Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Irāka — ASV krustceles

Druva
00:00
26.03.2008
3

Nedēļa pirms Lieldienām iezīmēja kādu Rietumu pasaulē zīmīgu gadadienu — pagājuši pieci gadi kopš ASV un tās sabiedroto iebrukuma Irākā. Irākas karš joprojām prasa jaunas dzīvības, jaunus resursus — un vienlaikus pats kļuvis par resursu politisko nostādņu paušanai.

2003. gadā, pamatojot nepieciešamību gāzt Sadāma Huseina režīmu, ASV stāstīja par Irākā it kā noslēptajiem masu iznīcināšanas līdzekļiem un to, cik Irāka ar tās toreizējo valdību ir bīstama citiem. Ja bīstama, tad bīstama, nodomāja ASV sabiedrotie, tai skaitā Latvija, un vienojās, ka iebrukums ir atbalstāms.

Režīmu gāzt bija tikpat viegli kā Sadāma Huseina pieminekli Bagdādē. Toties jaunu uzstutēt krietni grūtāk. Un kā gan lai būtu viegli, ja pēc diktatora gāšanas rokas brīvas tapa daudziem līdz tam apspiestajiem grupējumiem, kas savā valstī grib savu kārtību. Iespēja lielākajām reliģiskajām un etniskajām grupām balotēties vēlēšanās, iekļūt parlamentā un veidot valdību nenozīmēja, ka šāda iespēja jāizmanto. Plašās viedokļu atšķirības neļāva panākt vienošanos, savukārt daudziem ietekmīgiem grupējumiem netīkamā ASV roka Bagdādē gan vairo pretestību, gan situāciju kaut nedaudz stabilizē.

Piecu gadu laikā ASV ir zaudējusi triljonus dolāru, vairāk nekā četrus tūkstošus karavīru un lielu daļu uzticēšanās kredīta — gan to cilvēku acīs, kas ticēja stāstiem par masu iznīcināšanas līdzekļiem, gan stāstiem par režīma maiņas efektivitāti reģiona problēmu risināšanā. Tagad ir grūti pateikt, kas labāk — dzīvot diktatūrā, kur ar tevi var izrēķināties vadonis, vai nemitīgos nemieros, kuros ar tevi tīšām vai netīšām var izrēķināties kāds vietējais karapulks. „Labāk” vai „sliktāk” Irākas gadījumā nav atbilde.

ASV kritiķi par vienu no iemesliem, kāpēc notika 2001. gada 11. septembra terora akti, min ASV ārpolitiku, kuras dēļ vairākās valstīs, tai skaitā Tuvajos Austrumos, ir daudz neapmierināto. ASV savā globālajā „karā pret terorismu” pašlaik cīnās ar sekām, ko pati ir radījusi. Pašlaik cīņa noris nevis par to, kurš uzvarēs (uzvarētāju šādās vērtību sadursmēs nav), bet par to, kurš otram nodarīs lielākus zaudējumus. Tā kā karš pret terorismu pamatā nav pret konkrētām valstīm, bet gan pret ideoloģijām, tad iebrukumam vienā valstī var sekot iebrukums nākamajā, ar jaunām cerībām beidzot iedibināt sev saprotamu režīmu nesaprotamās valstīs.

Par Irāku tās neskaidrībā viss patiesībā ir skaidrs — problēmas ir, karš turpinās. Un turpināties tas var gadu desmitiem, kā pie palestīniešiem vai Āfrikā. Lielākā neskaidrība pašlaik ir pašā ASV. Tur šogad notiek prezidenta vēlēšanas. Viens no populārajiem saukļiem, ar ko demokrātu partija cer gūt vēlētāju atbalstu — pēc iespējas drīzāk izvest karaspēku no Irākas. Turpretim konservatīvie uzskata, ka armijas izvešana nav vajadzīga, drīzāk jau militārā kontingenta palielināšana, neizslēdzot, ka būs nepieciešams Irākas akcijai līdzīgus karagājienus turpināt.

Šie pretējie solījumi ASV gaidāmo politiku atstāj ar lielu jautājuma zīmi. No vienas puses, ASV ieildzis karš, kurā tā pati iesaistījusies, nav izdevīgs, tas grauj ekonomiku, sabiedrības atbalstu valdībai, rada ārpolitikas problēmas. No otras puses, piesolīt armijas izvešanu jebkuros apstākļos ir tikpat riskanti kā uz dullo iebrukt valstī bez kāda īpaša plāna, ko darīt tālāk. ASV neapšaubāmi pašlaik ir pasaules nopietnākā lielvara, lai gan nevar noliegt, ka līdzekļi, ar ko varenība iegūta, gandrīz 20 gadus pēc aukstā kara beigām nav pasargājusi to no iesaistīšanās jaunos aukstajos karos. Venecuēla, Ziemeļkoreja, Irāna, arī Sudāna ir redzamākās pretinieces šajā aizvien nopietnākajā frontē.

Aukstā kara pirmajos gados, kad rietumvalstis savā starpā runāja par to, ko darīt ar sadalīto Vāciju, Lielbritānijas pārstāvis NATO Lords Ismejs sacīja, ka mērķis ir „paturēt amerikāņus iekšā, krievus ārā un vāciešus pie zemes”. Šādus mēģinājumus var saskatīt arī ASV attieksmē pret Irāku, tikai ar mainītām lomām: jāpanāk amerikāņu militārā dominēšana Tuvajos Austrumos, jāpanāk, ka Irāka vairs nedraud citām reģiona valstīm un netraucē naftas piegādi, savukārt lai lielā pretiniece Irāna turas pa gabalu, norādīts izdevumā „Newsweek”.

Konservatīvo partija savu prezidenta amata kandidātu jau zina. Tas ir Džons Makeins, kvēls Džordža Buša ārpolitikas atbalstītājs. Makeina ievēlēšana būtiskas izmaiņas sejā, ko ASV rādītu vismaz tuvākos četrus gadus, neviestu lielas izmaiņas. Sliktās valstis arī turpmāk būtu sliktas, labās — tai skaitā Latvija — arī turpmāk labas. Demokrāti zina krietni mazāk. Hilarija Klintone un Baraks Obama joprojām ir sīvi konkurenti, kas cīnās par katru balsi, kas tos tuvina nepieciešamajam skaitam, lai iegūtu partijas nomināciju kandidēšanai uz prezidenta amatu, tādējādi vājinot demokrātu pozīcijas.

Ja uzvarēs demokrāti, pārmaiņas būs. Cik tās labas vai slikts, grūti prognozēt. Iespējams, ka labāk visiem, iespējams, amerikāņi vienkārši būs gribējuši, lai ir citādāk. Ne labāk, bet citādāk. Irākas karš ir tik ļoti apnicis, ka var uzspēlēt arī loto. Tomēr, lai kāds arī ir rezultāts, nedrīkst aizmirst, ka Irāka ir sagrauta un vāja, tās armija nav patstāvīga, irākieši, atbilstoši plānam, ir piespiesti pie zemes. Tādā gadījumā amerikāņiem nekas neatliks, kā palikt, lai aukstā kara skaitāmpantiņš būtu spēkā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
22
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi