Otrdiena, 15. aprīlis
Vārda dienas: Aelita, Gastons

Par vēstures patiesumu

Druva
00:00
10.03.2007
17

Pašreiz Eiropas Savienībā notiek kaut kas diskusijai līdzīgs par kopīgas vēstures grāmatas veidošanu skolām. Interesants jautājums: vai maz iespējams šādu kopīgu grāmatu izveidot, kas apmierinātu visu Eiropas valstu vēsturniekus. Es domāju par divu lietu nesavienojamību – objektīvie notikumi, kurus mēs nezin kādēļ saucam par vēsturi, un šo notikumu interpretācija, kas būtībā ir skatījums uz šiem notikumiem.

Vai šīs lietas savienojamas, un vai iespējams objektīvs skatījums un atspoguļojums kopējā visu valstu vēstures grāmatā?

Diskusija par šādu iespēju, šķiet, apstājusies „pusratā” un nezin vai tuvākā laikā kustēs uz priekšu. Savu puslīdz kategorisku „nē” jau pateikušas Polija, Nīderlande un Dānija. Patiesi, vai iespējama vienošanās starp Polijas un, piemēram, Vācijas vēsturniekiem par notikumu iemesliem un attīstību otrā pasaules kara laikā? Un vai tās valstis, kuras pieļāva un akceptēja Eiropas valstu, tajā skaitā Baltijas, sadalīšanu un aneksiju, spēs savu vēsturnieku personā objektīvi par to runāt? Kaut kā neticas vis…

Manuprāt, būt objektīvam vēstures jautājumos nozīmētu ne tikai sausi un bezkaislīgi fiksēt pagātnes notikumus, bet arī atzīt savu valstu kļūdas, lai cik sāpīgi un pat pretvalstiski tas nebūtu. Ja arī izdotos šādas „annāles” izdot grāmatā, tā varētu būt tikai notikumu hronoloģija, nevis vēsture. Nedzīvs faktu uzskaitījums, ko savukārt jebkurš vēsturnieks varētu tulkot un interpretēt pēc saviem ieskatiem un uzskatiem.

Domāju, ka man piekritīs vēstures skolotāji – viņu priekšmets ir dzīva mācība par pagātnes notikumiem jebkuras valsts vai tautas pagātnē; tā ir zinātne par cilvēkiem un cilvēci kopumā un par katru tautu atsevišķi. Vai te iespējama objektivitāte, es domāju – globālā vai tikai Eiropas aspektā?

Manas paaudzes ļaudis droši vien atceras „Vēstures īso kursu”, kuru it kā rediģējis pats Staļins; es atceros ultrapatriotisko Latvijas vēsturi, kuru apguvu pamatskolas klasēs, atceros arī vācu okupācijas laika vēstures grāmatas. Notikumi visās tajās aprakstīti vieni un tie paši, bet pasniegti tik krasi atšķirīgi… Un tagad mēs ceram uz beidzot objektīvu skatījumu? Te būtu jānopūšas un jālieto absurdais teiciens ”Tas nevar būt, jo nevar būt nekad.”

Mēģinu iedomāties, kā varētu izskatīties „objektīvā” vēstures grāmata pēc tam, kad to būs rediģējuši katras valsts varasvīri… No tā nekur nespruks. Ja tas notiks pēc vecu vecā cenzūras parauga, tad starp sarkaniem svītrojumiem un labojumiem maz kas būs palicis un salasāms. Mēs taču to zinām un redzam arī šodien: kļūdas neatzīstam, bet tajā vietā meklējam un atrodam gan citus vainīgos, gan „objektīvus iemeslus” sev par attaisnojumu. Tas pats citos mērogos notiktu ar kopējo vēstures grāmatu. Tā būtu noklusēšanas un attaisnošanās grāmata, ko varētu nosaukt par „Vēstures garo kursu”.

Ko lai dara, manuprāt, vēsturē pilnīgi objektīvs skatījums nav iespējams. Mēs taču nezin cik gadus cenšamies bijušajiem padomju armijas karavīriem ieskaidrot, ka viņi ir ne tikai atbrīvotāji no brūnā nacistu mēra, bet notikumu turpinājumā arī okupanti, kas nav pratuši no atbrīvotajām teritorijām aiziet, gaviļu pavadīti. Viņi tam netic un neticēs nekad. Gluži tāpat būs ļaudis, kas nekad neticēs daudziem vēstures skaidrojumiem Eiropas vēstures grāmatā, ja tāda vispār kādreiz iznāks. Es gribētu gan redzēt, kā šajā grāmatā tiktu skaidrota lielvalstu politika pirmskara un pēckara pasaules dalīšanā. Vai tiešām būtu iespējama objektivitāte? Es, ja tā būtu, laikam apēstu savu cepuri, kuras, par laimi, man nav.

Mazliet par vēsturi kā tādu. Es uzskatu, ka vēsture ir tikai notikumu subjektīvs atspoguļojums jebkuras valsts interesēs. Lai skaidrotu vēsturiskos notikumus, nepieciešams aspekts – skatupunkts, no kā vērtēt pagātni. Un tas ir vēsturnieku rokās, būt iespējami objektīvam un riskēt ar savu karjeru, vai arī visu tulkot no pašreizējās politiskās varas pozīcijām. Citādi nekad nav bijis. Par to liecina arī „Indriķa hronika”, „Livonijas hronika” un citi mums pieejami vēstures avoti, kuriem diemžēl netrūkst tā laika varas pozīcijas piegaršas. Tās, protams, ir tikai manas, ne vēsturnieka domas, kuras es arī neuzskatu par simtprocentīgi objektīvām, jo arī man ir pašam savi uzskati par notikumiem un par to atspoguļojumu vēsturē.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Akcijas acu aizmālēšanai?

09:06
13.04.2025
35

Šonedēļ norisinās Eiropas mēroga satiksmes ātruma kontroles akcija un visās dalībvalstīs, arī Latvijā, policisti aktīvāk seko, lai braucēji pārvietotos noteikumiem atbilstoši. Ātruma pārsniegšana ir biežāk fiksētais satiksmes noteikumu pārkāpums un arī iemesls smagiem satiksmes negadījumiem ar letālu iznākumu. Vai šādas akcijas, kas norisinās divas reizes gadā, dod vēlamo efektu un mazina pārkāpumu skaitu? Droši vien […]

Neziņas, šaubu, pārliecināšanas laiks beidzies

08:04
12.04.2025
35

“Nu tas ir beidzies, varēs mierīgi dzīvot tālāk,” kad    noslēdzās partiju deputātu kandidātu    sarakstu iesniegšana, ar atvieglojumu sacīja sabiedriski aktīvs, pazīstams novadnieks. Viņš pastāstīja, ka ir noguris no politiķu uzbāzības. Viņu uzrunājušas četras partijas un aicinājušas sarakstā, cita par citu neatlaidīgāk. Politiski aktīvie pierunājuši, lai padomā un dod atbildi līdz skaidrošanai, kādi būs […]

Stāsts par paralēlajām pasaulēm

00:03
12.04.2025
36

Eksperti vērtē, ka kopš ASV ir ar Krieviju sākušas t.s. miera sarunas, Ukrainas apšaude ar droniem, raķetēm un bumbām ir palielinājusies. Turklāt ASV tarifu karš ir aizēnojis notikumus Ukrainā. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis 9. aprīlī TV kanālam “Mēs esam Ukraina” sacīja, ka izlūkdienestam ir zināms par Ķīnas pilsoņu vervēšanu karam Ukrainā. Sagūstītie divi ķīnieši nav […]

Neturpināt salauztās ģimenes jeb Mācīties veidot savu dzīvi

18:33
09.04.2025
40

Tas, ka alkoholiķi var apmeklēt anonīmo alkoholiķu jeb AA grupas, lai veseļotos no alkohola atkarības, parasti cilvēkus neizbrīna. Savukārt termins Al-Anon   jeb līdzatkarīgo grupa, kā arī PAB (pieaugušo alkoholiķu bērni) grupa bieži izraisa neizpratni, kas tas ir, kam tas domāts. Vēl lielāks pārsteigums mēdz būt, ka tādas grupas daudzus gadus regulāri pulcējas arī Cēsīs, jo […]

Par miera sarunām bez optimisma

08:34
09.04.2025
33

Politikas analītiķu vērtējumi t.s. miera sarunām ir visai skarbi, bez liela optimisma, tās tiek dēvētas kā sarunas par sarunām. “Putins ir pārliecināts: vēl pēc dažiem mēnešiem ASV pāries no samierināšanas plāna uz pilnīgas iecietības plānu,” raksta Ukrainas pasaules politikas institūta dibinātājs un priekšsēdētājs Viktors Slinčaks. Viņš uzskata, ka abas puses, Krievija un ASV, vainos viena […]

Lai dzīve laukos neliktos pārāk rožaina…

09:19
07.04.2025
66

Vēja parku attīstītāju aktivitātes izgaismo kādu ļoti nelādzīgu lietu – iedzīvotāju un arī vietvaru ļoti ierobežotās iespējas nepieļaut daudzmiljonu projektus, ja to īstenošana kardināli maina un būtiski pasliktina iedzīvotāju dzīves vidi. Vienkāršāk sakot, Nītaurē, Zaubē vai citā novada pagastā var ierasties spēcīgiem aromiem svaidījušies zēni un meitenes, tērpti    dārgos uzvalkos un smalku zīmolu kostīmos, […]

Tautas balss

Vienmēr zied puķes

15:09
15.04.2025
6
Anna raksta:

“Priecājos par Cēsu skaistajiem puķpodiem. “Kliģenu” saimniecība prot uzpost pilsētu un noturēt to skaistu līdz ziemas salam. Puķes regulāri aprauga, apkopj, ziedi vienmēr grezni. Cik labi, ka par pilsētvidi rūpējas vietējais uzņēmums,” viedoklī dalījās Anna.

Kur koks, kur plastmasa

08:05
12.04.2025
16
Lasītāja K. raksta:

“Cēsīs, Rožu lakumā, uzcelta mājiņa, kurā runās par vides problēmām. Bet namiņam izmantota arī plastmasa. Vai tas pareizi, ka vieta, kur runā par vidi, nav pilnībā būvēt no dabīgajiem materiāliem,” pārdomās dalījās lasītāja K.

Priecē dejotāji

09:20
07.04.2025
15
Lasītāja J. raksta:

“Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.

Vietējie jāatbalsta

09:19
07.04.2025
37
1
Seniore no Cēsīm raksta:

“Uzzināju par streiku Cēsu tirgū. Tas nav normāli, ka vietējiem tirgotājiem, ražotājiem tā jārīkojas. Tieši viņiem tirgū būtu jārada paši labākie apstākļi. Tirgus nav lielveikals, kur katram, kas kaut ko pārdod, prasa lielu nomu. Mūsu uzņēmēji taču jāatbalsta,” sacīja seniore no Cēsīm.

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
40
1
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]