Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Zemnieki gaida radikālus soļus

Druva
23:00
29.05.2008
11

Valdībā un Zemkopības ministrijā spriež, kā risināt samilzušo kritisko situāciju piena lopkopībā, taču zemnieki atzīst, ka nejūt sapratni un atbalstu. Dienā, kad lauksaimnieki Rīgā bez maksas dala pienu, vaicāju Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes pārstāvei, piena lopkopības saimniecības līdzīpašniecei Aijai Balodei viedokli par notiekošo.

– Vai situācija piena lopkopībā uzlabojas?

– Nē, neuzlabojas. Teju, teju jāsāk pļaut lopbarību, taču izmaksas pieaug katru dienu – cenas cēlušās degvielai, kombikormam, minerālmēsliem un elektrībai. Ietaupīt var, bet, ja tiks taupīts uz lopbarības rēķina, tiks zaudēts ražīgums. Vienu ietaupot, citu zaudējam.

Diemžēl pasākumi, kas šobrīd tiek veikti, nevar izmainīt situāciju. Tiešās tirdzniecības apjomu ierobežojumu atcelšana ir nepieciešama, bet tas situāciju ietekmēs tikai atsevišķiem zemniekiem. Masveidā uzsākt tiešo tirdzniecību nav iespējams.

Valdībai vajadzētu kļūt drosmīgai un pieņemt likumu, kas nosaka, kādi drīkst būt produkcijas uzcenojumi, lai neciestu arī patērētājs. Nedrīkst ļaut monopoluzņēmumiem noteikt cenu celšanos, kas ietekmē visu tautsaimniecību. Nepieciešami radikāli lēmumi, kas šobrīd netiek pieņemti.

Domāju, daudzi neizturēs, tomēr latviešu zemnieks ir sīksts un pieradis knapināties. Tomēr problēmas jau nav tikai piena lopkopībā vien. Tās ir arī citās lauksaimniecības nozarēs, un tautsaimniecība kopumā ir nesakārtota. Turklāt, kādēļ valstī, kurā ir tik daudz nabadzīgu cilvēku, tiek tik daudz uzmanības veltīts iespaidīgas bibliotēkas un tiltu būvniecībai, kas izmaksās miljonus?

– Problēmas pašlaik samilzušas piena nozarē, bet līdzīgi procesi varētu sekot arī citās?

– Gaļas nozarē problēmas jau ir ilgstoši – liellopu gaļai ir zemas cenas un arī cūkkopība ir uz krīzes robežas. Pirktā spēkbarība cūku barības devās ir gandrīz 90% no visa sortimenta, taču lopbarība ir ļoti dārga.

– Lauksaimnieki nepārtraukti skaidro ministrijai, kas būtu jādara, lai risinātu krīzi…

– Tā ir. Jau pirms pāris gadiem sākām runāt, ka nepieciešama Eiropas Savienības maksājumu izlīdzināšana starp jaunajām un vecajām dalībvalstīm. Tad neviens teiktajā neieklausījās. Tagad, kad mutē smeļas ūdens, vismaz vārdos tiek izteiktas striktākas prasības. Taču tas jau ir par vēlu, īpaši jau tāpēc, ka valsts varas un ES gaiteņos lietas lēni virzās.

Ministrija atkal apstiprinājusi papildu slogus saimniecībām. Ministrijas ierēdņu nesaprašana ir vairāk nekā jūtama. Dzīvnieku eksterjeru vērtēšana ir obligāts pasākums, to taču varēja darīt arī saimniecību pārraugi, zootehniķi, taču šobrīd to veic apmēram 16 vērtētāji. Tas, protams, ir maksas pasākums.

Lauksaimniekiem jātiek galā ar milzīgu dokumentu gūzmu. Iepirkuma uzraudzības birojā netiek prasīta cenu aptauja būvobjektiem, kas paredzēti lauku attīstības plānā. Lauku atbalsta dienests, visticamāk, ar ministra atbalstu, cenu aptauju prasa. Kādēļ nepieciešami lieki dokumenti? Mums jau tā jāpiereģistrē katra mēslu krava, ko izvedam uz tīruma, katra barības krava, ko ieliekam kūtī.

– Ko vajadzētu darīt tūlīt un tagad?

– Nepieciešama raitāka ministrijas darbība, tūlītēja samaksa, neskatoties uz nacionālajās subsīdijās noteiktajiem termiņiem. Atbalstu daļējai kredītprocentu dzēšanai par iegādātajām investīcijām solīja sākt maksāt 28. maijā, taču nezinu, vai kāds to jau būtu saņēmis. Divarpus miljonus latu piensaimniecības nozares stabilizēšanai un 1,7 miljonus latu ciltsdarbam un dzīvnieku audzēšanai cūkkopības nozarē nedrīkst novilcināt mēnešiem. Sola, ka kredītprocentu atmaksa būs ne tikai daļēji, bet pilnā mērā, kas paredzēts subsīdiju nolikumā. Tas ir pluss, bet tas jādara ļoti, ļoti raiti, jo saimniecībām pašlaik naudas nav.

– Mūsu rajonā ir daudz mazo piena lopkopības saimniecību. Ko darīt tām?

– Zemkopības ministrs Mārtiņš Roze teica, ka zemniekiem vajag pārorientēties, piemēram, uz aitkopību. Jā, šobrīd jēra gaļa ir iecienīta, taču kas notiks, ja visi, kas vairs neražos pienu, pārorientēsies uz aitkopību? Rezultāts būs tāds pats, kāds šobrīd ar pienu.

Ja valdība grib palīdzēt mazajiem zemniekiem, kam divas, trīs govis, lai izstrādā līdzīgu kompensācijas sistēmu, kāda bija cukurbiešu nozarē. Šie zemnieki nejūtas apbižoti, jo vēl aizvien saņem kompensācijas par to, ka neaudzē cukurbietes. Tā vietā liela daļa tagad ražo jau ko citu, piemēram, graudus, rapsi. Taču zemnieks nevar likvidēties pēkšņi. Runa ir par dzīviem lopiem. Ministram būtu jāsaprot, ka šādus padomus dot nav gods.

– Šodien notiekošā piena dalīšanas akcija taču neizmainīs situāciju?

– Nē, bet tā darīs mūs pamanāmākus. Pilsētnieki varbūt pamanīs, uzzinās, kas ir piens, ka tas prasa darbu. Ja lauksaimniekam maksā ap 20 santīmiem, tad patērētājiem veikalā jāsamaksā ap 60. Akcijā pilsētnieks varēs pamanīt, ka piens ir garšīgs ne tikai pārstrādāts un tāds, kas nopērkams pakās par daudz dārgāku cenu veikalos. Uzcenojums nav normāls. Pa vidu kāds ļoti labi pelna. Kurš – pārstrādātājs vai tirgotājs, par to jātiek skaidrībā ir valstij, nevis zemniekam.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vitamīni, uztura bagātināji. Vai vienmēr ir palīglīdzekļi veselības uzlabošanai?

10:59
22.11.2024
12

Ieejot aptiekā, acu priekšā ņirb dažādas kastītes ar uzrakstiem, kas mudina aizdomāties – varbūt man arī vajag šo. Pie kasēm viegli pamanāmos plauktos rindojas multivitamīni dažādām cilvēku grupām – no raibiem gumijlācīšiem bērniem līdz specializētām zivju eļļām un vitamīnu kompleksiem senioriem. Tam visam blakus daudz dažādu “anti-stresa” uztura bagātinātāju un pat melatonīna tablešu. Lūk, viss […]

"Miera plānu konkurss"

10:38
21.11.2024
16

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps veido savu valsts vadības komandu. Tu­vākajās dienās būs skaidrs par tās sastāvu, jo pašlaik vēl kaut kas var mainīties. Eksperti jau vērtē Trampa izraudzītās personas un piesardzīgi cenšas prognozēt, kāda būs Trampa politika, ko viņš darīs vai nedarīs. Pirms vēlēšanām viņš sarunājis daudz, arī vispretrunīgākās lietas. Gan jau laiks parādīs […]

Bēdas, skumjas un prieks – viss vienmēr līdzās

10:31
21.11.2024
24

Pelēkais, drēgnais, tumšais laiks rada sajūtu, ka Veļu laiks turpinās, lai gan pēc latviskām tradīcijām Mārtiņos tas beidzas un sākas Sala laiks. Vēlajā rudenī šķēpi tiek lauzti par to, cik daudz bērnu svin importēto Halovīnu un cik maz latviskos Mārtiņus un Miķeļus. Šogad Halovīnā lija, bija pavisam nemīlīgs laiks, bet pilsētā visur bija redzami bērni, […]

Pārtikas cenas - realitāte un solījumi

10:29
21.11.2024
31

Dzirdēts jau, ka runāt var nezin ko, tāpat arī katrs vārds jāvērtē kritiski. Bet visdrošāk ir ik vārda patiesību pārbaudīt pašam. Kurš gan nav dzirdējis, ka pārtikas cenas nepārtraukti, pa centam vien, palielinās. To stāsta tie, kuri iepērkas. Un uz veikalu, tirgu nedodas vien retais.    Ekonomikas ministrija apstiprina, ka    oktobrī bija cenu kāpums […]

Sašņorēts Ikars vistu kūts laktā

11:38
20.11.2024
28

Nedēļas sākumā Valmieras pievārtē atklāja Industriālā parka būvniecību. Gandrīz 60 ha plaša teritorija, kas jau nākamajā gadā būs sagatavota rūpnieciskai apbūvei, stratēģiski izdevīgā vietā ar dzelz­ceļa pievadu, elektroenerģijas pieslēgumu, visu nepieciešamo    uzņēmējdarbībai. Būs parks ar potenciālu kļūt par jaudīgu ekonomisko dzinēju visai Vidzemei. Kā jau atklāšanā, bija uzrunas, vēstījuma kapsulas iemūrēšana, atbildes uz žurnālistu […]

Salnu mēneša pelēcītis

14:51
14.11.2024
27

Tagad esam tumšajā gada pusē, kad naktis ir garākas par dienām. Teorētiski tajā esam kopš rudens saulgriežiem, Miķeļdienas 29. septembrī, taču tagad, kad pulksteņi tikuši pagriezti par stundu atpakaļ, dienas gaismas šķiet vēl mazāk. Ik gadu ap šo laiku no daudziem paziņām dzirdu, cik grūti, ka pie mums ziema un uzkrītoši pelēcīgais, drēgnais un vīrusiem […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
46
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
13
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi