Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Zemnieku un valdības prioritātes

Druva
23:00
28.04.2008
6

Zemnieki zemo piena iepirkuma cenu dēļ nespēj izdzīvot un tādēļ grasās rīkot protestus. Lai gan lauksaimnieki no valdības pirmām kārtām gaida finansiālu palīdzību, taču jautājums ir par prioritātēm – gan no zemnieku, gan valdības puses.

Lauksaimniecības produkcijas ražotājiem pašlaik ir slikti. Ar savu produkciju viņi nespēj nopelnīt tik, cik plānojuši. Daudziem saimniecības iekārtotas par līdzekļiem, ko aizdevušas bankas, un tās prasa procentu maksājumus. Laikrakstos un televīzijā netrūkst sižetu par zemniekiem, kas stāsta, ka pienu nākas pārdot par pašizmaksu vai pat vēl zemāku samaksu.

Arī pircējiem ir slikti, jo viņi ir tie, kas nomaksā visus rēķinus. Viņi samaksā gan veikalam, gan piena kombinātam, gan zemniekam. Piena ceļš līdz veikalam ir garš, un tā piena cena palielinās aptuveni trīs reizes.

Par lielo vainīgo kārtējo reizi pasludināti lielveikali, kas iegūst lielu peļņu. Tā ir lielveikalu tumšā puse, ko izjūt ne tikai zemnieki — lieltirgotavas nosaka gan cenu, par kādu preci pārdos, gan cenu, par kādu to nopirks. Lielveikalu pasaulē allaž ir kāds, kas sedz cenas starpību — ražotājs ar peļņu, veikala strādnieks ar algu vai pircējs ar cenu.

Lauksaimnieciskā ražošana ir valstij svarīga nozare. Esmu rakstījis par badu pasaulē un nemieriem Latīņamerikas valstiņā Haiti kā piemēru, kas draud aizvien vairāk valstu, ja tās nespēs paēdināt savus iedzīvotājus. Stāstā par Haiti ir kāds būtisks aspekts — šī Rietumu puslodē nabadzīgākā valsts pirms 30 gadiem spēja saražot gandrīz tik daudz rīsu, cik pašiem nepieciešams. Problēmas sākās, kad valsts atcēla importa ierobežojumus precēm no ārzemēm. Dažu desmitu gadu laikā valsts lauksaimniecība iznīka, jo zemnieki nespēja konkurēt ar subsidētajiem ASV rīsiem. Nabadzīgā Haiti no savas nabadzības nespēs izrauties. Un ne jau brīvā tirgus, bet gan tirgu kropļojošu subsīdiju dēļ.

Gadījumā, ja mūsu piena nozare izputēs, patērētājiem piena tāpat pietiks. Veikli ļaudis to no Lietuvas un citām valstīm importēs tāpat kā cukuru. Toties Latvijas ekonomikai tas būs papildu slogs — jo mazāk ražojam, jo mazāk nopelnām naudu, par ko iegādāties nepieciešamās preces. Īstermiņa risinājums latvietim ir jau labi zināmais — prom uz banku pēc naudas. Tomēr tas ekonomikas problēmas tikai padziļinās un padarīs Latviju vēl atkarīgāku no ārvalstīm. Nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas paliek bez darba un peļņas.

Tik tālu jautājumu nav — zemnieki ir kritiskā situācijā, savukārt nozares slēgšana nav izdevīga valstij. Un tomēr zemnieku neapmierinātībā ir kaut kas īpatnējs. Prasot valstij palīdzību, zemnieki stāsta, ka viņi kā uzņēmēji ir atšķirīgi no citiem uzņēmējiem.

Ja kādu iemeslu dēļ cilvēki pārstās pirkt avīzes un izvēlēs citus masu saziņas līdzekļus, avīžnieki neies pie valdības prasīt palīdzību. Ja pasaulē beigsies nafta, diez vai naftas ražotāji, pārstrādātāji un tirgotāji valdībām prasīs kādu kompensāciju. Ja nekustamo īpašumu tirgū krīt cenas, dzīvokļu tirgotāji neiet piketēt. Taču, ja zemniekam ir finansiālas problēmas, tad palīgā tiek saukta valdība.

Zemkopības nozare ir pakļauta dažiem riskiem vairāk nekā citas. Sausums vai plūdi var nopostīt graudaugu sējumus, knišļi nokost lopus. Šādos gadījumos valdība mēdz zemniekiem izmaksāt kompensācijas, tādējādi uzturot nozari pie dzīvības. Tomēr pašreiz, kad piens tiek iepirkts par cenu, kādu diktē tirgus, zemniekiem derētu atcerēties, ka viņi ir tādi paši uzņēmēji kā citi. Bet uzņēmēji, kas saimnieko atbildīgi, neņem kredītus, ja nav pamata peļņas prognozēm. Atbildīgi uzņēmēji rēķina riskus un tos apdrošina. Tie zina, ka problēmu gadījumā galā būs jātiek pašiem.

Zemnieki „krīzes pārvarēšanai” pieprasa sešus miljonus latu. Zemkopības ministrija sola divarpus miljonus. Lai gan tā nav ne puse no prasītās summas, ministrijas galvenais uzdevums nav čaklāk meklēt, kam atņemt naudu, lai iedotu zemniekiem. Prioritāte ir izpildīt citu prasību, proti, atrast tirgus zemnieku saražotajam. Ja kāds būtu spējīgs strādāt šādā virzienā, tad atkristu nepieciešamība dot gudrus padomus un aicināt lauksaimniekus „pārstrukturizēties”. Šāds aicinājums ir netiešs mājiens, lai zemnieki protas un pie izdevības pārtrauc savu uzņēmējdarbību — būs mazāk problēmu.

Katru latu, ko valsts zemniekiem samaksā kompensācijās, atmaksā pircējs, mūsu pašu pircējs. Viņš par valsts atbalstītās nozares ražojumiem dabū maksāt divreiz — ar nodokļiem un veikalā. Līdz ar to aktuāls ir nevis jautājums par to, kā piebarot zemniekus, bet gan, kā radīt tādu vidi, kurā gan zemnieki, gan pārstrādātāji, gan tirgotāji varētu sevi pabarot paši. Tas ietver arī citas zemnieku prasības izpildi, proti, atcelt ierobežojumu tiešās tirdzniecības apjomiem ar patērētāju, kas, pēc zemnieku sacītā, pašlaik vienai saimniecībai ir septiņas tonnas gadā.

Valstij ir jāatbalsta uzņēmējdarbība, nevis tieši zemnieki. Kamēr šāds nebūs galvenais politikas vadmotīvs, tikmēr mūsu modelis daudz neatšķirsies no Haiti — arī viņiem tiek sniegta palīdzība, nevis iespēja pašiem sevi paēdināt.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vitamīni, uztura bagātināji. Vai vienmēr ir palīglīdzekļi veselības uzlabošanai?

10:59
22.11.2024
12

Ieejot aptiekā, acu priekšā ņirb dažādas kastītes ar uzrakstiem, kas mudina aizdomāties – varbūt man arī vajag šo. Pie kasēm viegli pamanāmos plauktos rindojas multivitamīni dažādām cilvēku grupām – no raibiem gumijlācīšiem bērniem līdz specializētām zivju eļļām un vitamīnu kompleksiem senioriem. Tam visam blakus daudz dažādu “anti-stresa” uztura bagātinātāju un pat melatonīna tablešu. Lūk, viss […]

"Miera plānu konkurss"

10:38
21.11.2024
16

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps veido savu valsts vadības komandu. Tu­vākajās dienās būs skaidrs par tās sastāvu, jo pašlaik vēl kaut kas var mainīties. Eksperti jau vērtē Trampa izraudzītās personas un piesardzīgi cenšas prognozēt, kāda būs Trampa politika, ko viņš darīs vai nedarīs. Pirms vēlēšanām viņš sarunājis daudz, arī vispretrunīgākās lietas. Gan jau laiks parādīs […]

Bēdas, skumjas un prieks – viss vienmēr līdzās

10:31
21.11.2024
24

Pelēkais, drēgnais, tumšais laiks rada sajūtu, ka Veļu laiks turpinās, lai gan pēc latviskām tradīcijām Mārtiņos tas beidzas un sākas Sala laiks. Vēlajā rudenī šķēpi tiek lauzti par to, cik daudz bērnu svin importēto Halovīnu un cik maz latviskos Mārtiņus un Miķeļus. Šogad Halovīnā lija, bija pavisam nemīlīgs laiks, bet pilsētā visur bija redzami bērni, […]

Pārtikas cenas - realitāte un solījumi

10:29
21.11.2024
31

Dzirdēts jau, ka runāt var nezin ko, tāpat arī katrs vārds jāvērtē kritiski. Bet visdrošāk ir ik vārda patiesību pārbaudīt pašam. Kurš gan nav dzirdējis, ka pārtikas cenas nepārtraukti, pa centam vien, palielinās. To stāsta tie, kuri iepērkas. Un uz veikalu, tirgu nedodas vien retais.    Ekonomikas ministrija apstiprina, ka    oktobrī bija cenu kāpums […]

Sašņorēts Ikars vistu kūts laktā

11:38
20.11.2024
28

Nedēļas sākumā Valmieras pievārtē atklāja Industriālā parka būvniecību. Gandrīz 60 ha plaša teritorija, kas jau nākamajā gadā būs sagatavota rūpnieciskai apbūvei, stratēģiski izdevīgā vietā ar dzelz­ceļa pievadu, elektroenerģijas pieslēgumu, visu nepieciešamo    uzņēmējdarbībai. Būs parks ar potenciālu kļūt par jaudīgu ekonomisko dzinēju visai Vidzemei. Kā jau atklāšanā, bija uzrunas, vēstījuma kapsulas iemūrēšana, atbildes uz žurnālistu […]

Salnu mēneša pelēcītis

14:51
14.11.2024
27

Tagad esam tumšajā gada pusē, kad naktis ir garākas par dienām. Teorētiski tajā esam kopš rudens saulgriežiem, Miķeļdienas 29. septembrī, taču tagad, kad pulksteņi tikuši pagriezti par stundu atpakaļ, dienas gaismas šķiet vēl mazāk. Ik gadu ap šo laiku no daudziem paziņām dzirdu, cik grūti, ka pie mums ziema un uzkrītoši pelēcīgais, drēgnais un vīrusiem […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
46
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
13
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi