Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Rīt referendums. Vai esi izlēmis

Druva
23:00
31.07.2008
4

Saeimas deputāta palīgs

Rīt tautas nobalsošana, īsāk sakot – referendums par likumprojektu “Grozījumi Latvijas Republikas Satversmē” par tautas tiesībām atlaist Saeimu. Tās rezultāts, lai arī kāds tas būtu, manuprāt, būs svarīgākais politiskais lēmums, kāds šogad Latvijā ir pieņemts.

Pirmkārt, tas uz ilgiem gadiem ietekmēs ne tikai Saeimas darbu, bet caur to arī tiesiskumu valstī un tātad valsts attīstību un tautas labklājību. Otrkārt, tas būs nevis politiķu, bet pilsoņu pieņemts lēmums. Treškārt, tas ir grūts lēmums savas sarežģītības dēļ un tāpēc, ka vēlētāji tiek gan mērķtiecīgi maldināti no vienas puses, gan pakļauti cilvēkus kaitinošai primitīvai reklāmai no otras puses. Tāpēc sabiedrībā izplatās mīti, vienkāršoti uzskati un paļaušanās uz savu elku dotiem padomiem.

Jānis Buholcs 29. jūlija “Druvā” rakstā “Par Saeimas atlaišanu”, jautādams, “Ko pilsoņiem darīt sestdien?”, iesaka “ar zināmu skepsi paraudzīties uz politiskajiem spēkiem, kas aicina balsot”. Piekrītu, ka skepse te ir noderīgāka nekā nekritiska uzticēšanās. Bet vēl svarīgāk ir apdomāt, kas notiks, ja Satversmes grozījumi referendumā tiks apstiprināti un kas, ja ne.

Ja Satversmes grozījumus apstiprinās, tad Latvijas balsstiesīgie pilsoņi iegūs tiesības tautas nobalsošanā atlaist Saeimu un, pašreizējā politiskā situācijā tikpat kā noteikti, sekos nākamais referendums, kurā Saeima tiks atlaista. Tad sekos Saeimas ārkārtas vēlēšanas un ievēlēs jaunu Saeimu vairāk vai mazāk citā sastāvā, kas jau kandidējot zinās, ka slikta darba gadījumā var tikt atlaisti pirms termiņa. Šis Damokla zobens virs galvām spiedīs deputātus strādāt nopietnāk.

Sākšoties referendumu vilnis, uzskata Buholcs. Nesāksies, jo, kā jau autors minētajā rakstā pareizi atzīmē, Saeimas atlaišanas procedūra ir gana sarežģīta un vēlētāju aktivizēšana politiķiem nemaz tā nesokas. Visticamāk, vairāk par vienu Saeimas atlaišanu nebūs, jo valdošās partijas vienkārši vairs nepieļaus pretrunu saasināšanos līdz Saeimas atlaišanas draudiem.

Ārkārtas vēlēšanās varu varot iegūt prokrieviskie spēki. Tādas bažas, manuprāt, ir pamatotas. Bet, ja pašreizējā Saeima līdzšinējā stilā darbosies vēl divus gadus, stāvoklis kļūs vēl sliktāks un prokrievisko spēku iespējas palielināsies. Tāpēc labāk rīkoties tagad.

Ja Satversmes grozījumus neapstiprinās, tas apliecinās, ka vēlētāji nespēj organizēties, ka pašreizējai koalīcijai varas zaudēšanas draudu nav un tā var turpināt līdzšinējo politiku. Vēl straujāk augs Krievijas kapitāla ietekme un mazināsies Latvijas ekonomiskā patstāvība. Turpināsies savējo virzīšana galvenajos posteņos, tiesību sargāšanas instances kļūs vēl nespējīgākas, tauta kļūs vēl bezcerīgāka un kūtrāka, process kļūs neatgriezenisks. Atgādinājums – “otras iespējas nebūs” – var izrādīties patiess.

Tad sāks darboties likums – ja vara nenodrošina evolūciju, notiek revolūcija. Vai to mēs gribam?

Vai Saeima pati negrozīs Satversmi, lai tajā noteiktu tautas tiesības atlaist Saeimu? 2008. gada 3. jūnijā Valsts prezidents esot iesniedzis likumdošanas iniciatīvu Saeimā. 28. jūlija “Latvijas Avīzē” rakstā “Valsts prezidenta Konstitucionālo tiesību komisijas secinājumi par 2. augusta referendumu” tiešām teikts, ka Valsts prezidents 3. jūnijā likumdošanas iniciatīvu Saeimā iesniedzis. Diemžēl faktiski Saeimā iesniegta ir tikai prezidenta vēstule, kurā viņš stāstījuma formā izklāsta priekšlikumus Satversmes grozījumiem. Likumdošanas iniciatīva ir gatavs likumprojekts ar konkrētu pantu konkrētu redakciju. Priekšlikumu izklāstījums nav pat pusceļš no pabeigta likumprojekta.

Saeimas Juridiskā komisija ar Konstitucionālo tiesību komisijas secinājumiem un prezidenta vēstuli ir tikai vispārīgi iepazinusies un norunājusi, ka pie šā jautājuma ķersies tikai rudenī, ja referendumā arodbiedrību iesniegtie grozījumi netiks pieņemti. Bet tad jau aktuālā nepieciešamība būs pārgājusi un Saeima varēs neierobežoti ilgi gaidīt likumprojektu no prezidenta, bet prezidents savukārt cerēt, ka likumprojektu izstrādās Juridiskā komisija. Un tā tas varēs turpināties gadiem, līdzīgi kā ar ienākumu sākumdeklarēšanas likumu, kuru taisa jau daudzus gadus.

Mans slēdziens par rītdienas referendumu – ja gribi būt saimnieks savā sētā un savā valstī, ej un balso “Par”.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
27

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
23
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi