Tā nu sanācis, kamēr cīnāmies par aizliegumu skolu bufetēs tirgot bulciņas, izrādās, ka pusdienu galdā tiek celti spāņu tomāti un Polijā iegūta gaļa. Un tas viss zem nosaukuma “zaļais iepirkums”. Jau sen Pārtikas veterinārajam dienestam kārtīgi vajadzēja pārbaudīt visas skolu virtuves un pārliecināties, no kurienes nāk it kā vietējie dārzeņi, augļi un viss pārējais. Ne velti no bērniem bieži nākas dzirdēt, ka skolu virtuve nav baudāma, ka nekas negaršo kā mājās un ka bieži vien ēdiens nav ēdams. (Protams, tas ir subjektīvs vērtējums, bet nevar būt tā, ka visi bērni pārspīlē!)
Žēl, bet aiz muguras laiks, kad pie skolām, vismaz lauku, bija dārziņi un bērni paši audzēja kartupeļus, burkānus, bietes un citus dārzeņus skolas kopgaldam. Tāpat no savas bērnības atceros, ka rudenī uz skolu bija kopgaldam jāaiznes konkrēts daudzums ogu, augļu un dārzeņu, kas audzēti savā dārzā. Tas toreiz likās tik pašsaprotami. Diezin kā šodien to varētu izdarīt, turklāt nemaz nedomājot par pilsētu, bet lauku skolām. Ne katram laukos vairs savs dārzs, un cilvēki iemanījušies veikalā iegādāties poļu ābolus un spāņu kartupeļus, tos slavējot. Diezgan bēdīgi, ja tā padomā. Nesen mājās runājām arī par “Piena programmu” skolās un prātojām, ka arī tas piens sen vairs nav piens, bet kaut kāds brīnums, ko ražo no pulvera. Tāpat nesen kādā sarunā ar dārzeņu audzētāju spriedām, ka pat daļa kafejnīcu un restorānu Latvijā tikai klaigā par ekoloģiskiem produktiem, ko izmanto savā virtuvē, bet daudzi dodas uz lielveikaliem un iepērk lētākos produktus tur. Un noprotams, ka tie nav tie, kas audzēti ekoloģiski un zaļi.
Nav jau noslēpums, ka produktus pērkam nepārdomāti un reti kurš aizdomājas par mazo veikaliņu nozīmi Cēsīs. Prieks par tiem, kuri zina, ka kvalitatīvākie piena produkti atrodami “Straupes piena” veikaliņā. Ceru, ka Cēsīs ar lielāku vērienu par sevi pastāstīs “Ķimene” un veikala plauktos patiesi liks tikai vietējo zemnieku ražotus produktus. Vēl svarīgi būtu noturēt kanti Cēsu tirgum, tajā ielaižot tirgotājus, kas pārdod vietējos produktus. Tas sekmētu cilvēku paradumu maiņu un mācītu pirkt veselīgākus produktus.
Komentāri