Kā zināms, augusta beigās notika kongress, kurā par apvienošanos paziņoja partija “Latvijas ceļš” un Latvijas Pirmā partija. Pēc tam par izstāšanos no “Latvijas ceļa” ziņoja ne tikai partijas dibinātāji Jānis Naglis, Druvis Skulte, bet arī Cēsu un Limbažu nodaļu pārstāvji. Tagad saņemts oficiāls apstiprinājums, ka cēsnieku iesniegumi pieņemti, viņi nonākuši bezpartijisko statusā. “Druva” sazinājās ar dažiem nu jau bijušajiem ceļiniekiem, lai noskaidrotu, kāpēc pieņemts šāds lēmums.
Cēsu domē šajā sasaukumā darbojās viens “Latvijas ceļa” deputāts – Jānis Beikmanis. Viņš norādīja, ka izšķīries par šādu soli ne tikai tāpēc, ka notika partiju apvienošanās, bet arī tāpēc, ka viņam nepieņemami tie procesi un spēles, kas tagad risinās valdošajā koalīcijā.
“Man nepatīk darba stils, kā rīkojas valdošā koalīcija. Saprotu, ka reizēm jāpieņem nepopulāri lēmumi, bet ir sajūta, ka viņi paši vairs īsti nezina, ko un kā darīt. Valda haoss.
Lai arī vienīgais no Cēsīm biju apvienošanās kongresā un balsoju par, es tomēr īsti neredzu idejisko bāzi, lai šie politiskie spēki apvienotos. Atbalstu partiju apvienošanās tendences, jo Latvijā partiju pārāk daudz, bet nav īstu liberāļu, konservatīvo, demokrātu. Ir tikai interešu grupas.
Ir gadījumi, kad Ainārs Šlesers simpatizē ar savu enerģiju, bet jāteic, līdz šim brīdim neesmu sapratis, kādas ir viņa patiesās intereses. Šaubos, ka viņš ir tik liels Latvijas patriots, kā izrāda. Man arī nepatika viņa teiktais, ka nākamajā kongresā pēc diviem gadiem lems tikai par vienu priekšsēdētāju, kurš būs arī Ministru prezidenta kandidāts. Tas bija skaidri pateikts, ka viņa mērķis ir tikai viens – būt par premjeru, nekas cits netiks ņemts vērā. Saprotu, ka politiķim mērķis ir nepieciešams, bet tas bija pārāk atklāti un man nepieņemami. Arī tas veicināja manu izvēli aiziet no šī politiskā spēka, lai gan biju viens no retajiem Cēsu nodaļas biedriem, kas vēl apsvēra iespēju palikt,”
teica J.Beikmanis.
Viņš arī norādīja, ka “Latvijas ceļa” vadība ar nodaļām nekad nav tā īsti sadarbojusies, un tās darbojušās vien pirms Saeimas un pašvaldību vēlēšanām. Laikā, kad viņš bijis partijā “Saimnieks”, saikne ar centru bijusi krietni jūtamāka. Nodaļu pārstāvji aicināti uz Rīgu, lai konsultētos, kā konkrētā jautājuma risinājumu redz cilvēki no tautas.
“Cits jautājums, vai to ņēma galvā, bet vismaz ar mums runāja, uzklausīja, bet tagadējā spice to nedara. Viņi paši gudri, paši visu zina un citu domas viņus neinteresē. Varbūt nedaudz vainojama arī pašu nodaļu mazā aktivitāte, bet savā darbībā nejutām centra vēlmi mūs uzklausīt. Cēsu nodaļas pēdējā sanāksme bija kupli apmeklēta, ko nevar teikt par iepriekšējām, valdīja tāda kā nostalģija.
Tagad esmu bezpartijiskais deputāts, bet pašvaldībās jau politiskā cīņa nenotiek, turklāt Cēsu pašvaldībā Tautas partijai ir vairākums un es ietekmēt tāpat neko nevaru. Ja man kaut kas nepatiks, tāpat balsošu pret, neatkarīgi no politiskās piederības,” saka J.Beikmanis.
Bijušais Cēsu nodaļas vadītājs Normunds Baltroka atzina, ka viņš savulaik iestājies liberālā partijā un atbalsta liberālas vērtības, un viņam nav pieņemami jaunā politiskā spēka uzstādījumi.
“Ja Cēsu un pārējās nodaļas ir tikai tāpēc, lai radītu iespaidu par masām, kas ir partijā, man tajā nav jāpiedalās, “ uzsvēra N.Baltroka.
Īpaši negatīvs iespaids partijas biedriem radies pirms kāda pusgada, kad uz Cēsīm parunāties atbraucis kāds kungs no Rīgas kopā ar Aināru Šleseru, un radies iespaids, ka ieradies pircējs, kurš apskata, ko viņš dabūs. Cēsu nodaļa kādu pusgadu it kā nogaidījusi, bet tad vienbalsīgi pieņemts lēmums par izstāšanos.
Pretestību radījis arī tas, ka visi “Latvijas ceļa” biedri automātiski ieskaitīti jaunajā politiskajā spēkā.
“Pareizāk būtu, ja tiem, kuri grib darboties jaunajā politiskajā spēkā, dotu iespēju pašiem tajā iestāties, nevis automātiski ieskaitīt. Ja kāds būtu mūs gribējis tur redzēt, ja kādam Cēsu nodaļa būtu svarīga, viņš būtu atbraucis, parunājies, konsultējies par paredzamo apvienošanos, bet nekas tāds nenotika.
Tagad partija “Latvijas ceļš” tādā izpratnē, kādā tā bija, kad iestājos, vairs neeksistē. Man tā neasociējas ar tiem cilvēkiem, kuri tagad ir pie teikšanas. Ir jauna partija ar jauniem uzstādījumiem, jauniem uzsvariem un jauniem mērķiem. Man nav nekas pret Aināru Šleseru, jo uzskatu, ka viņš ir viens no retajiem, kurš savu naudu uztaisījis saviem spēkiem, nevis pateicoties politiskajai ietekmei. Tad jau var teikt, ka man ir lielākas pretenzijas pret to “Latvijas ceļa” daļu, kas tagad ir šajā jaunajā veidojumā,” teica N.Baltroka.
Arī J.Beikmanis norādīja, ka “Latvijas ceļš” kā partija ir izčibējusi, lai gan tā bijis labākais politiskais spēks, kāds līdz šim bijis Latvijas politikā.
Nodaļas pārstāve Aira Zommere atzina, ka cēsnieki arī turpmāk būs vienoti un vajadzības gadījumā atkal darbosies kopā.
Komentāri