Citi saka – pēc Jāņiem vasara jau pusē, citi – vasara tikai sākas. Un katram sava taisnība. Es piekrītu tiem, kas saka, ka siltais gadalaiks vēl priekšā. Dzeltenās smiltis Gaujas krastos vēl uzsils tā, ka kailām kājām pastaigāt grūti, dedzinās pēdas. Priežu audzes, saulē sasilušas, smaržos tā, ka reibs galva. Un varēs nomest jakas un džemperus, uzvilkt plandošu, puķainu vasaras kleitu, lai siltais vējš plivina ap brūnajiem stilbiem.
Ko tik visu var darīt siltajās dienās! Spēlēt bumbu un doties garās pastaigās. Var gulēt jūrmalas pludmalē un ļaut sevi izkarsēt tā, ka pēc tam jāmeklē vēsinošs krēms. Var braukt laivā un apstāties kādā ūdensrožu līcī, un aizmirst par ikdienu. Var sēdēt dārza stūrī vecas ābeles paēnā un skatīties, ka dobēs saulē un vējā spēlējas vasaras ziedi. Var nogulties garā zālē pļavas vidū, klausīties, ko sisina sienāži, un smaržot, smaržot, smaržot… Var darīt tik daudzas sīkas un it kā nenozīmīgas lietas, bet kuras iespējamas tikai vasaras siltuma vidū.
Jāņi aizlija. Nav jau nekas neparasts, pa Jāņiem līst bieži. Krusu gan ap šo laiku negaidām, bet šoreiz tā zemi gandrīz baltu krāsojusi ne vienā vien vietā. Mazie, no krusas veltie vīriņi, nu gluži kā sniegavīri, kuru bildītes saliktas sociālajos tīklos, apliecina – ir vēss un pat auksts. Jau daudzas dienas termometra stabiņš pat pusdienlaikā neuzkāpj augstāk par plus piecpadsmit grādiem. Vēsums pat liek mājokļos ieslēgt sildītājus. Netīkamais mitrums lien zem virsjakas, bet pelēkie mākoņi neļauj iziet laukā bez lietussarga. Kas zina, kurā mirklī gāzīsies salta šalts. Un tad mani pie prieka tur apziņa, ka visa vasara vēl priekšā – ziedošas lilijas laukos pie mājas, jūlija saulē tvanošs mežs un mellenāji, pilni tumšzilu ogu. Tumši Gaujas līču atvari, kuros spīguļojas saule.
Vasaras pie mums nav garas. Īsti siltais laiks vēl īsāks. Dienu skaitā tas ir skops un pagarināt to nevar. Bet var tajā atrast piedzīvojumus – šķietami sīkus, bet dziļus. Ja neej tiem pa virsu, bet tajos iekšā… Tad vasara ir siltu gaviļu laiks. Kā sienāžu sisināšana. Andra Gaņģe
Komentāri