Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Nezināmo kļuvis vairāk

Druva
23:00
31.03.2008
7

Cēsu dome pieņēma lēmumu, aicinot veidot novadu rajona robežās, pretējā gadījumā pilsēta neiesaistās nevienā citā novadā, bet paliek savās administratīvajās robežās.

“Druva” piektdienas pēcpusdienā sazinājās ar trim pagastu padomēm, kuras bija iesaistījušās Cēsu novada veidošanā, lai uzzinātu pašvaldību vadītāju viedokli par šādu notikumu pavērsienu. Tobrīd viņi vēl nebija informēti par domes lēmumu.

Andris Rancāns, Liepas pagasta padomes priekšsēdētājs:

– Acīmredzot, tā ir politika. Gluži negaidīts pārsteigums tas nav, jo pilsētas dome jau pirmsākumos ierosināja veidot novadu visa rajona teritorijā, sakot, ka citādi Cēsis var palikt pašas par sevi. Pārmest nevaram, saprotu pilsētas domi, jo iekļaušanās plānotajā novadā Cēsīm sagādātu tikai zaudējumus. Vienīgais, žēl apvienošanās projekta izstrādē ieguldītā darba.

Atbalstu lielā novada veidošanu, taču vēl nav zināms, kāds būs finanšu izlīdzināšanas mehānisms. Ja naudu, kas nāca uz rajonu, sadalītu pašvaldībām, tas būtu labi un pat efektīvi. Pašreiz ir tikai minējumi, vairākas versijas, pēc vienas sanāk, ka tie, kuri apvienojas, būs zaudētāji.

Ko mēs darīsim? Jau labu laiku iepriekš runājām par apvienošanos ar Mārsnēnu pagastu, bet apzināmies, ka mazajām pašvaldībām izdzīvot kļūst arvien grūtāk. Ja likvidēs rajona padomi, mums liela daļa pakalpojumu būs jāpērk no citiem – no Cēsīm vai Valmieras. Tas ir smags finansiālais jautājums, kas nelabvēlīgi ietekmēs pašvaldību.

Pašlaik konkrēti uz papīra nekas nav uzlikts, bet prātā paturam sadarbību ar Mārsnēniem. Kad būs zināms finanšu izlīdzināšanas mehānisms (to gan sola tikai gada otrajā pusē), runāsim konkrētāk. Pagaidām nezināmo ir vairāk. Negribas skaļi teikt, bet, manuprāt, nākamos trīs, četrus gadus būs bardaks. Reformu plānoja, lai būtu labāk, bet izskatās, ka būs panākts pretējais, vismaz tuvākajos gados.

Valdis Lācis, Zaubes pagasta padomes priekšsēdētājs:

– Par to, ka novads jāveido visa rajona ietvaros, runāja jau agrāk, gandrīz visi potenciālā Cēsu novada vadītāji parakstīja šādu aicinājumu. Trūkst tikai Cēsu domes priekšsēdētāja Ginta Šķendera paraksta (viņš pašlaik atvaļinājumā), lai iesniegtu rajona padomē. Aprīļa sēdē to vajadzēja izskatīt. Grūti teikt, kā notikumi attīstīsies.

Būs interesanti dzirdēt, ko par Cēsu domes lēmumu teiks valdība, jo ir taču apstiprināta karte ar Cēsu novadu. Te vēl var būt visādi. Saprotu, ka Cēsīm nav izdevīgi ne šajā novadā, ne pat visa rajona ietvaros, jo tad saņēmēju būs vēl vairāk un Cēsīm zaudējumi vēl lielāki.

Vai Zaubei ir alternatīva Cēsu novadam? Šobrīd jāsaka, ka nav. Uz apvienošanos aicina Mālpils, bet tur negribam, bet nevaram iziet uz Siguldu, kur labprāt pievienotos, jo nav robežas, pa vidu ir Nītaure. Savukārt veidot novadu ar šo pagastu nav izdevīgi. Var apvienoties, lai pēc tam kopā pievienotos Siguldas novadam, bet jāsaprot, ka tad nākamās vēlēšanas notiks mazajā novadā. Un vēl pēc četriem gadiem, kad varētu pievienoties Siguldai, būsim sliktākā stāvoklī. Šobrīd mūsu finansiālais stāvoklis nav slikts, Sigulda mūs ņemtu pretī, jo labprāt paplašinās. Acīmredzot, sapratuši, ka tajā lielajā “kolhozā” ir sava jēga. Arī Gulbenes rajonā visas pašvaldības palika kopā, tāpat Madonā ir lielais novads. Tāpēc novads Cēsu rajona robežās būtu ideāls variants, jo saglabātos viss līdzšinējais.

Žēl, ka visiem nav tālejošs ekonomisks skatījums. Uzskatu, ka mazi novadi nevarēs veiksmīgi pastāvēt un attīstīties. Protams, kaut kā jau dzīvot varēs, bet jāaizmirst par plānveidīgu attīstību. Vai mazie novadi padomājuši, kā spēs izpildīt visas funkcijas, kas arvien palielinās?

Kamēr mēs te, rajonā, niekojamies, citi jau domā par nākotni. Tūlīt Madonas novads prezentēs uz piedāvājumu pārņemt 1.un 2.kategorijas ceļus, izveidot savu firmu, kas tos apsaimniekos. Tā atkrīt milzīgie administratīvie izdevumi, aptaujas, konkursi, par ietaupīto naudu varēs paveikt daudz vairāk un kvalitatīvāk. Tā ir ekonomiski pareiza domāšana.

Jānis Sekste, Skujenes pagasta padomes priekšsēdētājs:

– Ja jau valdība Cēsīm to atļauj, ko varu iebilst. Tad arī mēs paliekam paši par sevi. Jāatzīst, ka tā reforma kaut kur sagājusi ripā. Mūsu rajons ir labs piemērs, ka katra pašvaldība dara ko grib. Bija taču termiņš, līdz kuram varēja apvienoties brīvprātīgi pēc noteiktiem kritērijiem. Ja pašvaldības to neizdarīja, reformu vajadzēja īstenot administratīvā kārtā, taču valdībai pietrūka drosmes. Varbūt pieliekam tai reformas idejai punktu, klīstam katrs uz savu pusi, un ja nu kādreiz kādam uznāks vēlme

apvienoties, sāksim visu no gala.

Ja gribam saglabāt vienotību un skatījumu nākotnē, vajadzēja iet visiem kopā. Mēs, pašvaldības, esam kā divi ēzelīši, kas sasieti ar dažādām saitēm. Tās kultūrā, sportā, citās jomā izveidojušās gadu desmitos. Ja sadalāmies, šīs saites izzudīs, bet kas vietā – nav zināms. Pagaidām kopīga skatījuma par teritorijas vienotību nav, bet tas būtu pareizākais risinājums.

Manuprāt, ir trīs vaļi, kas biedē apvienošanos rajona mērogā. Pirmais, pilsēta negrib dalīties ar mazajām pašvaldībām, tas varbūt ir saprotami. Otrs, citi negrib savā pulkā ņemt pašvaldības ar lieliem parādiem. Trešais iemesls ir bailes. Ka tik nākamajās vēlēšanās oranžie netiek pie varas! Bet rajonā tikai četri pašvaldību vadītāji ir no Tautas partijas, krietni vairāk ir zemsaviešu. Arī rajona vadībā visu laiku bijuši ZZS pārstāvji. No kā tad baidīties? Patiesībā, lielākā daļa vienkārši neko negrib mainīt, jo ir taču labi, kā ir.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Cēsu ietves un veloceliņi

17:09
17.07.2024
42
1

Latvietis pēc dabas ir diezgan konservatīvs un visur grib zināmu kārtību. Tāpēc var saprast riteņbraucēju vēlmi pēc iespējami labākas velo infrastruktūras, kur galvenais elements ir veloceliņš. Tad skaidrs, tur uz divriteņa cilvēks var justies droši un kā galvenais. Jāpiebilst gan, ka velosipēdistus pamazām grib izkonkurēt citu mikromobilitātes ierīču lietotāji, piemēram, elektrisko skrejriteņu braucēji, bet šoreiz […]

Vienam atvaļinājums, citiem problēmas

08:55
16.07.2024
43

Cik nav dzirdēts gan skaļi un satraucoši, gan pieklusināti un argumentēti, ka Latvija izmirst, ka ģimenēm vajadzīgs atbalsts. Tad nez kāpēc ne viens vien iedomājas, ka runa atkal ir par naudu. Ir tik daudzas it kā vienkāršas lietas, kas būtu liels atbalsts un sapratnes demonstrējums jaunajām ģimenēm. Vasara ir atvaļinājumu laiks, ģimeņu speciālisti to vien […]

"Uzvarētāji"

16:53
15.07.2024
25

Nedēļas baisākais notikums ir agresorvalsts uzbrukums Kijivā lielākajai bērnu slimnīcai Ukrainā. Tiešs raķetes trāpījums, divi mediķi gājuši bojā, astoņi bērni ievainoti, viens bērns miris. Protams, Krievija apgalvo, kas slimnīcā bijis “Azov” kaujinieku centrs, jo teroristiem visā pasaulē tā ir ierastā lietu kārtība – izmantot iedzīvotājus, it sevišķi bērnus, kā vairogu kaujiniekiem. Tādēļ viņi negrib un […]

Nelaimīgie korķīši

10:48
10.07.2024
40

Domājams, nevienam nav paslīdējis garām fakts, ka plast­masas korķīšiem dzērienu pudelēm jābūt piestiprinātiem arī tad, kad pudele atvērta. No 2. jūlija visās Eiropas Savienības bloka dalībvalstīs vienreizlietojamām plastmasas pudelēm ar tilpumu līdz trīs litriem ir jābūt aprīkotām ar piestiprinātiem korķīšiem. To nosaka 2019. gadā pieņemtā direktīva. Ja paveicies nopirkt vēl pilnībā attaisāmu iepakojumu, tas tāpēc, […]

“Nespļauj akā, no kuras pašam būs jādzer”

06:06
08.07.2024
47

Pirms Eiroparlamenta vēlēšanām ne viens vien deputāta kandidāts solīja palīdzēt Latvijai, glābt to. Latvijas politiķu izteikumi reizēm folklorizējas, kļūst par tādiem kā sakāmvārdiem. Neapšaubāmi, viens no tādiem politiķiem ir nupat ievēlētais Eiroparlamenta (EP) deputāts, kurš ne reizi vien nosaucis Latviju par “muļķu zemi”, nu jau bijušais 14. Saeimas deputāts, gan Saeimā, gan EP ievēlēts no […]

Cik pļaviņu nopļāvi?

15:00
06.07.2024
47

Līdz ar dzīvesveida maiņu, jaunām tehnoloģijām sadzīvē un ražošanā daudz kas mainās un pazūd. Lauku dzīves ikdiena saglabājas tautasdziesmās, etno­grāfisko muzeju krājumos. Jaunā paaudze skatās, brīnās. Laiki un paaudzes mainās, un tā tas bijis vienmēr. “Kur Jānis aizgāja?” mamma jautā dēlam. “Viņš pļauj ar manuālo trimmeri,” atbild dēls. Māte sākumā apmulst, nesaprot, tad sāk smieties: […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi