Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Dot drošības sajūtu

Iveta Rozentāle
13:07
10.08.2020
111
Ilze Dambe Foto Kaspars Kurcens 1

Ilze Dambe ir Bērnu veselības centra vadītāja Cēsu klīnikā. Pirms divarpus gadiem pēc studijām viņas ģimene atgriezās Cēsīs.

-Apstākļi sakrita, ka varējām atgriezties. Dzimtajai pilsētai ir savs šarms, bērns iet skolā, kurā mācījos es, te ir mierīgāk un drošāk. Un, protams, te, netālu no Cēsīm, bija iespēja piepildīt sapni par māju pie meža. Man reiz paziņa prasīja, vai atceros, ka, maza būdama, biju teikusi, ka man ir trīs sapņi – ģimene, māja pie meža un būt par pediatri. Biju to jau aizmirsusi, bet, lūk, tā domas realizējas. Esmu uzaugusi slimnīcas rajona mājās, un man auklīte bija brīnišķīga Cēsu slimnīcas pediatre.

– Kādam ir jābūt pediatram mūsdienās?
– Ar bērniem visam ir jābūt pa īstam. Pediatrs ir patiess un vienkāršs. Ja, ieejot palātā rīta vizītē, redzu, ka bērns zem gultas ir pazaudējis savu mīļāko mantu, man nav problēmu parāpties zem gultas un mantu dabūt. Tajā brīdī mēs kļūstam par labākajiem draugiem. Bet, tiklīdz tu uzspied savu nostāju vai noliec barjeru, bērns to jūt un ar viņu vairs neko nav iespējams sarunāt. Es bērniem daudz stāstu un skaidroju. Viņi taču saprot, dzird un jūt. Un,jūtot manu stabilo nostāju un pārliecību, bērns ļaujas.

Man ļoti patīk strādāt Cēsīs, jo klīnika ir neliela. Nav kā Rīgā, kur ambulatorajā pieņemšanā ir tikai 20 minūtes sarunai un nākamo reizi es pacientu redzu tikai tad, kad viņš atnāk, lai pārliecinos, ka viss ir kārtībā. Cēsīs ir tā vieta, kur mēs varam veidot ciešas, uzticības pilnas attiecības. Mani pacienti vienmēr zina, ka var man uzprasīt jebko. Es savukārt gūstu atgriezenisko saiti, zinu, kā viņiem iet, kas notiek. Šīs attiecības ir svarīgas. Un tad ir tas prieka brīdis, kad mamma saka, ka jau no rīta pamostoties bērns sapriecājies, ka būs jāiet pie ārsta.

– Katrs bērns ir vissvarīgākais.
– Protams. Bērniem ir apbrīnojama īpašība – lai cik viņiem būtu slikti, viņi ir motivācijas pilni tikt uz kājām, dzīvot, spēlēties un priecāties. Bērnos ir liela dzīvotgriba. Un man tikai drusciņ jāpalīdz, lai tā varētu notikt. Tajā pašā laikā strādāt ar bērniem ir emocionāli smagi, jo, tiklīdz ir nopietnas saslimšanas, es kā ārste pārdzīvoju līdzi.

Lai arī ir situācijas, kad ieved bērnu ar smagu, akūtu saslimšanu un jāizvērtē prioritātes, tomēr ikdienas ritmā katrs pacients ir vissvarīgākais. Viņš atnāk ar savu problēmu, kas viņam tobrīd ir vislielākā. Un ir pilnīgi vienalga, vai tās ir parastas iesnas, pneimonija vai vēl kas nopietnāks. Pacients gaida – problēma ir jāatrisina. Tas, protams, no manis prasa zināmu degsmi, piepūli un stresu, bet tas atmaksājas. Man patīk tā sajūta, ka vecāki tiešām zina, ka viņi var piezvanīt un saņemt atbalstu. Es varu iedot drošības sajūtu.

Cēsu klīnikā pediatrija ir viena no prioritātēm. Pēdējos gados ir izdarīts ļoti daudz. Līdz ar Bērnu centra izveidi nodrošinām ļoti plašu un kvalitatīvu pakalpojumu klāstu. Mums ir nodaļa ar dienas stacionāru, uzņemšana divdesmit četras stundas diennaktī, ambulatorā daļa ar speciālistiem, daudzi no viņiem brauc no Rīgas un šeit strādā ar bērniem. Mēs redzam, ka tiešās pieejamības pediatrs, pie kura darba dienās var nākt uz konsultāciju, ir ļoti pieprasīts. Turklāt ne tikai cēsniekiem, bet arī tuvākās apkaimes ģimenēm. Kad atnācu uz Cēsīm, ambulatori apkalpojām vien pāris bērnus dienā. Bērniem visbiežāk ir akūtās saslimšanas, un tas nozīmē, ka pie ārsta jātiek tūlīt. Mēs to spējam nodrošināt.

– Un, kā zinām, bērniem problēmas saasinās tieši vakara stundās.
– Tieši tā. Mūsu darbs ir problēmas risināt jebkurā diennakts laikā – sniegt ne tikai konsultāciju, bet veikt analīzes, rentgenu, saņemt nepieciešamos nosūtījumus. Valstī noteikto sekundāro aprūpi varam veikt ļoti labā līmenī, ar ko es kā cēsniece ļoti lepojos. Cēsis ir labs piemērs katrai Latvijas pilsētai, jo cēsniekiem ir tā apziņa, ka, ja ar bērnu kaut kas notiek, tad tepat ir Cēsu klīnika, kur strādā pieredzējuši ārsti un māsas.

– Kādu iemeslu dēļ bērni visbiežāk nonāk slimnīcā?
– Visbiežāk ir infekciju slimības – vīrusu, bakteriālās saslimšanas. Protams, akūtu situāciju ir daudz un dažādu. Arī traumu dēļ bērni ļoti bieži nonāk slimnīcā. Sadzīves traumas varam ārstēt tepat uz vietas, bet politraumu gadījumos stabilizējam pacienta stāvokli un pārvedam uz Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu. Mazās slimnīcas priekšrocība, ka visi kolēģi ir gatavi atsaukties, palīdzēt, atbalstīt, izdarīt maksimālo savas kompetences robežās.

-Vecāku uzskati par ārstēšanu mūsdienās ir ļoti atšķirīgi.
– Strādājot ar bērniem, ļoti svarīgi ir saprasties ar vecākiem. Viņi ir ļoti izglītoti. Viedokļi ir ļoti dažādi, un vecāki ir ļoti dažādi. Kaut pārstāvu tradicionālo medicīnu, man ir jāpārzina arī netradicionālā medicīna, jābūt priekšstatam, lai saprastu, kā bērns tiek aprūpēts, un spētu viņam palīdzēt. Un atkal – svarīga ir saruna. Pediatrijā ir ļoti būtiski runāt ar vecākiem, izskaidrot viņiem savas domas, redzējumu, rīcības plānu, kāpēc tā vajag, tad gūstu vecāku līdzdalību un pretimnākšanu. Vecāku līdzdalība bērna ārstēšanā ir ļoti būtiska. Svarīgi dot vecākiem pārliecību, kas šajā mirklī ir vispiemērotākais, drošākais un labākais bērnam. Jo viennozīmīgi katrs vecāks savam bērnam grib tikai to labāko, tāpat kā ārsts savam pacientam.

– Kā ir ar vecākiem bērniem, viņiem arī ir savs redzējums par ārstēšanu?
– Man ar pusaudžiem ir ļoti labs kontakts. Ar viņiem ir ļoti interesanti runāties, viņi ir erudīti un daudzpusīgi, zina, kas ir nepieciešams. Viņi ārstu nemitīgi skenē un pārbauda. Svarīgi ir pamatot savu rīcību nevis tāpēc, ka citādāk nevar, bet lai iegūtu uzticēšanos un paļaušanos.

