Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Pirms gaisma gūst uzvaru

Druva
00:00
20.12.2006
5

, folklorists

Decembrī ir ziemas saulgrieži. Saule vairākas dienas atrodas viszemākajā punktā. Un tad lēni, tikai pa minūtei diena kļūst garāka. Šogad Latvijā īsākā diena būs 21.decembrī. Šajā dienā Saule lec plkst. 9, riet 15.43. Savukārt astronomiskā ziema iestāsies 22. decembrī plkst. 2.22.

Ziemas saulgriežos – Ziemassvētkos svin Saules atgriešanos. Senatnē tā svinēta vairākas dienas. Ziemā darba mazāk, ir laiks atpūtai atšķirībā no Jāņiem, kurus svin vienu dienu, jo vasarā darbs dzen darbu.

Katrai tautai ir savas tradīcijas, gadsimtu gaitā tās mainījušās, katrs laikmets izdarījis korekcijas. Mūsdienās daudzi rituāli kļuvuši par komerciāliem pasākumiem, banalizēti, bet spēj aizņemt cilvēku domas un galvenais – piedāvā līdzdzīvošanu. “Klusa nakts, svēta nakts” skan tirgus laukumā, cilvēki gaida Ziemassvētku vecīti un Kristus piedzimšanu, un garākas dienas, pērk dāvanas. Lai varētu dzīvot līdzi, īpaši neiedziļinoties, vislabāk piesaista kāds atrakcijas moments. Cilvēki izvēlas to, kas patīk, kas tuvāks. Vai tas slikti? Noteikti ne, jo lai kā un kad mēs svinētu Ziemassvētkus, tie visiem ir saistīti ar labestību, tajos nav ļaunuma. Un par to jāpriecājas.

Šis decembris paliks atmiņā ar tumsu, miglu, lietu un saules trūkumu. Ir jābūt ārkārtīgi vitālam, lai neredzētu, ka dabā jau no paša rīta ir vakars – dažas stundas krēsla un tad nakts. Cilvēkiem šajā laikā ir par maz Saules, gaismas. Tā bija senatnē, tā ir šodien. Un tas ir gluži labi saprotams, gribas kaut ko darīt, lai šis tumsas laiks beigtos. Ir cilvēki, kuri decembrī mūk uz siltām un saulainām zemēm. Droši vien būt tur ir jauki, bet mēs taču dzīvojam šeit un visi no šī laika neaizmuksim. Varbūt labāk mēģināt izzināt, kā senči senatnē to darījuši, kā Saules atgriešanos gaidījuši.

Daudzu tautu mitoloģijā ir pazīstama gaismas dievību nomiršana un atdzimšana. Tumšajā laikā, kad Sauli tikpat kā neredzam un tā zemāk noslīdēt vairs nevar, pieļausim, ka Saules personifikācija, kāda gaismas dievība, varbūt teiksmainā Saules meita, ir mirusi.

Daudzi zina lirisko tautas dziesmu, kuru folkloristi parasti dzied ziemas saulgriežos: “Sidrabiņa lietiņš lija Ziemassvētku vakarā. Visi sīki žagariņi Sidrabiņu vizināja.”

Ir tumsas laiks, un dabā manāms vien sudrabainas gaismas atspulgs. Bet ne no debesīm.

Pirms gadiem 15 arī Cēsīs atdzima tradīcija – Ziemassvētku vakarā cauri pilsētai vilkt bluķi un Pils dārzā to sadedzināt. Svinēt bluķa vakaru. Tieši vakaru, ne rītu, ne dienu – to skaidri norāda tautasdziesmas rinda – “Mēnestiņis ceļu rāda Saules meitas vedējiem.” To darīsim arī rīt, visīsākās dienas vakarā. “Kāpēc tieši bluķis? Dziļāk papētot tradīcijas, arī rodama atbilde. Pirms gadu tūkstošiem izcilus ļaudis bedīja bluķa šķirstos. Vienkāršākajiem tika dēļu zārki vai bērza tāšu klājumi. Tā liecina arheoloģija. Bet kur vislabāk glabāt mirušās Saules personifikāciju? Dziesmā ir rindas: “Visu nakti sveces dega…” Sveces dedzināja, mirušo vāķējot. Un šo laiku vāķētāji nepavada, skumji asaras lejot, bet ēdot, dzerot, dziedot un dancojot ap bluķa šķirstu.

Bluķis tika vilkts no sētas uz sētu. Senatnē ticēja, ka aizgājēju veļi nes svētību laukam, sētai, ģimenei. Jo lielāku loku met bluķa vilcēji, jo lielāka svētība tiek dota visapkārt.

Seno bedību tradīciju aprakstos teikts, ka mirušais vai nu sadedzināts, vai pie kapavietas kurināts ugunssārts, lai dvēsele līdz ar dūmiem tiek debesīs. Bluķi liek sārtā un noteikti to visu sadedzina un ar rituāla dziesmām palīdz Saulei tikt debesīs. “Saule deva savu meitu no veļiem šaizemē.” Saule var sākt jaunu ceļu, jaunu dzīvi. Gluži kā aizgājējs sāk dzīvot citā saulē.

Savukārt tepat Raunā un Palsmanē folkloristi pierakstījuši tradīciju, ka bluķis nemaz nav vilkts. Tas apstāvēts istabā vai rijā un pēc sadedzināts rijas krāsnī. No Mārtiņiem līdz Meteņiem latvieši senatnē gāja ķekatās. Ģērbās maskās. To dara tad, ja vēlas būt kaut kas cits, ne pats, grib piedalīties, līdzdarboties. To dara tad, kad notiek pasaules pārkārtošanās. Vasaras un Ziemas saulgriežos pasaules kārtība tiek izjaukta. Caur rituālu cilvēki cenšas šo kārtību atjaunot. Vispirms jau tā ir sevis sakārtošana – pārdomu brīdis par aizvadīto laiku, cerība uz nākotni, tad arī tuvākās apkārtnes sakopšana, veco sārņu iztīrīšana. Tas ir brīdis, kad vistiešāk stāvam uz pagātnes un nākotnes sliekšņa. Tas ir tumšais laiks, kas jāizdzīvo, lai ar jaunu enerģiju sagaidītu gaismu, Saules atgriešanos. Tad var nomest maskas un atkal būt pats. Dzīvot tālāk.

Gadalaiki mainās, Saule iet savu ceļu un, gribam mēs to vai ne, ejam tai līdzi – kalnā, lejā, no tumsas uz gaismu. Dzīvosim šajā pasaules kārtības maiņā ar prieku! Pierakstījusi Sarmīte Feldmane

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
24

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
20
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi