Parakstu vākšana referenduma ierosināšanai vairs jau nav nekas neparasts. Pavisam nesen cilvēkiem bija iespēja izteikt viedokli par drošības likumiem. Tagad Pensionāru un senioru partija uzsākusi parakstu vākšanu, lai ierosinātu izdarīt grozījumus likumā ”Par valsts pensijām”, LSDSP vāc parakstus referendumam par Satversmes grozījumiem, kas dotu iespēju Latvijas Valsts prezidentu vēlēt tautai. Jādomā, ka šīs nav ne pirmās, ne arī pēdējās partiju ierosinātās parakstīšanās, taču līdz ar to aktuāls kļūst jautājums, vai partijas līdz ar ierosināšanu uzņemas arī atbildību, un kā uz šīm aktivitātēm reaģēt iedzīvotājiem.
Politologs Ivars Ījabs atzīst, ka šādās situācijās neatdalāma ir priekšlikumu saturiskā puse un partijas vēlēšanās padarīt sevi par nozīmīgu Latvijas politiskajā vidē. Tai pašā laikā politologs kritiski vērtē LSDSP un Pensionāru un senioru partijas spēju ietekmēt politiskos procesus un savākt parakstus. I.Ījabs atzīst, ka abām partijām uz kopējā politiskā fona pašlaik nav būtiskas lomas: ”Tas tikai liecina par partiju vēlēšanos padarīt sevi par nozīmīgu spēlētāju Latvijas politikā, kas pats par sevi nav nekas nepieņemams. Spēja pievērst sabiedrības uzmanību kādai nopietnai sociālai vai politiskai problēmai un tās aktualizēšana ir jebkuras partijas politiskās cīņas neatņemama sastāvdaļa.”
I. Ījabs norāda, ka tas, cik kvalitatīvi ir priekšlikumi, liecina par katras partijas profesionalitāti: ”Vēlētāji paši ir gana gudri un var saprast, kādā veidā vajadzētu reaģēt uz partiju aktivitātēm. Saprātīgiem cilvēkiem, kuri seko līdzi politikai, tomēr vajadzētu simts reizes padomāt, pirms iet parakstīties, piemēram, par šiem LSDSP piedāvātajiem grozījumiem, jo tie nav līdz galam izstrādāti. Ir skaidrs, ka partija ir par tautas vēlētu prezidentu, bet nav skaidrības par to, ko viņš darīs, kādā veidā notiks vēlēšanas un kas izvirzīs kandidātus. Tādēļ domāju, ka, ja cilvēki atbalsta šo ideju, tomēr vajadzētu pagaidīt kādu labāk noformulētu un pārdomātāku variantu.”
Politologs skaidro, ka liela atbildība jautājumā par tautas vēlētu prezidentu būtu jāuzņemas premjerministram, nevis ”marginālām partijām, kuras to dara populistisku nolūku vadītas.” I. Ījabs norāda, ka premjers vairākkārt publiski izteicies par šo jautājumu un atzinis par iespējamu to, ka Tautas partija arī varētu ierosināt šādu priekšlikumu.
”LSDSP nav ko zaudēt, tādēļ tā var nākt klajā ar jebkādiem priekšlikumiem, kas varētu pretendēt uz uzmanības pievēršanu. Taču TP ir ko zaudēt, tādēļ no tās gribētos sagaidīt pārdomātāku un izsvērtāku attieksmi šajā jautājumā,” uzsver I.Ījabs.
Tai pašā laikā politologs uzskata, ka parakstu vākšanas ierosināšanu nevajadzētu nosodīt un uzskatīt par populismu, jo šādā veidā tiek aktualizētas sasāpējušās problēmas. Tomēr cits jautājums ir par to, cik konstruktīvi ir piedāvājumi. Tādēļ I.Ījabs iesaka pirms parakstīšanās rūpīgi iepazīties ar priekšlikumu būtību.
Komentāri