-Vai kādreiz pusaudži nonāk slimnīcā, jo ģimenē ir problēmas? Vai slimnīcā izdodas to atklāt, atrisināt?
– Jāatzīst, ka nereti, pusaudžiem nonākot slimnīcā, mēs zinām, ka mājās ir saasinājusies problēmsituācija un viņš te grib iegūt mieru. Un nebūt nav slikti, ka pusaudzim ir droša vieta, kur viņš var vērsties un, pateicoties saņemtajam atbalstam, novērst, piemēram, domas par pašnāvību. Diemžēl tas pastāv- vardarbība ģimenē, pašnāvības riski. Ar sociālajām problēmām pediatrijā saskaramies regulāri, un tās ir skarbas. Dzīvojam līdzi ne tikai slimībām, bet arī bērnu sociālajiem apstākļiem. Pediatrs ir pirmais, kurš sajūt, ka kaut kas nav kārtībā, var noreaģēt, ja nepieciešams, piesaistīt arī sociālo darbinieku vai bāriņtiesu. Vecāki bieži slēpj patiesību, neviens jau atklāti nerunā, to var secināt tikai no pusvārdiem, kādām darbībām, bērna veselības problēmām. Ir gandarījumi, ko var atrisināt, bet ir reizes, kad pēc kāda laika bērns atkal nonāk slimnīcā un viss ir tāpat kā iepriekš vai pat kļuvis vēl sliktāk. Būtiski, ka Cēsīs visi dienesti ir gatavi palīdzēt ģimenēm risināt problēmas.

– Valsts līmenī medicīnas nozarē nav ilgtermiņa stratēģijas un stabilitātes.
– Lēnām medicīnas sistēma sāk sakārtoties, tomēr nestabilitāte rada grūtības. Ir labi, kad ir stabila darbavieta, vadība, kurai svarīga attīstība un kvalitāte, bet ministrijas līmenī viss tik ļoti bieži mainās, nav politiskās pēctecības, nav ilgtspējīga plāna, tāpēc medicīnas darbiniekiem nav iespējams plānot dzīvi ilgtermiņā. Tas fonā rada trauksmi, lai arī gan pašvaldība, gan slimnīcas vadība ļoti cīnās par to, lai klīnika pastāvētu un būtu.

– Vai medicīnā šobrīd virmo pārmaiņu vēsmas?
– Medicīna kā nozare ir ļoti mainīga un dinamiska. Nepārtraukti mainās arī skatupunkti gan uz saslimšanām, gan to ārstēšanu. Tā ir jebkurā medicīnas nozarē, arī pediatrijā. Visu laiku mācāmies un pilnveidojamies.
Senāk, iespējams, strādāt bija vieglāk, jo bija disciplīna, ārsts bija dievs, kā viņš teica, tā arī bija jādara, un viss. Tagad medicīna virzās pa citu ceļu – komunikāciju, skaidrošanu. Pediatri izjūt bērnu, vairāk viņam pieskaņojas. Un, tiklīdz tu cieni bērnu un esi cieņpilns un draudzīgs, no bērna saņem vislielāko atdevi.

– Kā pēc darba slimnīcā atjaunojat enerģiju?
– Kad aizbraucu uz mājām, savu mazo oāzi, novelku basas kājas un izbaudu dabas un meža klātbūtni. Tas ir mans veids, kā nomierinos, kā es atgūstu enerģiju. Esmu aizrautīga ogotāja un sēņotāja. Man patīk, ka no rīta varu iziet pidžamā un salasīt beku spainīti. Pie manas vecmodīgās būtības pieder arī adīšana, labprāt adu latviskos musturus cimdos un zeķēs. Man ir fantastisks vīrs un bērni. Viņi ļoti labi saprot profesiju, kurā strādāju. Kad dežūru laikā diennakti neesmu mājās, tas no ģimenes prasa papildu resursus. Vīrs ir tā stingrā klints, uz kuras varu balstīties jebkurā situācijā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
7

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
280

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
20

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
19

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
34
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
12
6
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
28
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
25
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi