Stalbes pagasta padomes priekšsēdētājs
Cēsu rajonā valsts mērķdotāciju plānošanā un sadalē ir izveidojusies neviennozīmīga situācija. Manuprāt, nav dokumentāla pamata tam, ka rajona padome šogad uzspiež rajona izglītības iestādēm samazināt iestāžu izdevumus, lai līdz 1. septembrim ietaupītu valsts mērķdotāciju vienam mēnesim. Rajona padome 29. janvārī apstiprināja lēmumu, kuram es nepiekritu, par pedagoģisko darbinieku algu pārtarificēšanu, citiem vārdiem sakot, uzliekot par pienākumu skolām samazināt pedagogu algas, tātad darīt to, ko Ministru kabineta noteikumi neparedz nekādu apstākļu dēļ.
Rajona padome ir pieņēmusi lēmumu iekrāt algu fondu un visām iestādēm uzdevusi ietaupīt valsts mērķdotāciju, bet šajā sakarā netiek piedāvāta nekāda metodika, kā to reāli var izdarīt. Stalbes vidusskola padomes 29. janvāra rīkojumu nevar izdarīt prasītajā apjomā, lai netiktu aizskartas pedagogu pamatalgas.
Valsts mērķdotācijas pedagogiem ir rajona budžeta sastāvdaļa. Rajona padomes februāra sēdē apstiprināja 2009. gada budžetu, nemeklējot pedagogu algu problēmas risinājumu. Tad arī izteicos, ka nevar apstiprināt budžetu, ja tajā veidojas algu fondā iztrūkums. Vispirms jāatrod variants, kā budžetā nodrošināt pilnīgu vai daļēju finansējumu no rajona budžeta. Viena mēneša pedagogu algām tam nepieciešami vairāk nekā 600 tūkstoši latu. Man nav skaidrs, kā Cēsu rajonā izveidojusies šī situācija, ka valsts mērķdotācija gadam nav ieplānota pilnā apmērā.
Līdzīga situācija ar pedagogu algām ir arī vairākos citos Latvijas rajonos, bet problēma tiek risināta atšķirīgi. Kuldīgas rajonā izglītības darbinieku arodkomitejas un skolu direktori aktīvi iesaistījušies problēmas cēloņu noskaidrošanā un risinājumu meklēšanā, nesamierinās ar situāciju un neļauj notikt ļaunākajam – pamatalgas samazināšanai, skolu speciālistu atlaišanai.
Aicinu pedagogus un sabiedrību arī Cēsu rajonā iesaistīties plašākā diskusijā, vai tas ir pieņemams, ka pedagogiem līdz septembrim jāietaupa viena mēneša alga, atsakoties no samaksas daļas katru mēnesi. Varbūt šajā situācijā skolotāji vasarā rajonā būs spiesti vienu mēnesi iet bezalgas atvaļinājumā? Manuprāt, tas nav taisnīgi. Rajona padomei jāatrod cits risinājums. Aizvainojoši ir tas, ka laiks rit, bet rajona padomes deputāti un darbinieki nav aktīvi problēmas risināšanā. Vienīgais pieņemtais lēmums ir rīkojums bez juridiska pamata par ikmēneša finansējuma samazināšanu. Ir skolas, kuras jau tā iespaidā veikušas pedagoģisko likmju pārtarificēšanu, bet es šaubos, vai tas ir pareizākais risinājums. Varbūt rajona padome pati var atrast veidu, kā mīkstināt problēmu, ja reiz plānošanā pieļauta kļūda, un nelikt skolām samazināt speciālistus (psihologus, logopēdus, bibliotekārus), bez kuriem skolas funkcija zaudē jēgu.
Likumīgi nav argumentēts, kāpēc tas jādara, tāpēc kā pagasta padomes priekšsēdētājs negatavojos parakstīt pārtarifikāciju. Ja rajona padome nerisinās problēmu, tad tā bīstami samilzīs un izsprāgs, jo rajona padomes pieņemtais lēmums uzlikt izglītības iestādēm par pienākumu veikt pārtarifikāciju un samazināt finansējumu pedagoģiskajiem darbiniekiem ir nelikumīgs.
Pierakstījusi Mairita Kaņepe
Komentāri