Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Savā valstī nedzīvojam droši

Druva
00:00
05.12.2007
6

Pagājušajā nedēļā Drabešu internātskolas sporta treniņš beidzās ar incidentu. Vienai no pamatskolas meitenēm, kuras trenējas garo distanču skriešanā un treniņus aizvada, arī skrienot pa maz noslogotiem lauku ceļiem, piecu kilometru garumā sekoja nenoskaidrota mašīna. Tās šoferis jaunajai skrējējai mutiski uzmācās, izteica nepiedienīgus piedāvājumus, pat draudēja.

Meitene finišu sasniedza pārbijusies, noraudājusies un pazemota, ar notikušā atstāstu pamatīgi šokējot skolasbiedrenes, kuras tāpat bija veikušas distanci, un sporta skolotāju Austri Āboliņu.

Austris Āboliņš, Drabešu internātpamatskolas skolotājs: – Šis šokējošais gadījums man lika aizdomāties par to, cik tālu Latvijā esam nonākuši, ja pat laukos uz nomaļa ceļa no trīs garām braucošām mašīnām vienā sēž slimi cilvēki, kuri atļaujas psiholoģiski iespaidot, pat terorizēt jaunu meiteni. Domāju, ka šādā situācijā bezpalīdzīgs justos ikviens sportists, neatkarīgi no vecuma un dzimuma. Meitene finišu sasniedza raudot un pēc tam vēl pusstundu raudāja, nevarot atgūties no pārdzīvojuma. Arī man kļuva ļoti neomulīgi, saprotot, cik tas bija nopietni. Nevarēju pat iedomāties, ka laukos kaut kas tāds var notikt. Vai tiešām pat uz brīdi ārpus skolotāja vai cita pieaugušā redzesloka bērni vairs nevar justies droši? Liekas, ka dzīvojam laikā, kad vispār zudušas robežas atbildībai par rīcību. Savā neatkarīgā valstī jūtamies nedroši.

Dina Dombrovska, Drabešu internātskolas direktore: – Es ļoti labi saprotu skolotāja bažas. Šis gadījums tikai vēlreiz apliecināja, cik nedrošā situācijā dzīvojam. Atkārtoti ieskatījos Bērnu tiesību aizsardzības likumā, kurā teikts, ka Latvijā bērni tiek aizsargāti. Nekas tāds mūsu valstī nenotiek. Neviens bērns nav pasargāts no apkārt notiekošā vājprāta. Bērnu tiesību aizstāvji deklarē, ka viņi ir darījuši visu bērnu drošībai, bet patiesībā bieži vien savā darbībā pievēršas sīkumiem, kamēr sabiedrībā notiek daudz satraucošākas lietas.

Skolā nesen sastapos ar citu spilgtu epizodi. Skolēnu mobilie telefoni tagad ir aprīkoti ar daudzām iespējām. Personīgajā telefonā var veikt ierakstus arī no internetā pieejamiem resursiem. Mani šokēja fakts, ka skolēni ar aizrautību viens otram rādīja telefonā ierakstītu dokumentālu klipu par to, kā mūsdienās Āzijā izpilda nāves sodu, ar zobenu nocērtot galvu. Bērni to skatījās vaļā mutēm. Izrādījās, ka tālruņa atmiņā ierakstīts ne tikai tas vien. Man tas nekādā ziņā nešķiet nevainīgi. Mani patiesi satrauc, ka padsmitgadīgi bērni dabū tādus materiālus, un nevaru būt arī droša, ka internets šādiem mērķiem nav izmantots skolas datorklasē.

Var jau apgalvot, ka par klipu, par televīzijas filmās redzētajiem vardarbīgajiem skatiem bērni tikai paķiķina. Patiesībā bērni ar vēl nenobriedušu psihi skatās metodes, kā var izrēķināties.

Bērnu drošības ziņā mūsu sabiedrībā situācija patiešām ir ļoti traģiska. Skolā pēdējos gados jūtam, ka situācija tikai pasliktinās. Ja sabiedrībā vēl ir kāda droša vieta bērniem, tad tā vairāk vai mazāk ir skola, jo pedagogi uz bērnu emocijām reaģē.

<b>A.Āboliņš: – Skola ir droša vieta pret svešiem cilvēkiem, bet nevis vardarbību, ko kultivē daļa sabiedrības. Bērnu savstarpējās attiecībās tiešām arvien vairāk jūtama agresija, visvairāk pārspriežot sišanu un kaušanos. Protams, lielā mērā tas rodas filmu iespaidā, kas popularizē vardarbību, taču domāju, ka visu atbildību nevar novelt uz medijiem..

Kāda ir izeja? Nepieciešams valstisks projekts. Lai sabiedrisko attiecību speciālisti kampaņas veic ne tikai politiķu, bet arī bērnu labā, rada gaisotni, kas bandītiem liek baidīties, bet bērniem justies drošāk. Manuprāt, valstī nav veikts pētījums, cik droši jūtamies. Ja šāds pētījums notiktu bērnu vidū, secinājumi būtu graujoši.

Liela daļa sabiedrības dzīvi vada pa horizontāli, noslēdzot vienu apli aiz otra, dzīvojot bez pienākuma sajūtas, vēlmes attīstīties, tā teikt, iet pa vertikāli. Un rodas cilvēki, kuri nejūt atbildību par savu rīcību, to, ka nav nekādas tiesības izteikt nepiedienīgus piedāvājumus, aizrādījumus. Meitene neizaicināja mašīnā braucošo. Pa ceļa malu meitenes skrēja arī divatā, viņām mašīna pabrauca garām.

Baismīgi. Jāatzīst, ka emocionāli šajā valstī sāku nogurt. Ko līdz darīt valstij svarīgas lietas, sapņot par nākotni tajā, ja nav sajūtas, ka valstī kaut kas iet uz labu. Vai jāceļas un ar karogiem jāiziet ielās? Vai Latvijā pienācis laiks „Rīgas sargu” otrajai sērijai, jauniem upuriem Latvijas nākotnes labā?

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
22
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi