Pirmdiena, 22. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Bibliotēkas joprojām ir vajadzīgas

Druva
00:00
16.01.2007
9

Cēsu centrālās bibliotēkas direktore

Viens no būtiskākajiem jautājumiem Cēsu centrālās bibliotēkas darbā ir telpas. Šīs mums ir daudz par šaurām, kaut atrašanās vieta ir ļoti izdevīga. Pilsētas domei bijuši vairāki varianti, taču īstas skaidrības joprojām nav. Dome paliek pie tā, ka pilsētā kaut ko būvēs un bibliotēka būs tur. Varbūt tā būs koncertzāles ēka? Ja tirgus laukumā būvēs lielu vairākstāvu ēku tirdzniecības centram, kādā tās stāvā varētu būt bibliotēka. Tas nemaz nav tik nepieņemami. Ja būs labs projekts un labi uzbūvēs, tad arī tā varētu būt.

Šajās telpās šauri ir grāmatām, šauri arī apmeklētājiem, īpaši lasītavā. Nepieņemami ir tas, ka bērnu bibliotēka atrodas citā vietā. Arī tur ir šauri, aizņem kultūras centra telpas, kas pašiem vajadzīgas. Mums jābūt vienā ēkā ar plašām telpām. Varētu būt arī šajā mājā pēc pamatīgas rekonstrukcijas. Bet nav zināms, kas iznāktu dārgāk – tā vai jaunas ēkas celtniecība.

Grāmatu krājums ir pietiekami bagāts. Iegādājamies iespējami jaunās. Daiļliteratūra ir labi nokomplektēta, veidojam nozaru literatūras krājumu. Taču mums ir daudz studentu, Cēsīs ir augstskolas, ir neklātnieki. Augstskolu bibliotēkās mācību grāmatu nepietiek. Un mums nav vairāk kā divi, trīs eksemplāri no katras. Nevaram nodrošināt visu, ko vajag. Ne mums naudas, ne telpu, kur glabāt. Latviešu valodā reti izdod grāmatas, kādas padomju laikā bija – par televīziju, automašīnām… Tehniskās literatūras plauktos ir lieli robi.

Grāmatām un periodikai gadā izdodam divpadsmit tūkstošus latu. Pērn nopirkti pāri par trim tūkstošiem grāmatu. Ir vēl dāvinājumi, atvietotās nozaudēto vietā. Kultūrkapitāla fondā bija divas mērķprogrammas tieši bibliotēkām.

Galvenie mūsu lasītāji ir jaunieši, pensionāri un strādājošā inteliģence. Nāk cītīgi daiļliteratūras lasītāji. Mums ir maksas abonements, par to galvenokārt interesējas inteliģence. Retāk iet uz grāmatnīcām, par 30 santīmiem ātri pie mums var dabūt interesējošo lasāmvielu. Iecerēts, ka nākamgad bibliotēkas abonementu likvidēsim.

Agrāk izdoto klasisko literatūru visvairāk lasa skolēni kā obligāto. Trimdas literatūru, kuru saņēmām no ārvalstu latviešu organizācijām, ļoti lasīja 90. gados, nu šī aizraušanās beigusies. Trimdas latvieši piedāvā joprojām, taču mums šīs literatūras pietiek.

Tātad lasa to, kas ir jauns, mazāk agrāk izdoto. Ja kāds darbs izdots agrāk un tagad, tad vajag to jauno, kaut saturs vienāds. Daudz lasa populārās grāmatas, kuras ieguvušas sabiedrības atzinību. Romānus lasa labprātāk nekā stāstus, liela lasītāju daļa no biezām grāmatām nebaidās. Ar dzejas lasīšanu pārāk neaizraujas, taču nelielai daļai tā vajadzīga. Katru grāmatu, kas ir mūsu fondā, var saņemt jebkurš rajona iedzīvotājs, mēs izmantojam pagastu bibliotēku krājumus. Grāmatas krievu valodā lasa arvien mazāk. Jaunieši krievu valodu nezina, bet angļu valodā spēj lasīt.

Lasītāju skaits bibliotēkā nepieaug, tā ir visā Latvijā. Domājām, ka, grāmatām esot dārgām, nāks uz bibliotēkām. Taču tā nav. Ir internets, īpaši skolēniem izdevīgi nepieciešamo materiālu paņemt internetā.

Kopā ar bērnu bibliotēku mums ir apmēram 5,6 tūkstoši lasītāju. Dienā vidēji abas bibliotēkas apmeklē apmēram 250 – ņem grāmatas, strādā lasītavā. Tātad bibliotēkas joprojām ir vajadzīgas.

Būtiska problēma ir parādnieki. Grāmatas ir dārgas, dažas, īpaši studenti, nozaudē, gan klātnieki, gan neklātnieki. Žēl, ka zaudējam mācību literatūru.

Lasītāji pret grāmatām izturas pieņemami, taču daudzas joprojām tiek izdotas neizturīgas, krīt ārā no vākiem. Bibliotēkas izjūt, ka visā valstī nav neviena, kas nodarbotos ar grāmatu pielabošanu.

Rajona padome mums dod naudu, vairāk nekā desmit tūkstošus latu grāmatām, metodiskajam darbam, pieredzes braucieniem. Tos organizējam visiem rajona bibliotekāriem, kā arī mācības, seminārus.

Uz lasītavu nāk arī bezpajumtnieki. Nāk rīta pusē, lasa. Uzvedas pieņemami. Ja kāds dzēris, raidām projām. Ne vienmēr viņi to saprot. Nāk pensionāri, pievakarēs jaunieši. No janvāra mums interneta izmantošana ir bez maksas. Ir interneta lasītava, kurā seši datori. Pārsvarā te strādā jaunieši. Viena stunda katram garantēta. Būs vietu rezervēšana, iepriekšēja pierakstīšanās.

Turpinām novadpētniecības darbu. Veidojam datu bāzi, bet krājam arī mapēs. Tās izmanto arvien mazāk. Apmeklētāji priecīgi, ka ir bagāts materiāls, bet iepazīšanās ar to prasot daudz laika. Un tomēr vāksim, krāsim un apkoposim.

Pērn notika bibliotēku akreditācija. Tāda ir tikai Latvijā, nevienā citā pasaules valstī. Ministrija izveidoja komisiju. Mēs nopietni gatavojāmies. Pirms gada mūs akreditēja. Cēsu centrālās bibliotēkas darbs novērtēts atzinīgi.

Kopā ar bērnu bibliotēku mums ir 30 darbinieku, bibliotekārie speciālisti – 22. Gandrīz visiem ir atbilstoša izglītība, kam tādas nav, mācās. Cēsu dome mūsu studentus atbalsta arī materiāli. Kadru mainība neliela. Arī jaunā maiņa ir stabila. Esam apmierināti arī ar atalgojumu, tas palielinās. Par atzinību Cēsu domei jāsaka, ka mūsu bibliotēkas darbiniekiem ir vienas no lielākajām bibliotekāru algām Latvijā.

Labi noorganizēta tālākizglītība. Prasmīgi šo darbu vada Nacionālā bibliotēka un Latvijas universitāte. Visi mūsu bibliotekāri mācās bez maksas. Visi esam apmācīti datoru, interneta lietošanā, datu bāzes veidošanā. Prasmīgi darbojas Latvijas bibliotekāru biedrība un tās Vidzemes nodaļa, ko vada mūsu Gunta Romanovska.

Literāro pasākumu ir daudz. Katru mēnesi bijis vismaz viens. Nauda tiem dabūta no Kultūrkapitāla fonda. Pirms gadiem desmit uz pasākumu nāca labi ja cilvēku 20, tagad ievērojami vairāk, pat 80 un 100. Mums nav telpu, kur šos sarīkojumus rīkot, pašu telpās vieta tikai 30 interesentiem. Bieži izmantojam Cēsu domes ēku. Grūti izdomāt, kurus autorus aicināt. Ne vienmēr var dabūt visvairāk lasītos. Bibliotēkām literārie pasākumi obligāti nav jāorganizē. Dažas to dara, citas ne.

Kultūrkapitāla fonds atbalsta bērnu un jauniešu pasākumus. Bet kāpēc tikai? Vai citu paaudžu cilvēki nav pelnījuši tādu pašu uzmanību? Skolās taču ir interešu pulciņi, sporta nodarbības, citas iespējas. Citu paaudžu cilvēkiem tādu nav.

Par lielām finanšu problēmām mūsu bibliotēkā nevaram gausties.

Lasītāju aptaujā, kas patīk, kas ne, atbildes ir dažādas – telpas par šaurām, varētu būt modernāk, darba laiks garāks. Kamēr dome nespiež, to nemainīsim. Pierakstījis Verners Rudzītis

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Cēsu ietves un veloceliņi

17:09
17.07.2024
42
1

Latvietis pēc dabas ir diezgan konservatīvs un visur grib zināmu kārtību. Tāpēc var saprast riteņbraucēju vēlmi pēc iespējami labākas velo infrastruktūras, kur galvenais elements ir veloceliņš. Tad skaidrs, tur uz divriteņa cilvēks var justies droši un kā galvenais. Jāpiebilst gan, ka velosipēdistus pamazām grib izkonkurēt citu mikromobilitātes ierīču lietotāji, piemēram, elektrisko skrejriteņu braucēji, bet šoreiz […]

Vienam atvaļinājums, citiem problēmas

08:55
16.07.2024
42

Cik nav dzirdēts gan skaļi un satraucoši, gan pieklusināti un argumentēti, ka Latvija izmirst, ka ģimenēm vajadzīgs atbalsts. Tad nez kāpēc ne viens vien iedomājas, ka runa atkal ir par naudu. Ir tik daudzas it kā vienkāršas lietas, kas būtu liels atbalsts un sapratnes demonstrējums jaunajām ģimenēm. Vasara ir atvaļinājumu laiks, ģimeņu speciālisti to vien […]

"Uzvarētāji"

16:53
15.07.2024
25

Nedēļas baisākais notikums ir agresorvalsts uzbrukums Kijivā lielākajai bērnu slimnīcai Ukrainā. Tiešs raķetes trāpījums, divi mediķi gājuši bojā, astoņi bērni ievainoti, viens bērns miris. Protams, Krievija apgalvo, kas slimnīcā bijis “Azov” kaujinieku centrs, jo teroristiem visā pasaulē tā ir ierastā lietu kārtība – izmantot iedzīvotājus, it sevišķi bērnus, kā vairogu kaujiniekiem. Tādēļ viņi negrib un […]

Nelaimīgie korķīši

10:48
10.07.2024
39

Domājams, nevienam nav paslīdējis garām fakts, ka plast­masas korķīšiem dzērienu pudelēm jābūt piestiprinātiem arī tad, kad pudele atvērta. No 2. jūlija visās Eiropas Savienības bloka dalībvalstīs vienreizlietojamām plastmasas pudelēm ar tilpumu līdz trīs litriem ir jābūt aprīkotām ar piestiprinātiem korķīšiem. To nosaka 2019. gadā pieņemtā direktīva. Ja paveicies nopirkt vēl pilnībā attaisāmu iepakojumu, tas tāpēc, […]

“Nespļauj akā, no kuras pašam būs jādzer”

06:06
08.07.2024
47

Pirms Eiroparlamenta vēlēšanām ne viens vien deputāta kandidāts solīja palīdzēt Latvijai, glābt to. Latvijas politiķu izteikumi reizēm folklorizējas, kļūst par tādiem kā sakāmvārdiem. Neapšaubāmi, viens no tādiem politiķiem ir nupat ievēlētais Eiroparlamenta (EP) deputāts, kurš ne reizi vien nosaucis Latviju par “muļķu zemi”, nu jau bijušais 14. Saeimas deputāts, gan Saeimā, gan EP ievēlēts no […]

Cik pļaviņu nopļāvi?

15:00
06.07.2024
47

Līdz ar dzīvesveida maiņu, jaunām tehnoloģijām sadzīvē un ražošanā daudz kas mainās un pazūd. Lauku dzīves ikdiena saglabājas tautasdziesmās, etno­grāfisko muzeju krājumos. Jaunā paaudze skatās, brīnās. Laiki un paaudzes mainās, un tā tas bijis vienmēr. “Kur Jānis aizgāja?” mamma jautā dēlam. “Viņš pļauj ar manuālo trimmeri,” atbild dēls. Māte sākumā apmulst, nesaprot, tad sāk smieties: […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
24
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
17
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi