Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Nāvessods un popularitāte

Druva
23:00
08.09.2008
5

Slepkavība Ceraukstē, tēvam nogalinot savu 11 gadus veco meitu, ir iemesls pārdomāt, vai Latvijā nebūtu jāatjauno nāvessods — tā pagājušajā nedēļā izteicās tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš. Latvija no nāvessoda ir atteikusies jau daudzus gadus, tomēr šādi viedokļi, kas laiku pa laikam izskan, kārtējo reizi kacina sabiedrību ar neražīgiem priekšlikumiem.

„Šādi gadījumi kopumā rosina domāt par nāvessoda atjaunošanu,” intervijā Latvijas televīzijai sacīja G. Bērziņš, pie viena piebilstot, ka, iestājoties Eiropas Savienībā, Latvija ir uzņēmusies saistības neatjaunot nāvessodu. Var teikt, ka ministrs atļāvās publiski pasapņot, kā būtu, ja būtu, taču lietderīgāk ir nevis sapņot, bet rīkoties, lai mazinātu noziedzību un palielinātu drošību sabiedrībā.

1999. gadā ratificēja Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 6. protokolu. Tajā noteikts, ka valsts likumi nāvessodu var paredzēt tikai par noziegumiem, kas pastrādāti kara laikā vai kara draudu apstākļos. Pašlaik Latvijas Krimināllikums noteic, ka nāvessodu var piespriest vienīgi par slepkavību sevišķi pastiprinošos apstākļos un tikai tad, ja noziegums izdarīts kara laikā. Latvija, vēloties pievienoties Eiropas kopienai, ir atteikusies arī no nāvessoda. Tā bija viena no prasībām Latvijas ceļā uz Eiropas Savienību. Turklāt jānorāda, ka tā bija uzskatāma nevis par vienu no kārtējām Eiropas kaprīzēm, bet gan par kaut ko vairāk — par vienotu vērtību apliecinājumu. Šī izpratne par vērtībām paredz, ka valstis nenogalina cilvēkus, lai kādi tie nebūtu.

Ir daudz cilvēku, kas noliegs, ka nelabojama slepkavas dzīvības sargāšana ir uzskatāma par vērtību. Tomēr eiropeiskā izpratne par cilvēka tiesībām liedz šķirot cilvēkus tajos, kam dzīvība pienākas, un tajos, kam ne. Slepkava, kas pastrādājis noziegumu, nevar sniegt paraugu, kā rīkoties pārējai sabiedrībai, viņš ir jāsoda, nevis viņam jāatriebjas. Un tā ir būtiska atšķirība.

Nāvessods nav racionāls, bet gan emocionāls sods. Tās ir atskaņas no laikiem, kad notiesātos meta lauvām saplosīšanai un lika vai ļāva, lai pārējie skatās. Par biedinājumu – tas saucas. Cita lieta, ka šis biedinājums nedarbojas, jo cilvēks, kas pastrādā noziegumu, nedomā par sekām. Diez vai noziedznieks, zinot, ka viņam par kādu noziegumu draud tikai mūža ieslodzījums, rīkosies citādi, nekā zinot, ka viņu par to var nošaut. Noziegumus izdara cilvēki, kuriem ir vai nu vienalga, kādas būs sekas, vai arī kuri ir pārliecināti, ka viņus nenoķers un nenotiesās.

Viens no biežākajiem argumentiem, ko pauž nāvessoda atbalstītāji — vai upuriem ir jāuztur noziedznieki. Tomēr princips „labie uztur sliktos” ir mūsdienu sabiedrības pamatā. Mēs ar saviem nodokļiem uzturam cietumus un citas tamlīdzīgas iestādes, kuros sēž ne tikai uz mūžu notiesāti noziedznieki, bet arī tādi, kas pēc īsāka vai ilgāka laika iznāks atkal brīvībā. Mēs uzturam slepkavas, izvarotājus, zagļus, laupītājus un blēžus. Tad ko — viņus arī neuzturēsim? Nocirst tādiem roku un lai staigā?! Lielais paradokss ir tāds, ka nāvessoda piekritējiem nebūtu žēl naudas, kas nepieciešama ļaundara nogalināšanai, taču ir žēl, ja viņš paliek dzīvs, bet izolācijā. Tomēr nevienam nekļūs labāk no tā, ka ir miris vēl viens cilvēks. Neviena dzīve no tā neuzlabosies, valsts budžeta robus nesalāpīsim, lielākas pensijas nedabūsim, mazākus nodokļus arī nesagaidīsim.

G. Bērziņam masu saziņas līdzekļos nekavējoties piebalsoja arī „Jaunā laika” deputāte Linda Mūrniece, kas jau gadiem ir aizstāvējusi ideju par to, ka Latvijā nāvessods ir atjaunojams. Pēc vārdiem, ko viņa adresējusi Tieslietu ministrijai, gan var secināt, ka doma par nāvessoda atjaunošanu ir tikai nenozīmīgs ministra izteikums, kam pamatā nav nekāda nopietna ministrijas rīcība likumdošanas jomā. L. Mūrniece norāda, ka Tieslietu ministrijas ierēdņi Saeimas Juridiskajā komisijā dara visu iespējamo, lai komisija nevarētu virzīt tālāk Krimināllikuma grozījumu, ka bērnu izvarotājiem un slepkavām nepienākas pirmstermiņa atbrīvošana. Tāpat ministrijas ierēdņi esot iebilduši pret priekšlikumu izveidot pedofilu reģistru.

Ko reāli var darīt, lai uzlabotu sabiedrības drošību? Liegtas tiesības uz atbrīvošanu pirms termiņa, potenciāli bīstamo cilvēku uzraudzība — tie ir daži no jautājumiem, pie kā politiķi var strādāt, ja vien vēlas. Bet acīmredzot tie nevēlas. Tā vietā pie izdevības var pamētāties ar skaļiem izteikumiem, zinot, ka tie izraisīs rezonansi un ministrs tiks pamanīts. Ja tas bija G. Bērziņa mērķis, tad tas ir panākts. Savukārt, ja viņam rūp, lai mazinātos noziedzība un lai sabiedrība būtu pasargāta no sliktiem cilvēkiem, ir nepieciešams rīkoties, nevis pļāpāt.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
27

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
23
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi