Andra Gaņģe, laikraksta „Druva” un portāla www.edruva.lv redaktore
Cik alkohols cilvēkiem tomēr ir svarīgs! Tādu ažiotāžu sacēla tikai pensiju samazināšana un iecere mazināt pabalstus bērnu auklēšanai. Nelielie alkoholisko dzērienu tirdzniecības un reklāmas ierobežojumi, kurus nule pieņēma Saeima tiek diskutēti visādos veidos, lielākoties ar skepsi. Sak, nu neko tas neglābs. Visi dzers, kā dzēruši, īpaši jau jaunatne.
Mani pārsteidz tāda reakcija. Saprotams, ka sausais likums pasaules pieredzē ir izgāzies jau pirms gadiem 70, jau sen saprasts, alkohola lietošana ir peļama tikai kā pārmērība, kas jāmazina ar sabiedrības attieksmi, ne jau aizliegumiem. Taču jāņem vērā, ka aizliegumi ir būtiska sabiedrības attieksmes veidošanas sastāvdaļa. (Kritizētājiem gribu arī sacīt, ka ne viss, kas nāk no Saeimas ir tikai slikts! (Joks, protams.) Ja mēs aizņēmušies vienā mutē sakām, ka zivs pūst no galvas, kādēļ nesakām, ka no galvas sākas ar tās kustības, kuras veic zivs?)
Interesanti, cik stiprs būs alkoholisko dzērienu tirgotāju lobijs šim vienam nelaimīgajam (varbūt nākotnē rādīs – laimīgajam?) 1.septembrim? Vai izdosies šo aizliegumus saglabāt līdz rudenim? Tad redzēsim, vai alkohola apreibinātu jauniešu ielās un parkos būs mazāk, vai slimnīcās joprojām nokļūs pārdzērušies pusaudži? Un redzēsim, vai mēs, Latvijas pieaugušie, spēsim vienu dienu vienoties kopējā spēkā – parādīt, ka var būt diena bez alkohola? Nebūdama ne psiholoģe, ne pedagoģe, tika četru nu jau pieaugušu bērnu mamma, es no pieredzes tomēr uzņemšos atbildību apgalvot, ka pieaugušo sabiedrības uzvedība ir ļoti spēcīgs signāls bērnu un pusaudžu prātiem. Varbūt šis „vienas dienas sausais likums”, kas saņēmis tik lielu pretreakciju, it kā būtu aizskartas vissvētākās pilsoņu brīvības, pēc desmit gadiem būs radījis sabiedrībā tos procesus, kurus tagad piesaucam, redzēt gribēdami. Varbūt pēc desmit gadiem pārdevēja pat nepieļaus, bet pusaudzis pat neiedomāsies, ka iespējama alkohola tirdzniecība nepilngadīgajiem?
Komentāri