Piektdiena, 26. jūlijs
Vārda dienas: Jēkabs, Žaklīna

Makulatūra pārtop jaunos produktos

Druva
00:00
11.12.2018
3
Baltic Floc 11 1

SIA “Balticfloc” atzīts par augstāk novērtēto jauno Eiropas Komisijas (EK) “LIFE” programmas projektu Latvijā.

Vides aizsardzības un reģi­onālās attīstības ministrija novērtējusi cēsnieku mērķi – attīstīt alternatīvas makulatūras atkritumu un kaņepju šķiedras pārstrādi, ražojot inovatīvus siltumizolācijas materiālus ar uzlabotu siltumvadītspēju, kā arī efektīvāku makulatūras šķirošanu un pārstrādi reģionā.

“Uzrakstījām projektu jauna prototipa rūpnīcai jaunu materiālu ražošanai no kaņepju šķiedras un makulatūras. Gribam ražot siltumizolācijas materiālu plāksnes no kaņepju šķiedras un makulatūras,” stāsta uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Edžus Cābulis. Projektu uzrakstīja, šogad tas guva apstiprinājumu. Latvijā apstiprināja tikai divus uzņēmēju projektus, Eiropas Savienības (ES) valstīs kopā 50. SIA “Balticfloc” Latvijā saņēma augstāko vērtējumu, bet ES mērogā desmito.

“Arī uzņēmēji savu projektu idejas saista ar klimata un vides jomām. Tas liecina gan par pieaugošo vides apziņu uzņēmēju vidū, gan arī par uzņēmējdarbības un dzīves diktētu nepieciešamību meklēt videi draudzīgākus risinājumus, kas vienlaikus sniedz arī ekonomisko labumu,” norādījis vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Ger­hards.

Projekts sākās septembrī, tagad tiek kārtotas nepieciešamās atļaujas. Vajadzīgs patents, kas jāapstiprina Latvijā, Eiropā un pasaulē. Un tas nenotiek tik ātri. Būs iepirkums, un nākamgad sāksies iekārtu iegāde, testa produkcijas ražošana. Projekta kopējās izmaksas ir 2,9 miljoni eiro, no tām 60 procenti ES atbalsts, nacionālais finansējums – pusmiljons, pārējie pašu līdzekļi.
“Kad apstiprināja projektu, bija prieks, ka kaut kas ir izdarīts, bet darāmā vēl ļoti daudz. Jāizstrādā pilotiekārta, tehnoloģijas recepte, tā jāsertificē, lai to varētu izmantot arī citi. Pasaulē līdzīgus produktus jau ražo, bet kaņepju šķiedru un papīru kopā ne. Tas pašu gatavots produkts, pašu formula, neesam piesaistījuši zinātniekus. Jāiegulda savi līdzekļi, tas ir aizņēmums, ar ko jārēķinās. Kaut ko jaunu darot, vēl nav gandarījuma, jo zini, ka tuvākajos gados nebūs viegli,” pārdomās dalās E.Cābulis un atzīst, ka ražošanai piesaistīt finansējumu nebūt nav viegli.
Uzņēmējam līdz šim nācies daudz laika un pūļu veltīt, lai izpildītu finansētāju prasības. Lai saņemtu pirmo maksājumu no EK, nepieciešama bankas garantija par pusmiljonu eiro. Deviņus mēnešus uzņēmējs staigāja no vienas bankas Latvijā uz nākamo, skaidrojās ar ES naudas devējiem. “Kādā sanāksmē, kur satikāmies visu 50 projektu iesniedzēji, izrādījās, ka tikai latvieši nevar dabūt bankas garantiju. Tā arī pateicu, ka Latvijā neviens nevienam netic. Kāda banka 20 gadu laikā izsniegusi vienu tādu galvojumu.

EK piekrita, ka projekta pirmo posmu veicam par saviem līdzekļiem, tad saņemam ES finansējumu. Tādas stabilas drošības, ka kādu brīdi viss netiek apturēts, tomēr nav,” stāsta uzņēmējs. E. Cābulis atklāj, ka katrai bankai Latvijā bijuši savi atteikšanas iemesli. “Šī EK programma ir maziem un vidējiem uzņēmējiem. Eiropā un Latvijā to saprot atšķirīgi. Mums apgrozījums ir tāds, par kādu vajag garantiju bankā. Tad EK mums to samazināja uz pusi, bet viena banka uzreiz pateica, ka netic, vai vispār varam šādu projektu īstenot. Mums ir inženieri Vācijā, kas to darījuši, arī tas nelīdzēja. Cita banka atzina, ka varētu dot garantiju, bet viņiem nebūs kontroles par projektu, iepirkumiem, gribētu savu cilvēku projektā. Mēģinājām drošībai pretī iedāvāt iekārtas, banka vērtēja, ka iekārtas labas, bet tās nevarēs pārdot, jo pārāk specifiskas,” ilgo ceļu, lai saņemtu ES finansējumu, pastāsta uzņēmējs. Par to, ka nav iespējams saņemt bankas garantiju, E. Cābulis vairākkārt runājis ministrijā. Tur problēmu zina un saprot. Jau pirms gadiem it kā izstrādāts likumprojekts, ka galvot varētu pašvaldības. E. Cābulis atzīst, ka tas ir neloģiski, jo kāpēc gan tām būtu jāuzņemas šāds risks.

“Līdz marta beigām jāizdara konkrētas lietas, skaidrs, ka iepirkumu termiņi attālināsies,” vērtē uzņēmējs un piebilst, ka visu laiku ir sadarbība ar projekta vadību, kuri neliedz padomu. Par nacionālo finansējumu jāatskaitās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai.

SIA “Balticfloc” ražošanā izmanto makulatūru. Cēsīs tiek ražota ekovate – dabīgs elpojošs un efektīvs siltumizolācijas materiāls, kas iegūts no dabīgas celulozes šķiedras, pārstrādājot makulatūru. Eksporta produkts ir ekoloģiska celulozes mulča un mulčas granulas, kas piemērotas hidrosējai. Pieprasīts ir absorbcijas materiāls, ko izmanto piesārņojuma novēršanai arī uz zemes, ūdenī, jo tam ir augsta uzsūkšanas spēja, kas nodrošina videi kaitīgo vielu savākšanu. Šogad liels pieprasījums bija asfalta piedevai. Izdevās ielauzties Lietuvas tirgū.

Pērn SIA “Balticfloc” saņēma balvu par inovatīvu produktu – ekogranulām mājdzīvniekiem, kas aizstāj, piemēram, smiltis kaķiem. Latvijā tās vēl netirgo, vēl jāatrisina fasēšana nelielos daudzumos, bet saņemtas labas atsauksmes no patērētājiem Skandināvijā.

“Mūsu produkti tiek ražoti no makulatūras. Mums katram vides un dabas saglabāšana ir svarīga. Var tikai brīnīties, ka aizvien tiek ražota un izmantota minerālvate un stikla vate. Zināms taču, ka tās ražošanā ir ļoti lieli ogļskābās gāzes izmeši. Ja domājam par nākotni, cirkulārā ekonomika nedrīkst būt tikai vārdos,” saka uzņēmējs E. Cābulis.

SIA “Balticfloc” makulatūras nodrošināšanai sadarbojas ar “Zaļo jostu”, un Cēsīs nonāk Vidzemē savāktā otrreizējā izejviela. Uzņēmums mēnesī pārstrādā ap 150 tonnas makulatūras. “Bažas, ka pietrūks papīra, jau virmo vairākus gadus, bet tas aizvien nav jūtams, taču šo bažu dēļ arī pievērsāmies kaņepēm, “ atklāj uzņēmējs un makulatūras noliktavā rāda makulatūras kalnus. Arī lielas kastes ar grāmatām. Lai tās pārstrādātu, katrai jānoplēš vāki. SIA “Balticfloc” uz vietas makulatūru neiepērk un nepieņem.

Pēc vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Kaspara Gerharda teiktā arvien izteiktāk ir jūtama klimata pārmaiņu ietekme, augsnes un bioloģiskā daudzveidības degradācijas sekas. “Tādēļ mums – gan Latvijai, gan citām Eiropas un pasaules valstīm – ir jāpārorientējas uz aprites ekonomikas modeli. Tādā modelī produktu, materiālu un resursu vērtība tiek uzturēta ekonomikā pēc iespējas ilgāk, radot pēc iespējas mazāk atkritumu. Dzīvot videi draudzīgi – tas vairs nav izvēles jautājums, bet vienīgā iespēja ilgtermiņā,” uzsvēris ministrs. SIA “Balticfloc” iet šo videi draudzīgo ceļu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
6

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
122

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
48

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
30

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
80

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
117

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
25
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
17
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
17
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
29
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi