Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Medmāsu ļoti trūkst

Druva
23:00
09.05.2008
21

12. maijs ir Starptautiskā māsu diena, tā tiek atzīmēta visā Eiropā, arī Amerikas Savienotajās Valstīs. 12.maijs ir pasaulē slavenās medicīnas māsas Florensas Naitingeilas dzimšanas diena. Viņu uzskata par medicīnas māsu profesijas pamatlicēju. F.Naitingeila ir devusi būtisku ieguldījumu profesijas attīstībā, jo formulēja tās pamatmērķi – māsas prioritārais uzdevums ir pacienta aprūpe, atbalstot veselības kopšanu un slimību novēršanu. Tas ir arī viens no svarīgākajiem darbiem mūsdienu māsu praksē.

Cēsu rajona slimnīcā šogad māsu dienu īpaši neatzīmēs, bet nākamās nedēļas nogalē kopā tiks aicināti visi slimnīcas darbinieki, lai pavadītu jauku pēcpusdienu. Tad īpašs paldies par darbu tiks teikts kolēģiem, kas stacionārā strādājuši lielu mūža daļu, vairākas medicīnas māsas savam sirdsdarbam atdevušas pat 50 gadus.

Dagnija Žukovska, slimnīcas galvenā māsa:

“Veselības aprūpes vidē tikai pēdējos pāris gados pasakām, ka medmāsu valstī trūkst. Un tā ir liela problēma. Kādus desmit gadus par to nerunājām, un tas ir akmentiņš pašu dārziņā. Kādreiz medicīnas skolās mācīties izvēlējās daudz vairāk meiteņu, tagad statistika rāda, ka darba tirgū pieprasītas ir grāmatvedes, sekretāres, biroja administratores, pārdevējas, bet māsu profesija joprojām netiek celta priekšplānā. Tas, protams, arī tāpēc, ka medicīnas māsu darbs ir īpašs. Tā ir ne tikai profesija, profesionalitāte, bet līdztekus arī attieksme, cilvēciskās vērtības, kas ļauj cienīt un mīlēt tos, kuri atgūst veselību. Tāpēc medmāsas ir pelnījušas cieņu, uzticēšanos un novērtējumu. Viņas strādā komandā, un bez vienas komandas daļas – ne bez ārstiem, ne feldšeriem, vecmātēm, māsām – darbi neizdotos. Ne velti konferencēs esmu dzirdējusi amatpersonas sakām – medicīnas māsas ir slimnīcas mugurkauls. Administrācija, ārsti ir slimnīcas seja, bet māsas – tās dvēsele. Un šie stiprie vārdi ir pamatoti, jo slimnīcās un citās veselības aprūpes iestādēs kolektīvā lielākais ir medicīnas māsu īpatsvars.

Mūsu slimnīcā pašlaik strādā 140 māsas. Pagaidām par akūtu medicīnas māsu trūkumu nesūdzamies, bet nav tā, ka viņas neizvēlas mainīt darba vietu. Un saprotami, ka cilvēki labprātāk vēlas darbu, kur mazāk trauksmes, stresa, nav pastiprinātas atbildības. Kāpēc māsas ir uz izķeršanu? Ar stacionāriem konkurē rehabilitācijas, profilakses iestādes, veselības uzlabošanas centri, masāžas un kosmētiķu kabineti, zāļu un higiēnas preču izplatītājfirmas. Visās šajās iestādēs un firmās gaida darbā cilvēkus ar medicīnisko izglītību. Ja par tādu pašu darba samaksu var strādāt stresa mazāk pilnu darbu, kāpēc lai šo soli māsas arī nespertu?

Ja ieklausāmies Veselības ministrijas nostādnēs, tad māsa jau nevar tikai strādāt, mūsu profesijā regulāri ir tālāk jāizglītojas, tā ir arī iekšēja nepieciešamība. Jaunas zināšanas, iemaņas, arī jaunāko tehnoloģiju lietošana ir jāapgūst. Jākrāj teorētiska pieredze. Māsu darbā visu laiku jāiet tālākizglītošanās ceļš.

Pašlaik stacionāri, arī mēs, cenšamies popularizēt mediķa profesiju, piedāvātos pakalpojumus. Piedalāmies nozares izstādēs, izdodam informatīvus materiālus, esam atvērti, pie mums vasarās strādā pusaudži. Skolēni nāk un izzina profesiju skolu rīkotajās projektu nedēļās. Mēs vēlamies, lai par māsas un ārsta darbu interesējas aizvien vairāk jauniešu, bet tas neatrisina pašreizējo situāciju. Tas ir ilgtermiņa darbs.

Ja globāli vērtējam, tad medicīnas māsu profesija, tās loma noteikti nezudīs, jo sabiedrība jau veselāka nekļūst. Mūs ļoti gandarī, ka slimnīcā veiktajā anketēšanā pacienti novērtējuši mūsu visu ieguldījumu, kas palīdzējis atgūt veselību. Pacienti saka paldies ārstiem, māsiņām, visam personālam. Un tomēr ir kāda nianse, ko kolēģu starpā un arī plašākās sarunās esam sapratuši – ja cilvēkam ir slikti, ir sāpes, smagums, viņš jau ārstējas stacionārā, tad pirmais, kuru viņš sauks palīgā, būs māsiņa. Esam dzirdējušas, kā pirmajā izmisuma brīdī cilvēks izkliedz – māsiņ! Tas kaut kā sasaucas ar – māmiņ! Dziļi emocionāli. Tāda ir medicīnas māsu profesija – pieredze, profesionalitāte un iejūtība. Tas nav viegls darbs, bet vajadzīgs. Un daudzām māsām tas ir vienīgais un mīļākais darbs. Tas ir viņu sirdsdarbs, viņu dzīve.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
22
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi