaude. Cēsniece Vizma Kronīte rūtotajiem laukumiem pareizos burtu izvēlas, ne tikai meklējot atbildes, bet arī uzdodot jautājumus – sastādot krustvārdu mīklas. Ar viņu saruna par krustvārdu mīklām, seniora ikdienu un  ne tikai. -Kāpēc tik daudzi risina […]

Vai suns ir “tikai suns”

05:14
19.04.2024
116

Viņa pati par sevi teic, ka vēl cēsiskāka nemaz nevarētu būt, jo bērnība pagājusi pašā Cēsu sirdī, iepretim Sv.Jāņa baznīcai – Torņa ielā 1. Viņa teic, ka “sapņa par Ameriku” viņai nav bijis nekad. Kur cilvēks piedzimis, tur viņam arī jādzīvo, dzīvē nejaušības nenotiek. Pēc profesijas friziere, brīvajā laikā aizraujas ar sportošanu kopā ar suņiem. […]

Tautas balss

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
13
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Uzšļāc ūdeni un dubļus

16:57
26.04.2024
20
Druva raksta:

“Regulāri nākas iet Cēsīs zem dzelzceļa tilta. Kad līst lietus, dubļains, gan to nevienam neiesaku. Uz galvas pilēs ūdens un mašīnas nošķiedīs. Ietve tur tik šaura, grūti izmainīties ar pretimnācēju, kur nu vēl pamukt kaut kur, kad brauc mašīna. Vai kāds saskaitījis, cik cilvēku kājām ik dienu iziet pa šo vietu? Žēl ģimnāzistu, kuri dosies […]

Operatīvi, atsaucīgi un laipni

16:56
26.04.2024
10
Druva raksta:

“Sirsnīgs paldies ārstes Sprindules prakses medicīnas māsai Irīnai, viņa bija ļoti atsaucīga un ātri nokārtoja, lai tieku pie vajadzīgajiem medikamentiem, kad man pasliktinājās pašsajūta. Un milzīgs paldies arī māsiņai Lindai, kas nāca pie manis mājās, vēnā ievadīja zāles, katru reizi mērīja asinsspiedienu, vienmēr izjautāja, kā jūtos, bija ļoti laipna, atsaucīga. Domāju, tā darbu vajadzētu darīt […]

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
35
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
39
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Sludinājumi