Par tumšajiem zirdziņiem mēdz saukt cilvēkus, kuru rīcību grūti paredzēt un kuri var sagādāt gan patīkamus, gan nepatīkamus pārsteigumus. Latvijas vēlētāji, manuprāt, Eiropas Parlamentā (EP) ievēlējuši divus tādus tumšos zirdziņus – bijušo žurnālistu Andreju Mamikinu no “Saskaņas” sociāldemokrātiskās partijas un bijušo Saeimas deputāti Ivetu Griguli no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS).
No “Vienotības” un Nacionālās apvienības ievēlētie deputāti var patikt vai nepatikt, viņiem var ticēt vai neticēt (tāpat kā viņu pārstāvētajām partijām), bet viņu nostāja vismaz tajos jautājumos, kas tieši skar arī Latviju, ir paredzama un pārsteigumi nav gaidāmi. Patiesībā paredzama ir arī Tatjanas Ždanokas rīcība un nostāja – viņa dara tieši to, ko gaida viņas vēlētāji, kuri sapņo par PSRS atjaunošanu kaut kādā 21. gadsimta formātā. Var apšaubīt, vai Ždanoka dara Eiroparlamenta deputāta darbu (un, šķiet, izskatās, ka ar tiešajiem deputātes pienākumiem viņa daudz nenodarbojas), var sašust, ka viņa, izmantojot deputātes iespējas, patiesībā braukā pa Eiropu un pulcē kopā krievu valodā runājošos, kas atbalsta Krievijas revanšisma politiku, bet viņas vēlētāji deputātei neko pārmest nevar. Cits jautājums, ka viņa apdraud Latvijas valsti un ka Ždanokas atrašanās Eiropas Parlamentā patiesībā ir absurds, jo grauj arī jau tā pretrunām pilno Eiropas Savienību. Tomēr par viņu viss ir skaidrs, un gribas sacīt, ka labāk par kādu cilvēku ir zināt, ko un kāpēc viņš grib, nevis minēt, ko viņš spējīgs izdarīt.
Citādi tas ir ar abiem minētajiem deputātiem. Andrejs Mamikins, kaut reizēm arī savos raidījumos izcēlies ar pretrunīgi vērtētiem izteikumiem (piemēram, viņa jautājums, vai Latvijas neatkarības atgūšana nav bijusi kļūda), tomēr ar īpaši uzsvērtu Kremļa mīlestību nav izcēlies. Līdzīgi kā partiju apvienība “Saskaņas
centrs”, kurā sadzīvot cenšas trīs partijas, arī Mamikins pēcvēlēšanu izteikumos līdz šim ir “klejojis” no sociāldemokrātiskām idejām līdz dažām Rubika Sociālistu partijas nostājām. Pēdējā laika notikumi visām minētās apvienības partijām, izņemot Rubika vadīto, ir likuši laipot starp Maskavu un Rīgu. Tādēļ šobrīd nav saprotams, vai deputāts Mamikins centīsies Eiropas Parlamentā ieviest izteiktāku sociāldemokrātisku pieeju, risinot jautājumus, vai arī vairāk skatīsies Ždanokas virzienā.
Nekādas skaidrības nav par Ivetas Grigules plāniem. Pat ja neievēro to, ka Grigule nevēlas atklāt, kas ir sponsorējis viņas vērienīgo reklāmas kampaņu pusgada garumā, un izvairīšanos no visiem žurnālistiem, joprojām nav skaidrs, ar kādiem jautājumiem deputāte grasās strādāt Eiropas Parlamentā. Vēl vairāk – kvēlā zemnieku aizstāve tagad domājot par darbu Ārlietu un arī Izglītības un kultūras komitejā, nevis par Latvijas zemnieku interešu aizstāvību Lauksaimniecības un lauku attīstības komitejā. Skaidrības nav arī par to, kurā EP politiskajā grupā deputāte strādās. Izskanējusi ziņa, ka Grigule mērķējot uz ALDE – Eiropas liberāļu un demokrātu apvienības grupu, kura pārstāv izteikti federālus uzskatus un ir lieli eiroskeptiķi. Tas nozīmētu, ka Grigule plāno darboties tādā partiju grupā, kas darbojas pretēji viņas paustajam priekšvēlēšanu kampaņā, jo ALDE aizstāv liberālas idejas seksuālo minoritāšu jautājumos un iestājas pret augstāku finansējumu lauksaimniecībai. Varbūt Grigule neko nezina un nesaprot, kas un kā notiek EP, un reklāmas kampaņā ir solījusi to, ko, viņasprāt, vēlētāji gribējuši dzirdēt, varbūt viņai pats galvenais ir bijis kļūt par EP deputāti ar labu algu. Ir arī cita iespējamība, kas patiesībā ir vēl sliktāka par jau minēto – kādam sponsoram ļoti vajadzēja, lai Grigule iekļūst EP. Ja sponsoram kaut ko vajag un viņš gatavs maksāt lielu naudu, tad, protams, šī nauda jāatpelna. Ja ALDE grupa ir tā, kurā Grigulei jāstrādā, tad, ļoti ticams, viņa kļūs par vienu no tiem cilvēkiem, kas aģitē pret Eiropas Savienību, pret eiropeisko, tā savā ziņā, no citas puses, palīdzot Ždanokai un viņas domubiedriem. Jebkurā gadījumā neizskatās, ka Iveta Grigule grasās pildīt savus vēlētājiem dotos solījumus un ir kļuvusi par tumšo zirdziņu Nr.1 Latvijas EP deputātu sarakstā. Sallija Benfelde
Komentāri