Pirmdiena, 22. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Laulības saglabāšanā nepalīdz nekādi maģiskie datumi

Jānis Gabrāns
10:36
29.03.2023
50
Medium Shot Girl Holding Broken Drawing 2

Sociālajos medijos tik bieži varam redzēt laimīgu cilvēku kāzu fotogrāfijas, no kurām staro pārliecība, ka nu jau ilgi un laimīgi, taču dzīve mēdz apmest kūleņus, un nav ne ilgi, ne laimīgi. Seko šķiršanās, ar ko neviens sociālajos medijos pārāk nelielās, tikai dzeltenajā presē varam lasīt par tās vai citas slavenības pirmās vai jau kārtējās laulības izjukšanu.

Tiesa vai notārs

Runājot par laulības šķiršanas tendencēm Cēsu novadā, pašvaldības dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Iveta Gabrāne vispirms atgādina, ka dzimtsarakstu nodaļas neveic laulību šķiršanu, tā notiek pie notāra, ja ir abu pušu savstarpējā vienošanās, bet sarežģītākos gadījumos – tiesā: “Regulāri saņemam zvanus ar jautājumu, vai mēs arī šķiram laulības, tad vienīgais, ko varam palīdzēt, ir informēt, kā tas notiek, aicinot vērsties pie notāra vai tiesā. Mēs varam palīdzēt ar dokumentu sagatavošanu, jo bieži vien, ja ir “izšķīdusi” laulība, ir “izšķīduši” arī dokumenti. Kā esmu sapratusi, ja vīrietis nāk uz nodaļu pēc atkārtotas laulību apliecības, tas ne par ko labu neliecina.”

Stāstot par statistiku, viņa skaidro, ka nodaļa saņem paziņojumus no notāriem un tiesām visā valstī par tām šķirtajām laulībām, kas slēgtas Cēsu Dzimtsarakstu nodaļā vai    kuru laulību reģistri glabājas nodaļā, tostarp par baznīcās noslēgtajām: “Kad saņemam paziņojumu no notāra vai tiesas, veicam atzīmi konkrētajā reģistrā, ka laulība ir šķirta. Tajā pašā reģistrā, ko pāris, slēdzot laulību, paraksta ar lielām cerībām, sapņiem un pārliecību, ka tas būs uz mūžu. Reģistrā tiek veikts papildinājums, ka laulība ir šķirta, uz kāda pamata, kādi ir uzvārdi pēc laulības šķiršanas.”

No notāriem vai tiesas saņemtie paziņojumi var attiekties gan uz laulībām, kas slēgtas pirms gada, gan uz tām, kas reģistrētas pirms gadu desmitiem. I. Gabrāne norāda, ka nav piefiksēts, kāds bijis laulības īsuma rekords, bet orientējoši tas ir nepilns gads.

Mazāk par pusi

Tabulā redzamā statistika rāda, cik kurā gadā šķirtas laulības, kur tās šķirtas. Redzam, ka lielais vairums izvēlas to darīt pie notāra. Atbilstoši Civillikumam notārs laulību var šķirt, ja abi laulātie par to vienojas. Laulība ir šķirta no dienas, kad notārs taisījis laulības šķiršanas apliecību. Tiesa laulību šķir, pamatojoties uz viena laulātā pieteikumu.

Likums arī nosaka, ka laulība uzskatāma par izirušu, ja nepa­stāv laulāto kopdzīve un nav vairs sagaidāms, ka laulātie to atjaunos. Pieņemams, ka laulība ir izirusi, ja laulātie vismaz gadu dzīvo šķirti.

Statistika rāda, ka 2020.gadā saņemts mazāk paziņojumu par šķiršanos. I. Gabrāne to skaidro ar to, ka tas bija pandēmijas laiks, tad viss, kas saistījās ar kādu dokumentu kārtošanu, tika nedaudz atlikts. Viņa akcentē, ka 2022.gada datus nevajadzētu salīdzināt ar iepriekšējiem. No 2018. līdz 2021.gadam minētie dati attiecas uz vēsturisko Cēsu novadu, kurā bija tikai Cēsu pilsēta un Vaives pagasts, bet 2022.gada dati jau attiecināmi uz visu jauno, lielo Cēsu novadu.

“Publiskajā telpā parasti izskan, ka apmēram puse no visām noslēgtajām laulībām tiek šķirtas, tāda ir statistika, bet redzam, ka mūsu novadā tā tomēr pozitīvāka. Ja līdz reformai bija apmēram 200 laulības gadā, paziņojumu par šķiršanu tiek saņemts mazāk par simtu. Tomēr šie skaitļi ir lieli, un jāteic, ir nedaudz mulsinoši strādāt ar apziņu, ka tikai pusei no mūsu darba būs ilgtermiņa rezultāts,” saka I. Gabrāne.

Nu jau daudzus gadus cieņā ir dažādi īpašie datumi laulības slēgšanai, šķiet, tas sākās 07.07.2007. Lūgta paraudzīties, kā ar šīm laulībām, viņa saka, ka šajā dienā    gan sasniegts vidējais rādītājs, tika slēgtas sešas laulības, no kurām šķirtas trīs. Nā­kamajā gadā, kad bija 08.08.08., noslēgtas četras laulības, no tām šķirtas divas.

Laulībai nav noilguma

Dažādas interesantas situācijas rodoties attiecībā uz laulībām, kas slēgtas laikā, kad atradāmies PSRS sastāvā. I. Gabrāne atgādina, ka attiecībā uz laulības institūciju likumdošanā nav noilguma: “Ja laulība slēgta pirms gadu desmitiem, citā politiskā iekārtā vai pat citā valstī,    nevar tagad teikt, ka tas neskaitās. Nereti ir situācijas, ka cilvēki cienījamā vecumā, rakstot laulību iesniegumu, norāda, ka nav bijuši precējušies, bet valsts reģistrs rāda ko citu. Kad to darām zināmu, cilvēki saka, ka tas taču neskaitās, tas bija padomju laikā. Dažkārt cilvēki nonāk pat neapskaužamā situācijā, jo izrādās,  viņu iepriekšējā laulība nemaz nav šķirta.

Tas ir spilgts piemērs, ka dokumentus vajag sakārtot laikus, atlikt neko nevajag. Līdz 1993.gadam laulību varēja šķirt arī Dzimtsarakstu nodaļā, bet, ja tā tika šķirta tiesā, laulātajiem bija pienākums to reģistrēt Dzimt­sarakstu nodaļā. Tiesas spriedumā tika minēts, ka laulība būs šķirta no brīža, kad šis fakts būs reģistrēts Dzimtsarakstu nodaļā. Bija gadījumi, kad pēc tiesas sprieduma pāri pārdomāja, nereģistrēja faktu, līdz ar to laulība neskaitījās šķirta.”

Atbilstoši tā laika normatīvajiem aktiem bija svarīgi, lai vismaz viens faktu reģistrē. Ja neviens to neizdarīja, laulība netika šķirta, darbs pusceļā palicis līdz mūsu dienām, un situācijā, ja kāds no šiem cilvēkiem grib stāties jaunā laulībā, viņam vēlreiz nākas šķirt iepriekšējo. Jāpiebilst, ka bija svarīgi ne tikai reģistrēt laulības šķiršanu, bet arī pildīt tiesas piespriesto – samaksāt valsts nodevu. Ja savulaik tas nav izdarīts, cilvēkiem tagad nākas meklēt tiesas spriedumu, iet samaksāt piespriesto pēc atbilstošā maiņas kursa, tikai tad var domāt par jauniem iesākumiem.

Būt atbildīgiem pret otru, pret sabiedrību

Būt klāt laulības slēgšanā ir jauks brīdis, norāda I. Gabrāne, bet jāpieņem arī pretējais: “Vienalga, cik gadu jau strādāju, saņemt paziņojumus par laulības šķiršanu nav patīkami, tas ir kā mazs dūriens sajūtās. Protams, katru pāri neatceros personiski, bet, atšķirot laulību reģistru, atceros to dienu, tos cilvēkus. Jaunai darbiniecei, sākot strādāt, īpaši mulsinoši ir saņemt pirmo paziņojumu, kad kāds no viņas laulātajiem pāriem ir šķirts.

Kad kāds pāris atnāk uz savām sudraba vai zelta kāzām, kopīgi atšķiram grāmatu, kurā iesieti visi tā gada reģistri, atrodam pāra reģistru ar viņu parakstiem. Paskatāmies arī, cik laulības šajā dienā Cēsīs noslēgtas, un tad nākas secināt, ka gandrīz pie katra otrā reģistra ir atzīme par šķiršanos. Un te ir ģimene, kas svin savu kāzu jubileju, kas spējusi saglabāt laulību, un tas ir brīnišķīgs brīdis.”

I.Gabrāne uzsver atbildību, kas saistīta arī ar laulības šķiršanu: “Nereti cilvēki cienījamos gados beidzot nolemj slēgt laulību, lai sakārtotu attiecības, un notiek arī pretējais, ka mūža nogalē sakārto attiecības, kas jau sen ir izirušas. Civillikums lielā mērā balstīts laulības institūcijā, uz to balstās mantojuma lietas, sociālās palīdzības lietas, tāpēc ir tikai godīgi un atbildīgi gan pret sevi, gan tuviniekiem deklarēt tādu ģimenes stāvokli, kāds reāli ir dzīvē.

Ja cilvēki ir reālā kopdzīvē, labākais un atbildīgākais ir noslēgt laulību, savukārt, ja laulība izirusi un ir skaidrs, ka to nav iespējams saglabāt, godīgi ir laulību šķirt. Tas ir godīgi pret sevi, pret otru cilvēku, savu ģimeni, arī pret valsti un sabiedrību.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Pārraut apburto loku

06:02
16.07.2024
45

Jauno māmiņu un grūtnieču atbalsta centrs “Madaras”, kas darbojas Liepā, nosvinējis 20 gadu jubileju. Tā darbība organizēta kā ģimenes modelis ar atbilstošu vidi, lai katrai māmiņai veltītu individuālu uzmanību. Šobrīd “Madarās” uzturas septiņas mammas un deviņi bērni, daļa māmiņu ir ar īpašām vajadzībām. Bet šo gadu laikā palīdzēts vairākiem simtiem sieviešu. Teju no pirmsākumiem biedrības […]

Svešumā latviskums uztur garu

08:03
11.07.2024
36

Jāņa Vecozola dzīve metusi dažādus līkumus. “Kā daudziem latviešiem šajos laikos,” viņš saka un piebilst, ka vasarā gribas būt Latvijā. Jānis dzimis un bērnību pavadījis Cēsīs, tad ģimene pārcēlās uz Priekuļiem, tur mācības pamatskolā, tad Jāņmuižas lauksaimniecības skolā, armija, darbs un ģimene Cēsīs. “Strādāju par šoferi, lai tiktu pie dzīvokļa, pārgāju uz celtniecību. Tad sākās […]

Suns māca dzīvot rotaļīgi un dalīties ar to

06:24
08.07.2024
34

 “Kanisterapija ir suņu asistēta terapija. Nereti šķiet, ka tā ir suņa glaudīšana, un dažreiz tā tas arī var izskatīties, taču kanisterapija ir daudzveidīga gan atkarībā no mērķauditorijas, gan suņa,” teic kanisterapijas speciāliste Tamāra Kabakova. “Bērni visbiežāk vēlas suni paglaudīt, pabužināt, samīļot. Tāpēc arī lielos pasākumos ir svarīgi stāstīt, kā ar suni pareizi darboties. Es to […]

Savā īpašajā vietā

07:21
07.07.2024
85

“Kamēr vēl mitrs un neput, zāle jānopļauj,” saka Solvita Jansone un steidz appļaut mājas apkārtni. Viņa atzīst, ka pagaidām vasara ilgstoši nav bijusi tik karsta kā  pērn, bet puķes nācās regulāri un cītīgi laistīt, dārzam gan bija jāpietiek ar rezervēm un rasu. “Lietus bija ļoti vajadzīgs, tagad apkārt    svaigums, viss var augt,” teic Solvita […]

Radošais process kā terapija

05:26
07.07.2024
37

Saruna ar digitālā satura veidošanas un skatuves mākslinieci DĀRTU ZVANERI Daudziem Dārtas vārds noteikti pazīstams caur labskanīgā ķeltu arfas un čella dueta “Infini” skaņām. Ar viņu sarunājāmies par mūzikas ceļu, teātri un to, ka dzīve allaž zina labāk, kas mums vajadzīgs. -Daudzi jūs iepazinuši caur mūziku, bet pati sakāt, ka esat ļoti radoša būtne – […]

Veselīgu matu augšanas noslēpums

14:31
05.07.2024
329

Veselīgu matu veidošana ir kopīgs mērķis daudziem, tomēr bieži vien tas šķiet kā slepenas dārgumu medības ar grūti iegūstamām balvām. Patiesi veselīgu matu pamatā ir ne tikai spīdīgi attēli reklāmās un nemitīgi mainīgās matu kopšanas tendences, bet arī izpratne par to unikālajām vajadzībām un rūpes par tām. Veselīgu matu kopšanas nozīme ir nepārspīlēta; tā nav […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
23
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
17
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi