Šogad kustība “Lielā Talka 2011” vērsīs uzmanību ne vien uz vides sakopšanas darbiem, bet īpaši akcentēs dažādus izglītojošus pasākumus.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Raimonds Vējonis kustības “Lielā Talka 2011″ atklāšanas pasākumā uzsvēra, „lai Latvija taptu vēl tīrāka, mums ikvienam ir jācīnās pret tiem, kas joprojām mežus, ceļmalas, pļavas uzskata par piemērotām vietām, kur atstāt atkritumus. Tāpēc šis sabiedrības izglītošanas aspekts ir tik svarīgs, lai ne tikai cīnītos ar sekām, bet arī izglītotu jaunus un vecus”. Un jāteic, ka ministram taisnība. Šobrīd, sniega segai kļūstot plānākai, skatam paveras piemēslotās ceļmalas, pļavas un pat pilsētas ielas un laukumi. Tā vien šķiet, ka visu ziemu cītīgi mēslots, lai, pienākot pavasarim, atkal būtu ko darīt. Lai varētu visi sanākt kopā un teikt, ka sava tēvu zemīte jāpadara tīrāka un sakoptāka. Varbūt ir jāpaiet gadiem, jāmainās paaudzēm, kamēr ideja par zaļu dzīvošanu, tīru gaisu un dabu būs pašsaprotama lieta. Kamēr pienāks laiks, kad zemē nomesti atkritumi vairs nebūs ikdienišķa parādība. Divu mēnešu garumā Lielās Talkas organizatori savas mājas lapas apmeklētājiem uzdeva jautājumu -kādēļ cilvēki piemēslo dabu? Kopumā aptaujā piedalījās vairāk nekā tūkstoš mājas lapas apmeklētāju. Lielākā daļa balsotāju uzskata, ka galvenais iemesls, kādēļ cilvēki piemēslo dabu, ir vienaldzība un zems intelekta līmenis. Nākamais biežāk minētais iemesls neatbildīgai cilvēku rīcībai ir atkritumu urnu trūkums vidē. Savukārt citi norādījuši, ka maksa par atkritumu izvešanu ir pārāk augsta un tas ir galvenais iemesls, kādēļ cilvēki piegružo dabu.
Arī atbildes uz šiem jautājumiem norāda, ka mūsdienu sabiedrībai vēl ejams tāls ceļš, līdz varēs teikt, ka šajos jautājumos esam izglītoti un saprotam savas rīcības sekas. Liene Lote Grizāne
Komentāri