Nedēļa Latvijā
Nojauc Liepājas cukurfabriku. Līdz ar „Liepājas cukurfabrikas” ēku demontāžu Latvijas cukura rūpniecība iegājusi savas pastāvēšanas finiša taisnē.
Kopumā visu rūpnīcas ēku nojaukšana ilgs aptuveni 23 mēnešus, ziņo aģentūra LETA. „Liepājas cukurfabrikā” pašlaik vēl noris pērn saražotā cukura fasēšana, kas ilgs līdz nākamā gada sākumam. Uzņēmumā strādā nedaudz vairāk kā simts darbinieki, kuri , mēnesi iepriekš brīdināti, pakāpeniski tiek atlaisti.
Cukurfabrikas peļņa 2006. gadā bija gandrīz 443 tūkstoši latu, kas ir aptuveni trīs reizes vairāk nekā 2005. gadā. Tomēr „Liepājas cukurfabrika” un „Jelgavas cukurfabrika” šogad piekrita Eiropas Savienības piedāvājumam apturēt darbību, pretim saņemot kompensāciju. Abas fabrikas izvēlējās pilnīgu restrukturizāciju, kas nozīmē rūpnīcu likvidēšanu un iekārtu demontēšanu. Kompensāciju saņems arī cukurbiešu audzētāji, tomēr šāds pavērsiens, nenoliedzami, ir sāpīgs tām saimniecībām, kas nodarbojušās tikai ar cukurbiešu audzēšanu un gadiem šajā nozarē ieguldījušas gan naudu, gan darbu.
Cukura nozare Latvijā likvidēta, jo Pasaules Tirdzniecības organizācija ir piespiedusi Eiropas Savienību atvērt tirgu trešo pasaules valstu lētākajam cukurniedru cukuram.
Latvijas cukura nozares slēgšana ir privāto uzņēmēju – cukurfabriku īpašnieku lēmums, bet tā kā šai nozarei ir senas tradīcijas, tās iznīcināšanu daļa sabiedrības uztver sāpīgi.
sola jaunu partiju. No Tautas partijas par rindu graušanu izslēgtais bijušais reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Aigars Štokenbergs pagājušajā nedēļā atjaunoja Saeimas deputāta mandātu, stāstīja žurnālistiem par Andra Šķēles ietekmi Tautas partijā un Latvijā, kā arī savu pretdarbību. Viņš runāja arī par jaunas partijas veidošanu un to, cik daudzi cilvēki šādam viņa solim pauduši atbalstu.
„Ikvienam Tautas partijas biedram ir skaidrs, ka Andrim Šķēlem ir milzīga ietekme partijā un viņš piedalās lēmumu pieņemšanā, kur sev raksturīgu īpašību dēļ viņam ir spēja uzspiest lēmumus,” vidi partijā A.Štokenbergs raksturoja LTV raidījumam 100. pants.
A.Štokenbergs Saeimā būs pie frakcijām nepiederošs deputāts, savukārt Tautas partijai frakcijai turpmāk būs 22 deputāti.
Pagājušajā nedēļā par partijas rindu graušanu tika izslēgts arī kādreizējais premjerministra biroja vadītājs, „pozitīvisma” kampaņas veidotājs, bijušais A. Šķēles sabiedrotais un Tautas partijas priekšvēlēšanu kampaņu vadītājs Jurģis Liepnieks.
Tautas partija uzskata, ka J. Liepnieks un A.Štokenbergs mērķtiecīgi darbojušies „partijas graušanā” un jaunas partijas veidošanā, raksta LETA. A.Štokenbergs šādu apgalvojumu noliedz.
Savukārt A. Šķēle uzskata, ka A.Štokenbergs tikai vēlas izmantot Šķēles vārdu popularitātes veicināšanai. „Šobrīd izskatās, ka Štokenberga kungs par savas karjeras vadlīniju ir izvēlējies manis aprunāšanu un mana vārda locīšanu visās iespējamās vietās un veidos,” rakstā, kas publicēts laikrakstā “Diena”, norāda A. Šķēle. „Tam nav nekāda sakara ar patiesām ideoloģiskām pretrunām vai atšķirīgu izpratni par valsts varas un pārvaldes lietām, jo tās mums ar Štokenberga kungu, vismaz kamēr viņš bija TP biedrs, nekad nav īpaši atšķīrušās. Mēs abi esam cilvēki ar labēju politisku izpratni un mums līdz šim nav bijis domstarpību būtiskos politiskos uzstādījumos.”
Vienalga, vai Šķēles vārda valkāšana un Tautas partijas kritizēšana bijusi apzināta, vai arī savu patieso domu paušana, tā A.Štokenbergam ir nodrošinājusi popularitāti uz nepopularitātes kalngalus sasniegušās valdošās koalīcijas rēķina, var prognozēt, ka jauns politiskais spēks kā glābējs drīzumā parādīsies. Nedēļa pasaulē
Ķīna kļuvusi par lielāko eksportētājvalsti pasaulē. Saskaitot dažādu pasaules valstu eksportētās produkcijas daudzumu, redzams, ka pasaules lielākā eksportētājvalsts ir Ķīna. Tā apsteidz Vāciju un ASV, raksta britu „The Daily Telegraph”.
Pēc Pasaules Tirdzniecības organizācijas datiem, Ķīna augustā eksportējusi preces 111 miljardu dolāru vērtībā, par 55 procentiem vairāk nekā pirms gada. Pagājušajā gadā Vācijas eksports bija 628 miljardi latu, ASV eksports – 579,8 miljardi latu, savukārt Ķīnas eksports – 541,1 miljards latu. Ķīna ASV apsteidza jau gada sākumā, un pašlaik tā nodrošina astoņus procentus no kopējā pasaules eksporta, aptuveni 46 procenti eksportpreču ir iekārtas un aparatūra, mašīnbūves ražojumi un automobiļi.
Par šo straujo attīstību noraizējusies ir Eiropas Savienība, jo, Ķīnas ražojumiem pārpludinot ES tirgus, pieaug ES ārējās tirdzniecības deficīts. Savienības tirdzniecības lietu komisārs Pīters Mendelsons „The Daily Telegraph” teica, ka Pekinai jāpiebremzē preču plūsma, citādi tā no sabiedrotās var pārvērsties par naidnieci: „Ķīnai vajadzētu būt apzinīgākai, laužot sev ceļu mūsu tirdzniecības attiecībās.”
Polijas vēlēšanās uzvar opozīcija. Pagājušajā nedēļā Polijas parlamenta vēlēšanās uzvarējusi liberāli orientētā „Pilsoniskā platforma” (PP), kam izdevās sakaut pie varas esošo premjerministra Jaroslava Kačiņska partiju „Likums un taisnīgums” (LT), kuras konservatīvā politika ne reizi pārsteigusi Eiropu.
Donalda Tuska vadīto PP atbalstījis 41 procents balsotāju, savukārt sīvākie konkurenti LT ieguvuši 32,2 procentus balsu. PP jau paziņojusi, ka vēlas atjaunot attiecības ar sabiedrotajiem Eiropas Savienībā, veicināt ekonomiskas attīstību, kā arī izvest 900 karavīru lielo karaspēku no Irākas.
„Es pateicos ikvienam, kas taisnīgā veidā ir palīdzējis atjaunot cerību poļos,” pēc rezultātu paziņošanas sacīja D.Tusks. Vēlētāju aktivitāte šajās vēlēšanās bija lielākā kopš komunistiskā režīma sabrukuma.
Divus gadus Polijā pie varas bija dvīņubrāļi – Lehs un Jaroslavs Kačiņski, no kuriem pirmais ir prezidents, bet otrais – premjers. Šī eiroskeptiķu dueta pavadībā attiecības ar Eiropas Savienību, bet jo sevišķi
ar Vāciju,
Polijai
pasliktinājās, tomēr ar iespītēšanos Polijai izdevās panākt vairāku ES lēmumu vēršanu sev par labu, piemēram, ES reformu līgumā tika iekļauta
Polijas
prasība
piešķirt valstīm, kurām lēmumu pieņemšanā nav veto tiesību,
tiesības atlikt lēmumu izskatīšanu.
Komentāri