Cēsu pašvaldības aģentūras „Vidzemes vēstures un tūrisma centrs” direktore
Cēsu pilsmuiža vēsturiski veidojusies kā Cēsu kultūras identitāte. Lai arī Jaunā pils tās pilnīgu rekonstrukciju vēl nav sasniegusi, mēs piederam pie tiem, kas jauniegūtajās zināšanās un priekā par jaunajiem faktiem un atklājumiem vēlamies dalīties nekavējoties. Tāpēc Jaunā pils jau ir atvērta apmeklētājiem.
Var jau teikt, ka, iespējams, nedaudz par ātru, jo plānotais apmeklētāju centrs vēl ir būvniecības procesā. Tas saistīts ar īpašo centra atrašanās vietu vēsturiskajā objektā. Tomēr mums ir ko stāstīt un rādīt. Vēlmi dalīties nekavējoties zināmā mērā rada arī ārējā konkurence un sacensības gars. Cēsis apzināti vai pilnīgi nejauši daudzas reizes bijušās pirmās.
Cēsu pilsētas dome pirms gandrīz pieciem gadiem, nodibinot pašvaldības aģentūru „Vidzemes vēstures un tūrisma centrs”, bija pirmā pašvaldība Latvijā, kas apvienoja divu līdz tam neatkarīgu, blakus pastāvošu nozaru speciālistus – vēsturniekus un tūrisma profesionāļus. Ar lepnumu varam teikt, ka rezultāts ieceri ir attaisnojis. To apliecina arī apjomīgais projekts – Jaunās pils rekonstrukcija. Nākamām paaudzēm tiek saglabāts kultūras mantojums, veicinot tūrisma nozares attīstību. Tā ir augstākās klases sadarbība un labākais vēsturisku objektu apsaimniekošanas veids.
Tā kā Cēsis pasaules kartē ir vien neliels punkts un mūsu uzdevums ir to padarīt spilgtāku, šodien mūsu izaicinājums ir izcilība. Tieši tāpat kā pirmo Jaunās pils saimnieku grāfu Zīversu dzimta skolojās pie labākajiem privātskolotājiem, piesaistīja labākos arhitektus, rodot oriģinālus risinājumus pilsmuižas attīstībai, mēs šodien piesaistām labākos dažādu nozaru speciālistus, apgūstam starptautisko pieredzi, veidojam Cēsu identitāti, veicinām pilsētas dzīves vides sakārtošanu un kā muzejs radām iespēju ikkatram izzināt savas pilsētas un valsts vēsturi, sekmējot pilsētas pazīstamību.
Veidojot jaunās izstādes, muzejam atgriežoties pilī, esam centušies parādīt tās vērtības, kas stiprina mūsu identitāti. Tās ir – bagātā Cēsu vēsture, kas ir priekšnosacījums tūrisma attīstībai, gleznainā Cēsu ainava un vide, kas ir mākslas un kultūras inkubators, sadarbība, kas veicina ekonomisko izaugsmi un ilgtermiņa attīstību. Par to, kā esam izcēluši šīs vērtības, ikvienam ir iespēja pārliecināties, apmeklējot muzeju.
Ja runā par terminu – pirmo reizi, tad ievērības cienīgs ir fakts, ka Cēsīs 1988. gada 22. oktobrī Latvijas Tautas frontes Cēsu nodaļa pirmā Latvijā muzeja tornī svinīgi pacēla Latvijas valsts karogu. Un tas ir likumsakarīgi, ka Cēsīm – kā karoga šūpuļa vietai – un Cēsu vēstures un mākslas muzejam Latvijas karogs vienmēr būs īpašā godā. Muzejam atgriežoties pilī, Jaunās pils tornī atkal pacēlām karogu. Pierakstījusi Mairita Kaņepe
Komentāri