Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Konflikti un balsošanas

Druva
23:00
02.07.2007
8

Nedēļa Lavijā

Latvija pošas referendumam. Līdz 7. jūlijam, kad notiks referendums par grozījumiem valsts drošības iestāžu likumos, televīzijā demonstrēs Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) sagatavotos informatīvos klipus, kuros skaidroti ar balsošanu saistīti jautājumi. Referendumā pilsoņiem būs iespēja izteikt viedokli par Valsts prezidentes Vairas Vī­ķes-Freibergas apturētajiem grozījumiem Nacionālās drošības liku­mā un Valsts drošības iestāžu likumā.

Laikraksta „Diena” aptaujātie mūsu rajona iedzīvotāji norādījuši, ka uz referendumu dosies, jo šī ir iespēja vēlēšanu starplaikā tiešā veidā piedalīties politiskajos procesos un atgādināt politiskajai elitei par savu eksistenci. Arī Cēsu pilsētas galva Gints Šķenders norādījis, ka gadījumā „Ja referendumam būs pozitīvs iznākums, tas būs signāls valdībai, ka vajag izdarīt secinājumus”. Kultūras nama direktore Ija Groza sacījusi, ka uz referendumu neies, un izteikusi nožēlu, ka daudzi ļaudis šī jautājuma būtību neizprot, referendumu uztver kā balsojumu par vai pret valdību.

Par referenduma ierosināšanu līdz ar Rīgas, Ogres un Valmieras rajonu Cēsu rajonā parakstījās vairāk cilvēku nekā citviet – 7727.

Tikmēr notiek parakstu vākšana cita referenduma ierosināšanai – par izmaiņām Satversmē, lai valsts prezidentu Latvijā vēlētu tauta. Šīs kampaņas iniciatori – Sociāldemokrātiskā strādnieku partija – parakstu vākšanu rīko ne tikai Rīgā, bet arī vairākās Latvijas pilsētās – Liepājā, Saldū, Bauskā, Iecavā un Valmierā.

Krievija vilcinās ar robežlīguma ratifikāciju. Krievijas Valsts dome jeb parlamenta apakšpalāta robežlīgumu ar Latviju ratificēs ne agrāk kā rudenī, jo patlaban kaimiņzemes parlaments ir pievērsies valsts budžeta jautājumiem – tā paziņojis Krievijas parlamenta augšpalātas starptautisko lietu priekšsēdētāja vietnieks Vasilijs Ļihačovs. Viņš pauž cerību, ka „punkts šai lietai tiks pielikts gana ātri”, tomēr uzskata, ka pirms Valsts domes rudens sesijas tas nenotiks kaut vai tāpēc, ka deputāti jūlijā dodas vasaras brīvdienās, un līdz tām paredzētajās sēdēs jautājums par robežlīgumu nav iekļauts. V.Ļihačovs brīdina, ka gan Krievijas Valsts domē, gan arī parlamenta augšpalātā debates par robežlīgumu būs asas. Pēdējā Krievijas Valsts domes sēde pirms vasaras brīvlaika būs 6. jūlijā, ziņo LETA. Kā vēsta „Diena”, Latvijas Ārlietu ministrija saņēmusi ziņas, ka Krievijas dome līgumu varētu ratificēt šonedēļ, un joprojām netiek izslēgta iespēja, ka līdz rudenim jāgaida nebūs.

27. martā Maskavā parakstītais Latvijas un Krievijas robežlīgums Latvijas parlamentā jau ir ratificēts. Tikai rudenī Latvija lems par līguma iespējamo neatbilstību Satversmei. Krievijas pārstāvji iepriekš solīja, ka to ratificēs līdz Krievijas parlamenta – Federālās sapulces – pavasara sesijas beigām. Pēc šīs procedūras dokuments jāparaksta Krievijas prezidentam, un tad abu valstu pārstāvjiem jāapmainās ar ratifikācijas grāmatām. Nedēļa pasaulē

Nemierīga situācija Kaukāzā. Pagājušajā nedēļā notikušās sadursmes starp Gruzijas valdības un starptautiski neatzītās Dienvidosetijas Republikas spēkiem raisa bažas par militāra konflikta attīstību. Pēdējo mēnešu laikā tās bija nopietnākās apšaudes starp dienvidosetīniem, kas ar Krievijas atbalstu vēlas neatkarību no Gruzijas, un Gruziju, kas Dienvidosetiju uzskata par savu teritoriju. Apšaudēs un artilērijas uzbrukumos cietušas vairākas ēkas Dienvidosetijas galvaspilsētā Chinvali, netālais Kverentas ciemats, apšaudītas arī Krievijas miera uzturēšanas spēku vienības. Gruzijas puse noliedz līdzdalību sadursmēs.

Ja izcelsies karš, tas varētu noritēt ne tikai starp Dienvidosetiju un Gruziju, bet tajā iesaistītos arī Abhāzija un visas Ziemeļkaukāza republikas, kas nebūs vienaldzīgas, sacīja Dienvidosetijas prezidents Eduards Kokoitijs. Abhāzija jau pagājušajā svētdienā Dienvidosetijai pievadāja militāro palīdzību, ziņo „Interfax”.

Lai rastu konflikta risinājumu, Gruzija ir izveidojusi Dienvidosetijas reģiona pagaidu administrāciju. To vada kādreizējais Dienvidosetijas separātistu kustības dalībnieks un reģiona bijušais aizsardzības ministrs Dmitrijs Sanakojevs. Pērn notikušajās vēlēšanās Dienvidosetijas osetīni un gruzīni atbalstīja viņa kandidatūru reģiona vadītāja amatā, vēsta aģentūra “Reuters”.

Nesaskaņas starp Gruzijas valdību un separātistiem ir viens no vairākiem tā dēvētajiem „iesaldētajiem konfliktiem” bijušās Padomju Savienības teritorijā. Gruzijas prezidents Mihails Saakašvili jau vairākkārt ir solījis atgūt kontroli pār Gruzijas reģioniem Abhāziju un Dienvidosetiju, kas de facto ir neatkarīgi kopš pagājušā gadsimta 90. gadu sākuma, kad pēc ilgstošiem kariem atšķēlās no Gruzijas. Krievija šo reģionu neatkarību atbalsta, ­ ASV atbalsta Tbilisi centienus atgūt šos reģionus.

Par Lielbritānijas premjeru kļuvis Gordons Brauns.

Pagājušajā nedēļā par jauno britu premjeru kļuva ilggadējā valsts vadītāja Tonija Blēra pēctecis, līdzšinējais finanšu ministrs Gordons Brauns. Pēc tam, kad T.Blērs oficiāli bija iesniedzis Lielbritānijas karalienei Elizabetei II atkāpšanās rakstu, Bakingemas pilī ieradās G.Brauns, kuru kā valdošās partijas līderi nominēja valdības vadītāja amatam.

Lai gan viņa nokļūšana augstajā amatā ir vairojusi leiboristu partijas popularitāti, netrūkst arī skeptiķu, kas apšauba, vai G. Brauns Dauningstrītas desmitajā namā – valdības vadītāja rezidencē – saimniekos ilgu laiku.

Pašlaik jaunā premjera sīvākais kon­kurents ir lielākās opozīcijas partijas – konservatīvo jeb toriju – vadītājs Deivids Kamerons. Viņš populartātē pašlaik apsteidz leiboristu līderi, un nākamajās parlamenta vēlēšanās toriji varētu uzvarēt, raksta aģentūra AFP. T.Blērs britu valdības vadītāja amatā atradās vairāk nekā desmit gadus.

Jau pirms stāšanās premjera amatā G.Brauns pavēstīja, ka viņa galvenās prioritātes būs veselības aizsardzība, izglītības sistēma un mājokļu jautājums. Tomēr paredzams, ka jaunais premjers nevarēs izvairīties no T.Blēra negatīvā mantojuma – kara Irākā. Tieši viņš, būdams finanšu ministrs, atbildēja par britu naudas piešķiršanu šim karam. „G.Brauna galvenā prioritāte ir atzīt, ka stratēģija Irākā ir bijusi katastrofa, un izstrādāt plānu mūsu karavīru izvešanai no turienes,” saka leiboristu deputāts Džeremijs Korbins. Tomēr G.Brauns ir teicis, ka tūlītēji un kardināli lēmumi šajā jautājumā netiks pieņemti un britu armija Irākā uzturēsies vismaz līdz nākamajam gadam.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi