Jānis Riņķis, Sabiedrisko attiecību konsultants Sadarbība Latvijas-Krievijas pārrobežu projektu ietvaros tuvāko gadu laikā varētu atnest Vidzemes ekonomikai projektus vismaz 50 miljonu latu vērtībā. Tā prognozē Sanktpēterburgas valsts ekonomikas un servisa universitātes (SVESU) pārstāvji, kas uzsākuši kopīgu starptautisku biznesa kontaktu veidošanas programmu ar Latvijas uzņēmējiem. Par projekta galveno mērķi kļuvusi ideja – likt pamatus ciešai sadarbībai starp Vidzemes reģionu un Krievijas pierobežas pilsētu Veļikije Luki.
Milzīgs ražošanas potenciāls Kopš būtiski ir uzlabojušās abu valstu politiskās attiecības, arī Latvijas uzņēmēji ir saskatījuši lielu perspektīvu sadarbībā ar Krievijas partneriem no Pleskavas apgabala. Kopīgiem spēkiem tad arī tapis pārrobežu projekts biznesa attīstības pakalpojumu veicināšanai Pleskavas un Vidzemes reģionos (Qualitative Cross-Border Business Development Services in Pskov and Vidzeme Regions), kas pēc tā uzsācēju prognozēm varētu atnest Vidzemes reģionam vismaz 50 miljonus latu.
„Tas, kas šajā sadarbības projektā varētu interesēt Latvijas uzņēmējus, ir milzīgais ražošanas potenciāls salīdzinoši netālu no valsts robežas. Pilsētā Veļikije Luki un tās apkārtnē sakoncentrēta turpat vai visa lielākā Pleskavas apgabala rūpniecība un tiek veikta ne tikai dažādu izejvielu ieguve, bet arī to pārstrāde,” stāsta ekonomisko zinātņu kandidāts un SVESU attīstības projektu vadītājs Maksims Spasovs.
M.Spasovs norāda, ka pilsētas industriālajā daļā bāzējas smagā rūpniecība un mašīnbūve, elektrotehnisko iekārtu ražošana, darbojas vieglā tekstilrūpniecība un šūšanas fabrikas, kā arī tiek ražoti būvmateriāli un ceļu būves iekārtas. Toties lauksaimniecībā nodarbināti tikai 0,4 % iedzīvotāju. Turpretī Vidzeme ir bagāta ar lauksaimniecības produkciju un atrodas Eiropas Savienības pierobežā. Tas savukārt varētu interesēt Krievijas uzņēmējus un kalpot par labu pamatu kopīgām biznesa interesēm.
Kontaktu „birža” uzņēmējiem Kā viens no partneriem projekta veidošanā iesaistījies Cēsu Biznesa inkubators „Magnus”. Savukārt no Krievijas puses par partneri kļuvusi Sanktpēterburgas valsts ekonomikas un servisa universitāte (SVESU), kas guvusi Veļikije Luki pilsētas domes atbalstu. Kad projekts tiks realizēts – taps divi jauni biznesa inkubatori, no kuriem viens atradīsies Alūksnē, bet otrs – pilsētā Veļikije Luki. Par dalību projektā izrāda interesi arī uzņēmēji no Igaunijas pierobežas. Tāpēc abos inkubatoros arī paredzēts rīkot dažādas apmācības, pārrobežu seminārus, informatīvas kampaņas, kā arī veikt citas darbības, kas veicinās visu trīs valstu reģionu sadarbību.
Projekta realizētāji tādā veidā cer radīt sava veida kontaktu „biržu”, kur gan Pleskavas apgabala, gan arī Vidzemes reģiona uzņēmēji varētu viegli sameklēt sev partnerus pārrobežu sadarbībai. „Paredzēts, ka programma orientēs abu valstu jaunos uzņēmējus uz pārrobežu tirgiem un attīstīs specifisku metožu ieviešanu uzņēmējdarbības atbalsta centros. Tas nozīmē, ka inkubatori kļūs par tādu kā placdarmu arī jaunu pārrobežu biznesa atbalsta instrumentu un ideju realizēšanai,” skaidro Maksims Spasovs.
No kūdras līdz dizaina projektiem Zinātņu kandidāts norāda, ka par īpaši inovatīvu projekts uzskatāms Krievijas kontekstā, kur tā ietvaros tiks sekmēta uzņēmēju, inovāciju un augstskolu mijiedarbība – no biznesa idejas līdz tās īstenošanai. Latvijas pusei šis projekts ir nozīmīgs, jo sekmēs jaunu uzņēmumu attīstību Vidzemē, it īpaši to, kuriem ir interese par biznesa projektu uzsākšanu Krievijā vai sadarbībā ar to. Jau tagad uzņēmēji no abiem reģioniem kontaktējas savā starpā, lai apmanītos ar idejām. Piemēram, ir ieceres par jauna ekoloģiska siltumizolācijas materiāla ražošana no kūdras, MDF (skaidu plate mēbelēm) rūpnīcas izveidi, tiek meklēti partneri Latvijā jauniem dizaina projektiem un mēbeļu ražošanai, Igaunijas uzņēmēji vēlas ieviest ražošanā jaunu elektroķīmiskās metalizācijas tehnoloģiju hromēšanā un apzeltīšanā, kā arī daudz kas cits. Taču pagaidām pietrūkst oficiālu vietu un institūciju, kur pušu sadarbība varētu veidoties savstarpējas uzticības gaisotnē.
Lai arī uzņēmēju viedokļi dalās par prognozēm saistībā ar tuvāko sadarbības gadu reālajiem finansiālajiem apjomiem. Galu galā – tos tiešām ir grūti prognozēt šajā projekta stadijā. Tomēr visas iesaistītās puses saprot partnerreģionu sadarbības milzīgo ekonomisko potenciālu. Tāpēc daži uzņēmēji jau tagad paši saviem spēkiem sākuši veidot attiecības un meklēt partnerus kā Latvijas, tā Krievijas pusē.
Komentāri