Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Jautājumi un pārmaiņu vējš

Druva
00:00
04.01.2008
14

rajona padomes priekšsēdētāja vietnieks

Jaunais gads sācies, domas saistās ar jauniem darbiem, un tas ir arī laiks, kad atskatīties, kas paveikts pērn. Gluži nemanot ir pagājusi arī kāda jubileja – aizritējuši desmit gadi, kopš rajonu padomes netiek tieši vēlētas, tās veido vietējo pašvaldību vadītāji. Vēl mums kopā strādāt atlicis nedaudz vairāk par gadu. Protams, ejot laikam, tāpat kā visam, jāmainās arī rajonu padomēm. Tas, ka savulaik rajonu padomēs ienāca pašvaldību vadītāji, rosināja uz savstarpējo sadarbību, mācīja prasmi saskatīt kopīgo rajonā, veicināja lauku pašvaldību pazīstamību un attīstību. Šajā laikā bijuši daudzi strīdi par otrā līmeņa pašvaldību nepieciešamību. Kādas nākotnē būs pašvaldības, vai būs otrais līmenis – reģioni, vēl skaidri nav zināms. Pārmaiņu vējš sācis pūst, jautājums – kad tas pierims un kāds būs rezultāts?

Rajona padomei aizvadītais bija darbīgs gads. Iesākti jauni projekti, turpināti un pabeigti daudzi darbi. Katrā nozarē var atrast gan veiksmes, gan ne tik veiksmīgus risinājumus.

Varbūt minēšu dažus, manuprāt, veiksmīgākos un nozīmīgākos. Šodien varam teikt, ka Cēsu rajona slimnīca attīstās, ir konkurētspējīga, iegādāta jauna medicīniskā aparatūra, jaunas telpas uzņemšanas nodaļai, izstrādāta slimnīcas attīstības programma. Kāda būs tās nākotne? Līdzekļi ieguldīti remontos Cēsu un Gatartas pansionātā, palīdzēts arī Vecpiebalgas un Līgatnes pašvaldību sociālās aprūpes centriem, Līgatnes rehabilitācijas centram un dažādiem ar iedzīvotāju sociālo aizsardzību saistītiem pasākumiem. Vēl nezinot par šo iestāžu piederību pēc

administratīvi teritoriālas reformas tam vai citam novadam, man nav šaubu, ka ieguldījums veselības un sociālās aprūpes iestādes kalpos visiem Cēsu rajona iedzīvotājiem.

Ar gandarījumu varu teikt, ka Cēsu

rajona izglītības pārvalde ir viena no labākajām Latvijā, ar tās viedokli rēķinās gan viņu kolēģi citos rajonos, gan ministrijā. Veiksmīgi realizēti dažādi izglītības pasākumi, olimpiādes, skates, rajona skolēnu dziesmu svētki, nodrošināta skolotāju tālākizglītība un metodiskais darbs. Un te man gribas likt nopietnu jautājuma zīmi – kā veidosies izglītības administratīvā struktūra pēc 2009.gada? Jau līdz šim daudz enerģijas gan rajona izglītības pārvaldes speciālisti, gan skolu vadītāji bijuši spiesti šķiest, lai pildītu birokrātiskās ierēdņu prasības un instrukcijas.

Kultūras un sporta aktivitātes rajona padome atbalsta katru gadu, atvēlētais finansējums tiek izlietots lietderīgi, saimnieciski. Rajona kultūras dzīves notikumi, metodiskā vadība, gatavošanās Dziesmu un deju svētkiem, amatiermākslas kolektīvu skates, konkursi, atbalsts pašvaldību muzejiem, starppagastu kultūras un sporta pasākumiem – tā arī ir palīdzība pašvaldībām. Rajona padome piedalās Cēsu olimpiskā centra attīstībā, atbalsta sporta klubu “Cēsis”. Tie Cēsu rajona vārdu nes ne tikai Latvijā.

Veiksmīgi risinājies darbs starptautiskajos projektos, vairāki pabeigti (HEPRO, Inovāciju aplis), citos darbs sadarbībā ar rajona padomes ārvalstu partneriem turpinās.

Aktuālākais strīds rajona padomes locekļiem pērn bija par bērnu nama slēgšanu. Ja notiek strīds par jūtīgu tēmu, tad ar to var taisīt politiku. Un tā arī tika darīts. Kaut gan to, ka mūsu rīcība bijusi pareiza, vairs arī noliedzēji neapstrīd. Tāds bērnu nams, kāds tas bija, ilgāk pastāvēt nevarēja. Likvidācija nenozīmē, ka “Gaujaslīčos” nevar veidoties rajonam vai nākotnē vairākiem novadiem kopīga sociālo pakalpojumu institūcija. Domāju, būtu stratēģiski pareizi to ņemt vērā, arī lemjot par iespējamo Nītaures pansionāta nākotni. Šogad iesāktais jāturpina.

Lauku pagastu vadītāji vislabāk zina, ka ikvienas pārmaiņas saistītas ar risku, ka daļa sabiedrības paveikto nesapratīs, noliegs, meklēs argumentus, kāpēc tas ir nepareizi. Pats labi zinu, kā tas notiek, jo ne mazums iebildumu nācās uzklausīt, kad Jaunpiebalgā tika apvienotas bibliotēkas, reorganizēta Piebalgas skola. Liela sabiedrības daļa pauda neticību, ka tur kas iznāks. Bet bez saprātīga riska, bez drosmes pieņemt lēmumus nav attīstības.

Pērn rajona padome finansiāli atbalstīja vietējās ugunsdzēsēju komandas. Te gan kārtējo reiz, parādās valsts nespēja veikt savu funkciju. Rajonā darbojas tikai divas profesionālās komandas – Cēsīs un Jaunpiebalgā. Un te atkal jāatgriežas pie vietējās pašvaldības lomas un rūpēm par saviem iedzīvotājiem, viņu drošību. Pašvaldības ir tās, kas rosina vietējos vīrus, lai viņi brīvā laikā iesaistās cīņā ar uguni.

Vai nākotnē kāds vietējos uzrunās, finansiāli taču tādas brigādes uzturēt ir dārgi, bet izbraukumi ir reti.

Varbūt daudzas

jautājuma zīmes varēs nosvītrot pēc reformas, kad būs skaidra Latvijas karte, labi būtu, ja vietā nerastos jauni jautājumi, vēl grūtāki. Domāju, ka valsts pārvaldes un pašvaldību reforma nevirzās pareizi.

Katra ministrija veido savu reģionālo politiku, cilvēkam dažādas lietas jākārto dažādās Vidzemes pilsētās. Varam vilkt paralēles nākotnei – kā no Cēsīm kā rajona centra daudzas valsts institūcijas pārcēlās uz Valmieru, tā no bijušo pagastu centriem iedzīvotāji un uzņēmumi radīs mājvietu Cēsīs vai apkārtnē.

Saprotu, ka pilnīgi brīvprātīgi teritoriālo reformu neveikt, tomēr, ja to pamatotu ar ekonomiskiem aprēķiniem par labākajiem un optimālajiem pašvaldību apvienošanas modeļiem, ja būtu regulārs, pamatots valsts atbalsts lauku pašvaldību attīstībai un atlaides, diferencēta nodokļu politika lauku uzņēmējiem, reforma varēja veidoties savādāk. Bet, ja reformu pamatojam ar politiskiem lozungiem – tikai ap pilsētām ir attīstība, kas atbildēs par rezultātu ? Protams, nenoliedzami, lielajos novados būs attīstība. Centrā. Bet nomalēs? Nevar visus noliedzošos argumentus lauku centru saglabāšanai balstīt uz to, ka laukos produkciju ražo divi, trīs procenti cilvēku. Kaut. Bet arī viņiem pārskatāmā tuvumā vajag skolu, kultūras iestādi, komunālos, sociālos pakalpojumus Vispesimistiskākajā variantā redzu – laukos būs lielas fermas, kurās ievedīs darbaspēku, kam nevajadzēs ne skolas, ne kultūru. Saimnieks atbrauks, pārraudzīs, aizbrauks.

Pašvaldību finanšu izlīdzināšanas rādītāji liek secināt, jo tālāk apdzīvotā vieta atrodas no rajona centra un Rīgas, jo lēnāka attīstība, jo mazāki ienākumi pašvaldības budžetā.

Vēl pusotru gadu rajona padomes locekļi – pašvaldību vadītāji – kopā domāsim par pagastu un novadu attīstību mūsu rajonā, ieskicēsim nākotni. Šis būs izšķirošais un gada beigās būs skaidrs, kādos novados dzīvosim.

Rajona pašvaldības funkciju

pārņēmējiem jāatrod kopīga valoda. Kas turpinās iesāktos projektus? Kā notiks īpašumu sadale?

Vai un kā ieceres īstenosies? Atbilde – pašvaldību deputātu un pašvaldību vadītāju spēja izvērtēt situāciju, atrast risinājumu, atbildība par pieņemtajiem lēmumiem un spēja vienoties kopīgam risinājumam. Lai mums izdodas!

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vitamīni, uztura bagātināji. Vai vienmēr ir palīglīdzekļi veselības uzlabošanai?

10:59
22.11.2024
10

Ieejot aptiekā, acu priekšā ņirb dažādas kastītes ar uzrakstiem, kas mudina aizdomāties – varbūt man arī vajag šo. Pie kasēm viegli pamanāmos plauktos rindojas multivitamīni dažādām cilvēku grupām – no raibiem gumijlācīšiem bērniem līdz specializētām zivju eļļām un vitamīnu kompleksiem senioriem. Tam visam blakus daudz dažādu “anti-stresa” uztura bagātinātāju un pat melatonīna tablešu. Lūk, viss […]

"Miera plānu konkurss"

10:38
21.11.2024
16

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps veido savu valsts vadības komandu. Tu­vākajās dienās būs skaidrs par tās sastāvu, jo pašlaik vēl kaut kas var mainīties. Eksperti jau vērtē Trampa izraudzītās personas un piesardzīgi cenšas prognozēt, kāda būs Trampa politika, ko viņš darīs vai nedarīs. Pirms vēlēšanām viņš sarunājis daudz, arī vispretrunīgākās lietas. Gan jau laiks parādīs […]

Bēdas, skumjas un prieks – viss vienmēr līdzās

10:31
21.11.2024
23

Pelēkais, drēgnais, tumšais laiks rada sajūtu, ka Veļu laiks turpinās, lai gan pēc latviskām tradīcijām Mārtiņos tas beidzas un sākas Sala laiks. Vēlajā rudenī šķēpi tiek lauzti par to, cik daudz bērnu svin importēto Halovīnu un cik maz latviskos Mārtiņus un Miķeļus. Šogad Halovīnā lija, bija pavisam nemīlīgs laiks, bet pilsētā visur bija redzami bērni, […]

Pārtikas cenas - realitāte un solījumi

10:29
21.11.2024
31

Dzirdēts jau, ka runāt var nezin ko, tāpat arī katrs vārds jāvērtē kritiski. Bet visdrošāk ir ik vārda patiesību pārbaudīt pašam. Kurš gan nav dzirdējis, ka pārtikas cenas nepārtraukti, pa centam vien, palielinās. To stāsta tie, kuri iepērkas. Un uz veikalu, tirgu nedodas vien retais.    Ekonomikas ministrija apstiprina, ka    oktobrī bija cenu kāpums […]

Sašņorēts Ikars vistu kūts laktā

11:38
20.11.2024
28

Nedēļas sākumā Valmieras pievārtē atklāja Industriālā parka būvniecību. Gandrīz 60 ha plaša teritorija, kas jau nākamajā gadā būs sagatavota rūpnieciskai apbūvei, stratēģiski izdevīgā vietā ar dzelz­ceļa pievadu, elektroenerģijas pieslēgumu, visu nepieciešamo    uzņēmējdarbībai. Būs parks ar potenciālu kļūt par jaudīgu ekonomisko dzinēju visai Vidzemei. Kā jau atklāšanā, bija uzrunas, vēstījuma kapsulas iemūrēšana, atbildes uz žurnālistu […]

Salnu mēneša pelēcītis

14:51
14.11.2024
26

Tagad esam tumšajā gada pusē, kad naktis ir garākas par dienām. Teorētiski tajā esam kopš rudens saulgriežiem, Miķeļdienas 29. septembrī, taču tagad, kad pulksteņi tikuši pagriezti par stundu atpakaļ, dienas gaismas šķiet vēl mazāk. Ik gadu ap šo laiku no daudziem paziņām dzirdu, cik grūti, ka pie mums ziema un uzkrītoši pelēcīgais, drēgnais un vīrusiem […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
43
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
13
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi