Valdības lēmums, ka mutes un deguna aizsegi būs jālieto arī tirdzniecības vietās, dzelzceļa stacijās, autoostās, lidostās, kā arī kultūras vietās un reliģiskās darbības veikšanas vietās, radījis pastiprinātu pieprasījumu pēc aizsargmaskām.
Cilvēki steidz pirkt gan vienreizējās, medicīniskās aizsargmaskas, gan atkārtoti lietojamās. Kam mājās šujmašīna, var masku uzmeistarot pats, kam nav – jāmeklē šuvēja vai jālūko pasūtīt aizsargmasku internetā. Arī tur piedāvājums ar katru brīdi palielinās, maskas cena ir no trīs līdz pat 10 eiro.
Šobrīd viss kā ekonomikas pamatos, ja ir pieprasījums, jābūt piedāvājumam, tāpēc arī šuvējas noliek malā kārtējos pasūtījumus un ķeras pie masku šūšanas. Par darba apjoma palielināšanos šuvējām, šķiet, labi liecina arī uzzinātais Cēsu veikalā “Kameja”, kur nopērkami izejmateriāli maskām – audums, gumijas. Kopš otrdienas pēcpusdienas pārdevējām atelpas nav. “Kamejas” darbiniece Liene Kļaviņa stāsta, ka pirkšanas bums sācies otrdienas pēcpusdienā pēc valdības lēmuma izsludināšanas: “Visu otrdienas pēcpusdienu, arī trešdien to vien darām, kā mērām audumu un gumijas, kas der masku šūšanai, pircējas nāk cita pēc citas. Īpaši pieprasīts ir melnais kokvilnas audums, viss jau izpirkts. Pircēji prasa arī jau gatavas maskas, jo mūsu internetveikalā tās ir piedāvājumā. Bet mūsu veikalu tīklam ir tikai viena šuvēja Valmierā, kurai ir gara rinda arī citiem pasūtījumiem, galvenokārt aizkaru šūšana, tāpēc masku gatavošanai daudz laika neatliek.”
Koprades mājā “Skola6” strādā divas šuvējas, kurām arī pasūtījumu saraksts ar katru brīdi palielinās. Madarai Zaharovskai, kura ikdienā strādā Rīgā, šūšanai atliek vakari un brīvdienas, viņa atzīst, ka nāksies pastrādāt garākas stundas, lai pasūtījumus izpildītu. Lielākoties šuj trikotāžas maskas, dažkārt arī kokvilnas, ar to sākusi nodarboties jau maijā, galvenokārt pārdodot maskas internetā uz ASV: “Vislielākais pieprasījums bija jūlijā, kad Latvijā jau situācija bija nomierinājusies, te maskas vajadzēja retajam, jo latvietim tā skepse pret maksām diezgan izteikta, bet no Amerikas bija liels pieprasījums. Tagad pēc otrdienas valdības paziņojuma arī latvieši pamodušies, pieprasījums palielinās, un darbnīcā nākas iegriezties biežāk.”
Uz piebildi, ka šīs ir situācija, kas jāizmanto, ja reiz pieprasījums, M. Zaharovska norāda, ka viņa daudz priecīgāka jutīsies brīdī, kad tas būs beidzies. Te var minēt arī “Kamejas” pārdevējas L. Kļaviņas teikto, ka šī nav tā situācija, kad jāpriecājas par tik krasu pieprasījuma palielināšanos.
“Skola6” darbnīcā “Druva” satika šuvēju Baibu Bērziņu, kura darināja kārtējās aizsargmaskas. Iepriekš viņas piedāvājumā masku nav bijis, bet situācija valstī likusi mainīt darba specifiku: “Līdz otrdienas pēcpusdienai viss bija mierīgi, strādāju pie pasūtījuma, tad arvien biežāk un biežāk atskanēja telefona zvans, jautāja, vai var pasūtīt masku. Nācās likt vienu darba malā, izņemt piegrieztni maskām un ķerties pie darba. Pēc lielā pieprasījuma audumu veikalā var secināt, ka neesmu vienīgā, kas Cēsīs šuj maskas, tagad, ko darīt, ir visām šuvējām. Darbs nav sarežģīts, jo esmu izvēlējusies vienkāršāko risinājumu, bez kabatiņas, kas ir papildu darbs. Izmantoju linu vai kokvilnu, pieprasītākā krāsa ir melnā, tāpēc arī “Kamejā” viss melnais kokvilnas audums izpirkts.”
Šuvēja atzīst, ka pārējos pasūtījumus nācies nolikt malā. Tas nozīmē, ka vai nu būs jāstrādā garākas stundas, jāatnāk brīvdienās, vai jāinformē klients par nelielu aizķeršanos. Uzrunātie šo iespēju uztvēruši ar sapratni.
Visticamāk, šis ir īslaicīgs bums, šajā nedēļā lielais pieprasījums būs apmierināts, tad šuvējas varēs atgriezties pie kārtējiem pasūtījumiem.
Patiesībā lielo pieprasījumu pēc maskām var salīdzināt ar situāciju ar auto riepu maiņu ziemā. Ļoti daudzi autovadītāji nogaida pēdējo brīdī, kad uzsnieg pirmais sniegs, tad sasteidz uz servisiem, lai samainītu riepas, bet tur atklājas, ka jāgaida rindā pat vairākas dienas. Starp citu, jau šīs nedēļas nogalē sola pirmo salu.
Komentāri