Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Integrācijas nesapratne

Druva
23:00
13.10.2008
5

Meklējot, uz kā rēķina ietaupīt, valdības redzeslokā pēdējā laikā vairākkārt ir nonākuši īpašo uzdevumu lietu ministru sekretariāti. Skatās politiķi uz „mazo ministru” posteņiem un domā, vai nevarētu likvidēt. Padomā šad un tad, bet tomēr šaubās.

Īpašu uzdevumu ministru sekretariātu dibināšana no laika gala ir bijis politisks lēmums – tie izveidoti, lai partijas labāk varētu sadalīt ministru portfeļus. Ja visām partijām vietu Ministru kabineta sēžu zālē nepietiek, tad var radīt jaunas vietas. Ministru sekretariātu darbi ir teju vai nepamanāmi, toties publiskajā telpā „mazās ministrijas” par sevi laiku pa laikam atgādina visai skaļi, plūcoties par kādiem politiskiem jautājumiem. Tādējādi sekretariāti, kuru veidošanos noteikusi politiska vienošanās, nevis akūta nepieciešamība, pilda savu politisko funkciju.

Pēc Ministru prezidenta Ivara Godmaņa izteikumiem, viens no kandidātiem uz dzēšanu ir īpašu uzdevumu ministra sabiedrības integrācijas lietās sekretariāts. No informācijas, kas publiskajā telpā izskan visbiežāk, varētu rasties priekšstats, ka sekretariāts saistīts pamatā ar divām problēmām – praidu un starpnacionālajām attiecībām (it īpaši latviešu un krievvalodīgo attiecībām). Pašreizējais integrācijas lietu ministrs Oskars Kastēns pārstāv partiju, kas neko par šāda veida integrāciju ij ne dzirdēt negrib. Tomēr viņš ir parocīgs lellis, ko pretējās puses, kārtējam praidam tuvojoties, var paraustīt – „Oskar, neej praidā!” vai „Oskar, tu esi integrācijas ministrs vai neesi? Citur ministri iet!”

Latviešu un krievu attiecības ir īpašs stāsts. Nekāda starpnacionālā naida pie mums nav, ir tikai drusku savstarpēja aizvainojuma un nesaprašanās. To integrācijas lietu ministrs, protams, var paravēt. Taču, ko darīt, ministrija pati līdz galam tā arī nav sapratusi, un vienā brīdī piedāvāja sabiedrības integrāciju uz multikulturālisma, nevis latviešu valodas pamata. Valdība dokumentu, kurā tas bija izklāstīts, gan izbrāķēja.

Kas vēl varētu ietilpt sabiedrības integrācijas jēdzienā? 2001. gadā apstiprinātajā valsts programmā „Sabiedrības integrācija Latvijā” var atrast virkni darbības jomu. Ja integrāciju saprotam kā „atstumtības mazināšanu”, tad ir, kur izvērsties. Sociālā integrācija – lai cilvēki neatkarīgi no vecuma, dzimuma, mantiskā un veselības stāvokļa varētu līdzdarboties

sabiedriskajā dzīvē. Kultūras integrācija – iesaistām dažādu kultūru pārstāvjus, atbalstām minoritātes, apzināmies savu daudzveidību un bagātināmies no tās. Reģionālā integrācija – pārvarēt atšķirības, kas valda starp centru un perifēriju, panākt, ka lauku iedzīvotājiem ir plašākas iesaistīšanās iespējas.

Ja situāciju izklāsta šādi, labi var redzēt, ka būtiskākās funkcijas, ko varētu veikt integrācijas lietu sekretariāts, dublējas ar citu ministriju uzdevumiem. Sociālās integrācijas jautājumus ritina Labklājības ministrija, perifērijas attīstība ir Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas uzdevumu lokā, par kultūras integrāciju var rūpēties un zināmā mērā jau rūpējas Kultūras ministrija. Tātad integrācijas lietu sekretariāts ir savācis pa saujai no citu ministriju funkcijām, tādējādi mēģinot attaisnot savu pastāvēšanu.

Vēl kāds darbības virziens ir diskriminācijas izskaušana. Diskriminācija mūsu valstī ir aizliegta ar likumu. Par likumu ievērošanu atbild iekšlietu struktūras, bet soda – tiesu vara. Protams, šeit allaž paliks spraudziņa kādam sabiedrības izglītošanas pasākumam, un pie tā ministrija varētu pieķerties. Paliek vēl darbs ar mazākumtautībām, un tur ministrija patiešām varējusi izpausties. Par to liecina kaut vai vairāku nacionālo kultūras biedrību paustais atbalsts sekretariātam slēgšanas gaidās. Piemēram, Latvijas lietuviešu kultūras biedrība uzteic sekretariātu kā starpposmu starp mazākumtautību organizācijām, valstu un Eiropas institūcijām. Arī krievu kultūras biedrība pavēstījusi, ka sekretariāts ir nodrošinājis būtisku atbalstu nevalstiskajām organizācijām. Var teikt, ka mazākumtautību biedrības integrācijas sekretariātā ir atradušas itin atsaucīgu sadarbības partneri – uz tādu atsaucību „lielajās” ministrijās tās, šķiet, varētu necerēt.

Kāda ir bilance? Nav grūti saskatīt dažādas sabiedriskas problēmas vai jomas, kurās būtu nepieciešams integrācijas darbs, tomēr tas nespēj pamatot integrācijas lietu sekretariāta pastāvēšanu pašreizējā formā. Cita lieta, ka sekretariāta slēgšana kārtējo reizi ir politisks lēmums, jo nauda tās funkciju izpildei vienalga ir nepieciešama, ja vien neatsakāmies arī no funkcijām. Ja tās tiks nodotas sekretariāta funkciju pārņēmējiem, nekāds lielais ieguldījums, nudien, nesanāks.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
27

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
23
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi