Veselības ministrija un medicīnas profesionālās izglītības centrs ir uzsākuši sociālo kampaņu „Izvēlies mediķa profesiju!”
Kampaņas rīkotāji skaidro, ka mediķis ir viena no svarīgākajām un sabiedrībai nepieciešamākajām profesijām. Lai nodrošinātu pietiekamu ārstniecības personu skaitu valstī, nepieciešams ik gadu piesaistīt medicīnas studijām jauniešus, kuri nākotnē spētu kvalitatīvi rūpēties par sabiedrības veselību.
“Ar šo sociālo kampaņu vēlamies uzrunāt ne tikai potenciālos medicīnas studentus, bet arī sabiedrību kopumā. Kampaņas mērķis – motivēt jauniešus kļūt par ārstniecības personām, izvēlēties mediķa profesijas – ārsts, ārsta palīgs, māsa, māsas palīgs un citas, kā arī uzrunāt sabiedrību kopumā, veicinot mediķa profesijas prestižu,” tā melns uz balta ir rakstīts Veselības ministrijas interneta mājas lapā. Divas nedēļas televīzijas kanālos un radio programmās skan reklāmas, kurās kampaņas rīkotāji iegalvo profesijas vērtību un nozīmību.
“Druva” centās noskaidrot, ko par mediķa profesijas prestižu saka profesionāļi, kas veselības aprūpes jomā strādā jau gadiem, un kā šo svarīgās un sabiedrībai nepieciešamās profesijas pārstāvju darbu vērtē iedzīvotāji, kuri ne reizi vien bijuši pacienta lomā.
Aija Smeķe, ģimenes ārstes prakse Liepas pagastā: “Man gribētos mediķu darbu nosaukt par prestižu, pat neskatoties uz to, ka presē ir daudz negatīvu ziņu. Pozitīvo palaiž garām, neievēro. Ārstu, labu speciālistu, arī māsiņas cilvēki joprojām novērtē un tāpēc saku, ka daru prestižu darbu. No otras puses, šādas kampaņas noteikti notiek tāpēc, ka medicīnā darbinieku trūkst. Speciālisti meklēja darbu farmācijas firmās, izbrauca no Latvijas, jo tur ir labāks atalgojums. Ļoti daudzi mediķi ir tuvu pensijas vecumam, darba roku medicīnā pietrūks. Semināros, kursos 40 gadīgi speciālisti skaitās jauni. Retais ir trīsdesmitgadnieks. Es tomēr piekrītu tam, ka mediķim ir interesants darbs, to ieteiktu izvēlēties jauniešiem, kuri nebaidītos no tā, ka ilgi jāmācās, kuriem patīk uzklausīt, mīlēt cilvēkus. Un nevajag primāri plānot, ka būs augsts atalgojums, ka tas noteiks prestiža pakāpi.”
Uldis Vasiļevskis, ģimenes ārsta prakse Skujenes un Taurenes pagastā: “Mums, mediķiem, liekas, ka darām prestižu darbu, jo mums tas patīk. Arī es šajā darbā jūtu gandarījumu! Es mudinātu jaunos iet un mācīties medicīnu, bet diemžēl nesaku, ka valstī medicīnai būtu prestiža vieta. Mūsu valstī ir citas prioritātes. Politika un katram savas lietas, bet tā noteikti nav veselība. Kad mainīsies attieksme pret veselību, tad arī ārsts, ārsta palīgs, māsiņas strādās prestižu darbu.
Un reklāmas jau veido tāpēc, ka nav vairs, kas medicīnā strādā. Tajā pat laikā šīs reklāmas ir ļoti ārišķīgas, jo mediķa ikdiena tur neatspoguļojas. Laukos jauni ārsti nestrādā, bet Rīgā, lai izveidotu savas privātprakses, ir speciālistu rinda. Neviens nenāk, jo darba laukos ir vairāk, tas ir smagāks, daudzi jautājumi jāizlemj vienpersoniski. Atbildība ir ļoti augsta. Un liela uzmanība jāvelta katram pacientam, cilvēki nav tik mobili, aprūpe jānodrošina arī mājās. Ja šo ikdienu rādītu reklāmās, tad tā vairs neizskatītos tik smuka.”
“Druvas” uzklausīto iedzīvotāju viedokļi par mediķa profesijas prestižu dalījās.
Vanda un Jānis Ozolzīles, dzīvo laukos Raiskuma pagastā: “Ir pāris pavisam svarīgas profesijas – mediķa un skolotāja, vēl tagad galīgi nenovērtē pārdevējas. Bet arī tas ir vajadzīgs darbs. Tas ir ļoti labi, ja jaunieši iet un studē medicīnu, jo ārsta darbs ir ļoti labs. Esam dzirdējuši, ka mediķiem ir lielas problēmas ar darba samaksu, bet tas taču ir ļoti vajadzīgs darbs! Valstij vajadzētu atbalstīt, maksāt kādus pabalstus tiem, kas studē medicīnu. Ne jau katrs spēj palīdzēt un ārstēt cilvēkus! Jābūt ļoti saprotošam, līdzjūtīgam cilvēkam.”
Māris Bārdiņš, studē arhitektūru: “Es pieļauju, ka kādreiz tā skaitījās prestižāka profesija. Valda uzskats, ka medicīna ir grūta joma. Nezinu, vai iet studēt prestiža dēļ? Drīzāk skatās, vai darbs būs apmaksāts, vai patiks to darīt. Medicīnu studē tādi, kas ir šīs lietas fanātiķi, ja nejūti aicinājumu, man liekas, ka to nemaz nedara! No maniem klasesbiedriem medicīnu aizgāja studēt viena meitene. Man liekas, ka viņas mamma bija ārste, viņai tas ļoti interesēja.”
Gunta Šteinberga, pensionēta inženiere tehnoloģe: “Man jau liekas, ka būt izglītotam ir prestiži, bet viss sabiedrībā mainās. Tagad prestiži ir tas, ka tev ir dārgs auto un māja. Apsviedīgi, uzņēmīgi jaunieši izvēlas biznesu. Vienalga, ar ko nodarboties, bet pelnīt. Par visiem to nevaru sacīt, bet to saklausu dažādas vidēs. Un šie jautājumi jārisina, ne jau te parunājot, bet valstī. Apkopojusi Ilze Kalniņa
Komentāri