Pasaule vēl nav atguvusies no terora uzbrukumiem Parīzē, Briselē un daudzus pārņēma sašutums par Ēģiptes aviokatastrofu, kad ziņās atkal pāršalc jaunas šausmas par teroraktiem Turcijā, Stambulas lidostā.
Kā Turcija, tā Ēgipte ir vienas no visu laiku populārākajām tūristu atpūtas vietām. Daudzi jau ziemā ieplāno turp doties, lai izbaudītu sauli, silto ūdeni un labu servisu. Cēsīs esošo tūroperatoru pārstāvji stāsta, ka pēdējo dienu notikumi Stambulā nav ietekmējuši tūristu plūsmu, taču Ēģiptes aviokatastrofa gan.
“Es Turcijā esmu bijusi piecas reizes, bet Ēģiptē divas. Man Turcija diezin kā nepatika,” saka Svetlana. Uz abiem minētajiem galamērķiem sieviete turpmāk vairs nedosies, jo šīs atpūtas vietas viņu vairs nepārsteidzot. “Kairas kūrortos var justies droši, tāpat arī Antālijā. Jāpatur prātā, ka Antālija no Stambulas ir ļoti tālu. Manuprāt, cilvēki turpinās ceļot uz Turciju, jo nav jau citas alternatīvas, lai par tādu demokrātisku cenu kaut kur aizceļotu. Ir ceļojumi, kas maksā divus, trīs tūkstošus, bet uz Ēģipti vai Turciju iespējams aizbraukt par 500 eiro. Aprīlī biju Ēģiptē, un pilsētas bija uzkrītoši tukšas, mierīgas, bet tie, kam patīk Turcija, brauks tik un tā,” saka Svetlana.
Bet skolotāja Melita Žeļezcova apgalvo, ka tuvākajos piecos gados noteikti nelidos ne uz Kipru, ne Turciju: “Es katru gadu kaut kur lidoju, bet kopējās situācijas un augsto terorisma draudu dēļ man Turcija kā galamērķis ir pilnīgi izslēgta. Nesen draugi no turienes atgriezās un teica, ka jutušies neomulīgi pat viesnīcās. Cilvēkiem patīk izklaidēties, vakaros paklaiņot pa pilsētu, iepazīties ar apkārtni, bet tagad visi sēž numuriņos un nekur nekust, baidās. Tas pats ir Ēģiptē un Tunisijā. Tie galamērķi ir izslēgti no saraksta, tāpat kā Grieķija. Pagājušajā gadā biju Kosas salā, redzēju, kas tur notiek. Ārprāts! Redzēju bēgļu laivas. Tikko izveidota infrastruktūra tūristiem, bet tagad tur ir septiņi tūkstoši bēgļu. Pie katras viesnīcas ir milzīgi suņi. Saimnieki iegādājušies suņus, lai aizsargātos. Mēs dievinām Grieķiju, bet šogad atteiksimies bēgļu dēļ. Ar redzēto pietika.”
SIA “Safīrs RAI” tūrisma aģentūras “Asmodeja” valdes locekle Raisa Ļizaņeca atzīstas, ka interesentus atrunā no ceļošanas. “Ja tomēr gribas izbraukt ārpus valsts, tad es iesaku divus mērķus – Bulgāriju un Arābu Emirātus. Tāpat iesaku pašiem neplānot ceļojumus, bet paļauties uz tūroperatoriem, jo, ja kaut kas notiks, neviens nepalīdzēs, neviens neuzņemsies atbildību. Mans vīrs ir ēģiptietis, un mēs mājās skatāmies Krievijas TV kanālus, tur regulāri brīdina, lai cilvēki nekur nebrauc. Viņi informē, ka būs šausmīgi terorakti,” saka R. Ļizaņeca.
Savukārt SIA “Balt-Go” ceļojumu menedžere Anete Kalniņa pauž, ka uzņēmums izjutis tūristu plūsmas krasu samazinājumu tieši pēc Ēģiptes aviokatastrofas, taču ceļojumus uz Turciju “Balt-Go” nemaz nepiedāvā. “Mūs skāra Ēģiptes gadījums, jo tieši tajos datumos bija pieteikums uz Šarmelšeihu. Reisu atcēla. Protams, arī cilvēki uzreiz reaģēja, zvanīja, interesējās. Pēc ceļojuma atteikšanas piedāvājām citus galamērķus, bet cilvēki izvēlējās palikt Latvijā un lūdza atdot ceļojuma naudu. Viss notika ļoti strauji un nepatīkami, bet mēs no savas puses darījām visu, kas bija mūsu spēkos. Pašlaik tūrismu plūsma ir stabila, vienīgi varbūt samazinājies pieprasījums pēc lidojumiem, vairāk izvēlas kruīzus ar kuģiem, ceļojumus ar autobusu.
Bēgļu dēļ samazinājusies interese par Vāciju, taču visas apskates gida pavadībā notiek dienas gaišajā laikā un grupā, tāpēc klienti jūtas droši. Bēgļu jautājums vairāk ietekmē individuālos tūristus,” skaidro A. Kalniņa, pieminot, ka daudzviet uz robežām aktīvi darbojas policisti un robežsargi, taču kārtībsargu klātbūtni populārajos tūristu objektos pagaidām nejūt.
Cēsu tūrisma aģentūras “Orhideja” ceļojuma menedžere Liene Kārkliņa stāsta, ka cilvēki turpina braukt uz Turciju, Stambulas terorakta dēļ tuvākos ceļojumus neviens nav anulējis. “Neviens šajās pēdējās dienās nav pat pazvanījis un painteresējies par ceļojuma drošību, tā kā viss ir kārtībā. Tūroperatoru viedoklis tika pausts arī presē. Mēs iedzīvotājus informējām, ka nelidojam uz Stambulu, mūsu galamērķis ir Antālija, un kūrortos situācija tiek vērtēta kā stabila un mierīga. Distance starp Stambulu un Antāliju ir vairāk nekā tūkstoš kilometru, tā kā mūsu tiešajiem lidojumiem, kas ir saistīti ar atpūtu kūrortā, absolūti nav nekādas saistības ar Stambulas lidostu, kas ir lielā, starptautiskā lidosta. Citādi, ja klientiem izstrādātas individuālās programmas.
Tāpat mēs regulāri sekojam informācijai, un pagaidām uztraukuma nav. Ir bijuši daži gadījumi, kad cilvēki, kas vēl domāja, vai braukt uz Turciju, pēc sprādzieniem Stambulā izvēlējās atpūtu citur, tomēr nekādas masu panikas nav. Protams, katram cilvēkam ir sava uztvere. Vieni skatās Krievijas ziņas, citi iedziļinās Latvijas mediju sacītajā un viņiem ir savs viedoklis, tā sastopas divas domas un divi uzskati. Līdz pat vakardienai Putins teica, ka Krievijas iedzīvotāji uz Turciju nelidos atpūsties, tagad viņš ir atvēris visus ceļus. Acīmredzot ir jāpaiet nelielam laikam, lai varētu objektīvi novērtēt situāciju. Pati personīgi nesen biju Turcijā un varu apstiprināt, ka atpūtnieku tiešām ir mazāk, bet, ja aprunājos ar saviem klientiem, viņiem tas patīk – nav burzmas, nav trokšņu, nav krievu. Protams, viesnīcām šī situācija ir grūtāk panesama, bet no mūsu klientu atpūtas viedokļa, visi, kas ir atgriezušies, atzinuši, ka bijis lieliski,” klāsta L. Kārkliņa. Viņa turpina, sakot, ka mainījušies ceļotāju paradumi, kā, piemēram, vēlme atkārtoti ceļot uz kādu noteiktu galamērķi, taču ceļotprieks iedzīvotājos nav mazinājies.
Pašlaik populārākie ceļotāju galamērķi ir Spānija, Horvātija, Grieķija, Turcija, Bulgārija.
Komentāri