Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Jādeldē Cibiņa un Buņģa mantojums

Druva
23:00
01.09.2008
2

Vecākiem, gatavojot skolai savas atvases, ir nepieciešami prāvi līdzekļi, un tiem nebūtu jānāk no vecāku kabatas. Tomēr bija nepieciešams tiesībsarga Romāna Apsīša paziņojums par to, ka šāda situācija liedz cilvēkiem tiesības uz bezmaksas vidējo izglītību, lai par to kāds sāktu runāt.

Pagājušajā nedēļā tiesībsarga birojs paziņoja, ka mācību grāmatu iegāde par vecāku līdzekļiem ir pretrunā ar Latvijas Republikas Satversmes 112. pantu, kas paredz Latvijas iedzīvotājiem vidējo izglītību. R. Apsītis norāda, ka bezmaksas grāmatas ir neatņemama bezmaksas izglītības sastāvdaļa.

Pašlaik ir tā, ka vecākiem regulāri jāpērk bērniem mācību līdzekļi, turklāt nav nekādas garantijas, ka iegādātais iespieddarbs būs derīgs arī jaunākajiem bērniem, kad tie ies vecāko brāļu vai māsu pēdās. Grāmatu un citu mācību līdzekļu ražotāji ir priecīgi — kā tuvojas jauns mācību gads, atkal ļaudis stāv garās rindās un pērk to, ko skola likusi pirkt. Savukārt tie, kam par to visu jāmaksā, nav ne tuvu tik priecīgi. Turklāt runa ir nevis par to, kā bērnam nopirkt tikpat krāsainas un pievilcīgas burtnīcas kā klasesbiedriem, bet par to mācību līdzekļu iegādi, bez kā nekādi nav iespējams iztikt.

Naudas šķiešanu daļēji veicina tas, kā skolās tiek realizētas izglītības sistēmas normas. Pašlaik ir tā, ka Izglītības un zinātnes ministrija izskata mācību grāmatas un sniedz savu atzinumu par to, vai tās ir izmantojamas skolēnu apmācībai. Viena un tā paša priekšmeta mācību grāmatas var būt neskaitāmas — galvenais, lai konkrētais mācību līdzeklis būtu apstiprināts Izglītības un zinātnes ministrijā. Tas, kuri izdevumi tiks lietoti nodarbībās, ir atkarīgs no skolām — tās pašas sastāda izmantojamo grāmatu sarakstus. Saraksts var regulāri mainīties, tā pārskatīšana nozīmē, ka grāmatas, ko lietojis viens bērns, var nederēt citam, kas pēc laika sasniedz to pašu vecumu.

Matemātika, vēsture, literatūra un daudzas citas zinības dažu gadu laikā būtiski nemainās, ja grāmata ir atzīta par derīgu mācīšanai, nebūtu nepieciešamības mētāties ar naudu un meklēt kādu citu. Daudz ko nosaka tas, kā mācību grāmata ir sastādīta — cik saprotama bērniem tā ir, cik pievilcīga un interesanta. To nevar novērtēt par zemu, grāmatas kvalitāte var krietni atvieglot zināšanu uztveri bērniem. Un, ja ir pieejamas labākas grāmatas, skolai nebūtu iemesla tās neizmantot. Kopumā tas veido dilemmu: vai nu sastādīt mācību grāmatu sarakstus un taupības nolūkā tos nemainīt gadiem, vai arī sekot līdzi jaunākajam piedāvājumam un likt, lai vecāki maksā, maksā, maksā. Tomēr tas, ka saraksti mainās bieži un ka skolas bibliotēkā ne vienmēr ir pieejamas mācību grāmatas, ko varētu lietot gadiem, norāda uz racionalitātes problēmām mācību līdzekļu izvēlē.

Ministru kabineta noteikumi paredz, ka mācību grāmatu un periodisko izdevumu iegādei valsts atvēl vismaz septiņus latus vienam skolēnam. Tomēr šos noteikumus valsts pildīt nevar, un pašlaik šī summa ir vien 4,12 lati, raksta „Neatkarīgā Rīta Avīze”. Kārtējo reizi diskusijas par jomām, kurās būtu nepieciešams valsts papildus atbalsts, slēdz atziņa, ka budžets nav bezizmēra un ka tajā naudas vienkārši nav. Ja kāds Satversmes tiesā apstrīdētu šo neesošo septiņu latu normu, varbūt nauda atrastos, bet varbūt vienkārši tiktu atņemts kādam citam. Vismaz izglītības un zinātnes ministre Tatjana Koķe nesola, kad situācija varētu mainīties.

Pirms pāris nedēļām bija referendums par izmaiņām Pensiju likumā, un tādā veidā atsevišķi politiķi vēlējās panākt, ka pensionāriem ar likumu tiek piešķirtas lielākas pensijas, neskatoties uz to, vai šādi līdzekļi budžetā ir vai nav. Skolēnu gadījumā redzam, ka likumdošana kādus naudas līdzekļus paredz, taču, ja kasē šim nolūkam naudas vienkārši nav, tad nekādi jauni likumi skolēnu vecākiem nepalīdzēs. Vēl jau var gaidīt, lai bērnu skolas somu piepildīšanā iesaistītos ne tikai valsts, bet arī pašvaldība. Taču — uz ko tādu var cerēt, taču ne pieprasīt, jo daudzu pašvaldību budžets ir krietni šaurāks nekā Izglītības un zinātnes ministrijas pustukšie naudas kambari.

„TNS Latvija” veiktais pētījums liecina, ka ģimene ar vienu bērnu tā sagatavošanai skolai tērē vidēji 120 latus. Šajā cenā ietilpst ne tikai grāmatas, bet arī apģērbs un citas skolēnam nepieciešamas lietas. Tas atgādina, ka arī tiesībsargam vajadzētu runāt ne tikai par bezmaksas grāmatām, bet arī par daudz ko citu, kas skolēniem nepieciešams, lai varētu veiksmīgi piedalīties mācībās. Cibiņa un Buņģa mantojums ir jādeldē, lai gan pilnībā to izskaust, protams, nav iespējams.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
27

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
23
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi