Sestdiena, 27. aprīlis
Vārda dienas: Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne

Trūkst cieņas pret Satversmi

Druva
00:00
21.03.2007
4

Pēdējā laika notikumi politikā liek domāt, cik liela nozīme lēmumu pieņemšanā ir tautai, kas īsti notiek Latvijā un ko vēlas panākt mūsu ievēlētie politiķi. Valdības un prezidentes nesaskaņas rezultējušās diskusijās par Satversmes 81. panta svītrošanu, valdības atkāpšanos un referendumu.

Lai gan spriešana par strīdīgajiem likuma grozījumiem notiek gan plašsaziņas līdzekļos, gan arī ikdienas sarunās, tomēr īstas skaidrības, par ko tad ir šis stāsts, ļoti daudziem nav. Tādēļ „Druva” lūdza LU sociālo zinātņu fakultātes docentam, politologam Valtam Kalniņam raksturot strīdus par Satversmes 81. panta kārtībā pieņemtajiem likuma grozījumiem Nacionālās drošības likumā un Valsts drošības iestāžu likumā.

Shēma, kā virzījās likuma grozījumi, jāatzīst, ir samudžināta. Valdība pieņēma grozījumus abos likumos, Saeima tos akceptēja, taču Valsts prezidente grozījumus neizsludināja, bet aizsūtīja Saeimai otrreizējai caurskatīšanai. Saeima, neņemot vērā prezidentes iebildumus, likuma grozījumus tomēr pieņēma no jauna. Prezidente, iebilstot pret šo divu likumu grozījumiem, izmantoja savas pilnvaras un apturēja likumu publicēšanu uz diviem mēnešiem, kā dēļ arī būs jāveic iedzīvotāju parakstu vākšana par to, vai referendumam būt vai nebūt.

„Lai notiktu referendums, ir jāsavāc vismaz desmitās daļas vēlētāju paraksti no tiem, kuri nobalsoja 9. Saeimas vēlēšanās, kas ir nedaudz mazāk nekā 150 tūkstoši. Ja cilvēki grib, lai būtu referendums, tad ir jāiet parakstīties. Ja nevēlas referendumu un vēlas šo jautājumu galīgo atrisināšanu atstāt valdošās koalīcijas rokās, tad parakstīties nav jāiet.”

V.Kalniņš skaidro grozījumu būtību: „Latvijā ir trīs valsts drošības iestādes – Satversmes aizsardzības birojs, militārās izlūkošanas dienests un drošības policija. Savā ziņā vissvarīgākais ir Satversmes aizsardzības birojs, jo tas tehniski nodrošina speciālās darbības, piemēram, sarunu noklausīšanos, pielaižu izsniegšanu valsts noslēpumam. Kā jebkurā demokrātiskā valstī, šīs institūcijas atrodas parlamenta uzraudzībā. Deputāti, kas strādā nacionālās drošības komisijā, var pārbaudīt, ko drošības iestādes dara, bet tam vajadzīgas pielaides, ko izsniedz Satversmes aizsardzības birojs.

Grozījumi paredz, ka ne tikai deputāti varētu pārbaudīt, ko dara drošības iestādes, bet arī nacionālās drošības komisijas pilnvarotās personas. Tātad principā jebkurš cilvēks, kuram piešķirta pieeja valsts noslēpumam. Vienlaikus ir radusies situācija, ka pieeju valsts noslēpumam var izsniegt ne tikai Satversmes aizsardzības birojs, bet arī informācijas analīzes dienests, kas ir Ministru kabineta pārraudzībā. Tas nozīmē, ka nacionālās drošības komisijas deputāti ar informācijas analīzes dienesta palīdzību var pilnvarot jebkuru cilvēku pārbaudīt un izpētīt jebko, ko dara valsts drošības iestādes. Tas arī nozīmē, ka, ja vien deputātiem interesē, viņi var noskaidrot, kādas operatīvās darbības Satversmes aizsardzības birojam ir lūdzis izdarīt KNAB, kādus telefonus KNAB noklausās un par kādiem jautājumiem notiek operatīvās darbības.

Situācijā, kad Latvijā tiek izmeklētas vairākas lietas, kas saistītas ar politiski ļoti ietekmīgām personām, ļoti negribētos, lai deputāti patvaļīgi varētu jebkuru cilvēku pilnvarot operatīvās darbības izpētei.”

V.Kalniņš norāda, ka grozījumu pieņemšanai nav bijis saprotama pamata. Sākotnēji tika apgalvots, ka bijusi neatliekama steidzamība, taču V.Kalniņš vērš uzmanību tam, ka raidījumā „Kas notiek Latvijā” Mareks Segliņš un Indulis Emsis apgalvojuši, ka deputātu sadarbība ar speciālajiem dienestiem esot pat ļoti apmierinoša un problēmu neesot: „Nav skaidrs, kādēļ bija nepieciešama šāda steidzamība. Rodas aizdomas, ka tā bija saistīta ar politiski jūtīgajām izmeklēšanām. Tas būtu vienkāršs veids, kā politiķi varētu gūt kanālu, pa kuru uzzināt, kas šajās lietās tiek darīts.”

V.Kalniņš pat secina: „Koalīcija pret Satversmes nosacījumiem izturas tik brutāli, ka, ja vien kaut kas nav rakstīts lieliem burtiem un nepārprotami nav aizliegts, tad viņi to dara. No Satversmes procedūras ir pilnīgi skaidrs, ka parakstu vākšanu par referenduma nepieciešamību vairs nevar apturēt – tāda procedūra nav paredzēta. Ja parakstus savāks, tad referendums būs.

No Satversmes arī skaidri izriet, ka ar to mirkli, kad likuma grozījumi

šādā veidā ir nodoti vēlētāju rokās, tikai un vienīgi Latvijas tautai ir dota iespēja izlemt.

Taču pašlaik valdošā koalīcija grib uztaisīt paralēlu lemšanas procesu un turpināt strādāt pie likuma, lemjot par jauniem grozījumiem. Tā ir ņirgāšanās par tautas nobalsošanas mehānismu. Ir jāizturas ar cieņu un respektu pret referendumu un nevajadzētu to censties padarīt par nevajadzīgu un bezjēdzīgu.

Ja no M.Segliņa un I.Emša teiktā varēja saprast, ka ar drošības iestādēm problēmu nav un nav arī steidzamības, tad kādēļ gan šos jautājumus nevar atrisināt pēc trim mēnešiem?”

Tomēr par Satversmes 81. panta svītrošanu V.Kalniņš atzīmē: „Nav jau problēma panta izmantošanā. Problēma ir Satversmes pārkāpšanā un 81. panta nosacījumu neievērošanā. Pants paredz, ka to var izmantot, ja pastāv neatliekama vajadzība. Ja tāda ir, kādēļ gan to neizmantot.

Ja politiskie spēki neievēro Satversmi un atrisina situāciju, šo pantu svītrojot, tad tā ir smalku jautājumu labošana ar „lauzni”.”

Lai gan V.Kalniņš nav vienīgais, kurš vērš uzmanību uz politiķu nevērīgo attieksmi pret valsts pamatlikumu un tautas iespējām izteikt viedokli, tomēr „karavāna iet uz priekšu” un pašlaik Saeima ir pieņēmusi lēmumu, ka abi likumprojekti galīgajā lasījumā tiks laboti četras dienas pirms parakstu vākšanas par referendumu. Politiķi, kā jau bija paredzams, skaidro, ka tādējādi referendumam vairs nebūšot jēgas, jo līdz ar grozījumu stāšanos spēkā likumi būtu tādā redakcijā, kādi tie bija pirms grozījumiem 81. panta kārtībā.

Parakstu vākšana tautas nobalsošanas ierosināšanai par prezidentes apturētajiem likumiem „Grozījumi Nacionālās drošības likumā” un „Grozījumi Valsts drošības iestāžu likumā” norisināsies no 3. aprīļa līdz 2. maijam. Parakstīties būs iespēja četras stundas dienā pašvaldību noteiktās vietās.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ķīmiskās gaisa taciņas jeb sazvērestības teorija interneta dzīlēs

05:23
25.04.2024
21

Pieļauju, ka daudzi būs dzirdējuši sazvērestības teorijas par lidmašīnu atstātajām baltajām svītrām debesīs. Atzīšos, pati par šīm lietām uzzināju diezgan nesen – laikā, kad fiziķu un citu ļaužu nelielu izsmieklu izpelnījās jau tā neveiksmīgi labo slavu zaudējušais sportists Mairis Briedis. Chemtrails jeb ķīmiskās gaisa taciņas, kā es to latviskoju avīzes lasītāju labākai izpratnei, ir sazvērestību […]

Valsts bez savas vīzijas

15:13
22.04.2024
46

Latvija ir valsts, kurā ciena savu valodu, ir senas tradīcijas, bagāts kultūras mantojums. Tāpat vienmēr uzsvērts, ka Latvijā ir ļoti skaista daba, turklāt te varam piedzīvot visus četrus gadalaikus. Bet vai tas ir pietiekami, lai ieinteresētu ārvalstu investorus ieguldīt? Acīmredzot nē. To apliecina arī Rīgas Ekonomikas augstskolas un Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) veiktais pētījums […]

Krievijas iedzīvotāju portrets martā

15:13
22.04.2024
26

Aptaujas un socioloģiskie pētījumi vismaz vairākus gadus nedod precīzu un patiesu Krievijas iedzīvotāju uzskatu un nostājas ainu. Tomēr zināmu priekšstatu, ko iedzīvotāji vēlas, no kā baidās un no kādām atbildēm izvairās, aptaujas vieš. Levadas Centrs, kurš jau sen Krievijā ieguvis “ārvalstu aģenta” statusu, martā veica divas interesantas aptaujas: Ļeņins un viņa loma Krievijas dzīvē un […]

Iedzer, vecais, granapipku…

09:05
18.04.2024
66

Nav dienas, kad policija neziņotu, cik dzērājšoferu aizturēts, cik skandālu noticis, kopīgi lietojot alkoholu.    Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvija ieņem 4. vietu, bet Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidū Latvija alkohola patēriņā ieņem 1. vietu. 2020. gadā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju Latvijā bija 12,1 litrs, […]

Atgriezties mājās vienmēr ir laba ideja

13:04
16.04.2024
63

Atgriešanās Latvijā pēc ilgāka laika ārvalstīs var būt gan bagāta emocionālā pieredze, gan izaicinošs ceļojums. Tas sniedz iespēju atkal sastapties ar dzimto valsti un savējiem, atvērt durvis jaunām profesionālajām vai personiskajām iespējām. Arī es pirms diviem mēnešiem esmu atgriezusies no Zviedrijas, kur kopā ar ģimeni pavadīju divarpus gadu. Bijām neliels latviešu loks, draugi un ģimene, […]

Dejas un sapņi

12:20
14.04.2024
31

Deja ir vēl viena valoda, caur kuru atklāt cilvēka iekšējo pasauli, pārdzīvojumus un sapņus. Par to ikviens varēja pārliecināties deju grupas “Viva” 25. jubilejas koncertā. Tajā uzstājās ne tikai tagadējās dejotājas, bet kustību burvībai ļāvās arī bijušās kolektīva dalībnieces, kurām jau ir mazuļi, savienojot pagātnes pieredzi ar īpašo dejas prieku šodienā. Stāsts, ko katra dejotāju […]

Tautas balss

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
13
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Uzšļāc ūdeni un dubļus

16:57
26.04.2024
17
Druva raksta:

“Regulāri nākas iet Cēsīs zem dzelzceļa tilta. Kad līst lietus, dubļains, gan to nevienam neiesaku. Uz galvas pilēs ūdens un mašīnas nošķiedīs. Ietve tur tik šaura, grūti izmainīties ar pretimnācēju, kur nu vēl pamukt kaut kur, kad brauc mašīna. Vai kāds saskaitījis, cik cilvēku kājām ik dienu iziet pa šo vietu? Žēl ģimnāzistu, kuri dosies […]

Operatīvi, atsaucīgi un laipni

16:56
26.04.2024
10
Druva raksta:

“Sirsnīgs paldies ārstes Sprindules prakses medicīnas māsai Irīnai, viņa bija ļoti atsaucīga un ātri nokārtoja, lai tieku pie vajadzīgajiem medikamentiem, kad man pasliktinājās pašsajūta. Un milzīgs paldies arī māsiņai Lindai, kas nāca pie manis mājās, vēnā ievadīja zāles, katru reizi mērīja asinsspiedienu, vienmēr izjautāja, kā jūtos, bija ļoti laipna, atsaucīga. Domāju, tā darbu vajadzētu darīt […]

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
35
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
39
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Sludinājumi