Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Visapkārt kulīšbriesmas

Druva
23:00
07.10.2008
9

Nu jau mazliet pieklusis plastikāta kulīšu jautājums, un tagad varbūt varu nesodīti pakritizēt, pareizāk sakot, paanalizēt šīs parādības cēloņus un sekas. Protams, savu pārdomu līmenī.

Ir jauki, ka notika Vislatvijas tīrīšanas talka, kurā savāca milzum daudz atkritumu mežos un vispār dabā. Pēc manām domām, šis nav visai pozitīvs rādītājs (savākto atkritumu daudzums), jo tas parāda, cik ļoti mēs ikdienā rūpējamies par savas apkārtnes tīrību. Nepaies ne gads, un atkal būs jāorganizē tāda pat talka, jo plastikātu ražošana neiet mazumā tāpat kā mūsu paradumi no atkritumiem atbrīvoties visnepiemērotākajās vietās.

Bet tagad par kulīšu briesmām. Veikali dažuviet un dažubrīd mēģina pārtraukt to dalīšanu, vietā gan neko neliekot. Cituviet veikalos jau gadiem izmanto papīra turzas, taču pie mums tas ir ļoooti sarežģīti… Bet tas tikai tā starp citu.

No saviem mācīšanās gadiem atceros, ka ķīmijas stundās tika apgalvots: rūpnieciski attīstītākās valstis ir tās, kas saražo visvairāk sērskābes. Jokaini, vai ne? Bija tāds interesants paradokss – mūsu (padomju) zinātnieki meklēja un ir atraduši ceļu, kā iegūt mūžīgas – nesabrūkošas plastmasas, kas radītu īstu revolūciju ķīmiskajā rūpniecībā, bet japāņu ķīmiķi meklēja ceļus, kā iegūt ātri sabrūkošus lielmolekulārus savienojumus, kas īsā periodā sairtu saules un citu dabas parādību iespaidā. Tas laikam izdevās gan padomijā, gan Japānā. Un mēs joprojām ciešam no mūsu ķīmiķu ģenialitātes…

Cik te vainas nabaga kulītēm? Ieejam pārtikas veikalā. Lielveikalos plastikāta iesaiņojumā ir gan maize, gan desa, gan siļķe, jo te nav laika nodarboties ar svēršanu un saiņošanu; arī ražošanas vietās ērtāk un izdevīgāk produkciju iesaiņot ilgstošākai glabāšanai. Pārnākot mājās, varam konstatēt, ka pie kases izsniegtajā kulītē plastmasas ir gandrīz vairāk nekā pašu produktu. Bet tā ir tikai pārtikas veikalos.

Mēs pamatoti uztraucamies par dabā redzamajiem atkritumiem, taču ne mazāk bīstami ir tie, ko neredzam, bet kas vēl vairāk piesārņo vidi. Tā ir sadzīves ķīmija, ar ko sastopamies ikdienā. Ir jauki, ja veļu mašīnā tīri var izmazgāt gandrīz ledainā ūdenī, ka tualetes pods mirdz un smaržo kā galantērijas veikals, ka ar nelielu šķipsniņu glābjošā pulvera vai lāsīti šķidruma ātri likvidējam aizsērējumus kanalizācijā, ka traukus ar dažādiem preparātiem padarām mirdzoši tīrus, un tā tālāk un tā joprojām. Taču kas notiek ar kanalizācijas ūdeņiem? Atceros, ka nesen Vācija bija satraukta par ziepju putu salām Reinā. Nezinu, kā ar to tika galā, tāpat nezinu, kā mēs tiksim galā ar Baltijas jūras nāves zonām, kas radušās un paplašinās sadzīves ķīmijas rezultātā. Varbūt zinātnieki ir ceļā uz to, lai dabai kaitīgās vielas neitralizētu visos posmos no izlietnēm līdz jūrai. Taču, cik nojaušu, kanalizācijas ūdeņu attīrīšanas iekārtas ar visām ķimikālijām galā vēl ilgi netiks. Tā, lūk, no nelielas plastmasas kulītes esam nonākuši līdz jūrai…

Kā domājat, cik ļaužu no lielā skaita tīrīšanas talkā bija to, kuri savus atkritumus ar mašīnām aizved un izgāž mežā, vai to, kas atpūtas vietā tuvējos krūmos atstāj savus “suvenīrus”?

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
27

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
23
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi