Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Vīrišķīgi un izteiksmīgi

Mairita Kaņepe
14:01
18.08.2020
36
Ivars Mikelsons 2 1

Šovasar Cēsīs un Valmierā ar vīrišķīgiem motīviem tēlniecības darbos viesojas Rīgas mākslinieks Ivars Miķelsons. Cēsu Izstāžu namā Miķelsona cilvēki – metālā veidotās miniatūrās skulptūras – ir eksponētas uz simtgadīgu ozola dēļiem.

Mazo skulptūriņu emocionālais vēstījums un raksturs rada asociācijas ar vīriešu, ar intīmi vīrišķīgu, pasauli. Kādam tas domās var atraisīt saikni ar kādreizējiem Anglijas lordu klubiem. Tajos, kā zināms, sievietes nebija gaidītas. Protams, Cēsu izstādē laipni gaidītas arī sievietes. Tēlnieks Ivars Miķelsons pratis radīt iespēju ielūkoties un labāk izprast vīriešu emocionālo pasauli, domu gājienus, kas ir pilnīgi pretēji sievišķībai. Tad, lūk, kas večiem prātā un domās!

-Tikko Valmierā atklāja mākslas objektu “Krodera ābele”. Jūs esat viens no tās autoriem. Šim vides objektam Valmierā būs sava loma – asociēt to ar režisora un aktiera Oļģerta Kro­dera mūža darbu latviešu teātra mākslā. Kā sākās jūsu sadarbība ar Oļģerta Krodera fondu Valmierā?

-Līdztekus saviem darbiem vairākus gadus izgatavoju Krodera balvu – mazo balviņu, ko Latvijas teātra māksliniekiem pasniedz Krodera fonds. Balvas formu un saturu radījis mākslinieks Aivars Vilipsons, mans kolēģis. Ar Aivaru esam labi draugi kopš seniem laikiem, kad vēl mācījāmies mākslas skolā. Tagad Aivaram ir draudzība ar Krodera fonda izveidotājiem. Šajā sabiedrībā arī dzima ideja par Krodera balvu, par tās pasniegšanu teātra māksliniekiem, kā arī vides objekta izveidošanu pie teātra Valmierā. Es tajā visā, lai ideja piepildītos, esmu iesaistījies kā Aivara Vi­lipsona partneris, jo varēju izgatavot pašu balvu, kas ir no metāla.

“Krodera ābelei” sākumā bija paredzēta cita vieta, līdz radās doma, ka iepretī teātrim tiks labiekārtots plašs parks, pie kura veidošanas strādās ainavu arhitekti.

-Valmierieši vietu, kur tagad uzstādīta “Krodera ābele”, sauc par Ziloņu ielu, bet iebraucējiem tā neizskatās pēc ielas, vairāk pēc uzmanību zaudējušas, aizaugušas vietas, kur apakšā esot viduslaiku bastions. Vai ar mākslas darbu paš­valdība iecerējusi šai vietai dot jaunu elpu?

-Jā, saņēmām pasūtījumu un pirms sešiem gadiem abi ar Aivaru Vilipsonu Rīgā ķērāmies pie darba, lai veidotu arī šo vides objektu. Darbs kādu brīdi iestrēga, jo fondam nebija līdzekļu.

-Kurā darbnīcā tapa vides skulptūra?
-Ābele tika atlieta Tallinā, bet pamatakmeni izgatavoja meistari no Ķekavas akmeņkaļu darbnīcas. Pēdējā “Krodera ābeles” sagatavošanas procesā abi ar Aivaru visu laiku pieskatījām, kā rit mūsu iecerētais plāns. Vārdu sakot, mums viss process bija jāvirza.

-Kāds ar “Krodera ābeli” ir jūsu vēstījums?
-Ābele jāuztver kā koks, arī ābeles vainags, kas veidots saspiestas lodes formā un tajā redzamie zelta āboli . Tie, uzpulētas zelta krāsas pusbumbiņas, simbolizē režisora Oļģerta Krodera veikumu teātra režijā. Viņa veidotās izrādes kā zelta āboli, kā augļi, ko Kroders radījis savā daiļradē.

– Jā, teātra māksla ir gaistoša. Taču tas, kurš ēdis sulīgu ābolu, neaizmirsīs, kā tas garšoja. Kādas jums ir spilgtākās asociācijas, saistītas ar teātra un kino mākslas meistaru Oļģertu Kro­deru, kurš sen viņsaulē?
-Spilgtākā saistība man ir kopš bērnības, kad noskatījos filmu “Ceplis”. Tāds, kāds viņš bija filmā, Oļģerts Kroders paliks atmiņā uz visiem laikiem

-Jums – abiem māksliniekiem Vilipsonam un Miķelsonam– “Krodera ābele” nu vairs nepieder. Šim objektam, skaistajai ābelei, ļauts pieskarties. Ja cilvēks garš, līdz zemāk redzamajiem zelta ābolīšiem aizsniegties varēs. Esat droši, ka vides objekts cilvēku uzmanību izturēs?
-Vides skulptūras kopējais augstums ir vairāk nekā trīs metri. Domāju, nekas nekaitēs, ja apmeklētāji nāks tai klāt. Cilvēki, kuri paguva redzēt Krodera izrādes vai zinās par tām, varēs šeit, pie ābeles, pastāstīt saviem bērniem, kas bija Kroders.

-Šovasar veidojāt savu darbu izstādi Cēsīs. Ar ko paliks prātā 2020. gads un pilsēta, kurā izstādes atvēršana uz laiku bija jāatliek?
– Man Cēsis no šīs vasaras paliks prātā ar to, ka pilsēta kļuvusi skaistāka, salīdzinot ar padomju laiku, kad Cēsīs dienēju karaspēka daļā. Mans dienests bija saistīts ar karšu zīmēšanu. Mūs, Mākslas akadēmijas studentus, iesaistīja topogrāfisko karšu gatavošanā armijas vajadzībām. Taču jaunībā es Cēsīs pabiju tikai īsu laiku, mani izrāva uz Rīgu, kur veidoja Baltijas apgabala kara muzeju. Citādas saistības man ar Cēsīm nav bijušas. Pirmo reizi esmu ieradies šai pilsētā, lai parādītu savus mākslas darbus.

– Man Cēsu Izstāžu nama otrais stāvs, kur skatāmi Jūsu darbi, šķita kā vīriešu klubs. Vismaz man bija tāda sajūta, ka tā ir veču pasaule.
– Nebiju domājis, ka varu radīt vīriešu kluba auru, bet piekrītu – tā ir kā paralēlā līnija šajā izstādē. Varbūt tā jūtama tādēļ, ka lielai daļai izstādes skulptūru ir ironijas pieskaņa. Savā darbā cenšos nebūt pārāk nopietns un nerisināt pasaules mēroga problēmas. Izstādē ir manas dzīves mirkļi, kas attēloti skulpturālās formās, kā es to māku. Jā, skatītāji tajās kaut ko atpazīs arī no savas dzīves. Un ne tikai vīrieši.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
9

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
281

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
20

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
19

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
34
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
12
6
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
28
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
25
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi