Otrdien ap pusdienas laiku Latvijas valdība pieņēma lēmumu, ka pedagogu algu reformai kopumā tiks veltīti 56 miljoni eiro no valsts budžeta. Tā ir papildu summa, kādu algās līdz šim neviena no valsts budžeta uzturētām nozarēm nav saņēmusi. Sēdes laikā varēja novērot, ka priekšlikumiem, kā soli pa solim jānotiek pedagogu algu reformai, iebilst dažu pašvaldību pārstāvji, iebilst Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība, nosodot faktu, ka pēdējā brīdī mainīti noteikumi, ka pašvaldības vēl kādu laiku maksās algu skolotājiem, kuri strādā ar bērniem līdz piecu gadu vecumam.
Ministru prezidents, kā arī izglītības un zinātnes ministrs savu politisko darbību algu reformas īstenošanā komentēja pēc sēdes sasauktajā preses konferencē.
Premjers Māris Kučinskis: – Pieņemot lēmumu par skolotāju algu reformu, ir sperts ārkārtīgi svarīgs solis. To saku, zinot, cik lielas bija diskusijas un cik grūti viss process virzījās. Taču iet no otra gala, kā ieteica, un vispirms pastiprināt divus citus reformas etapus – paaugstināt izglītības kvalitāti un organizēt izglītības iestāžu tīkla optimizāciju, tikai tad pedagogus apbalvot ar algu pieaugumu, būtu nesalīdzināmi grūtāk vai pat neiespējami.
Tagad, kad skaidri pateikti noteikumi, kā jānotiek pedagogu algu reformai, visi sociālie partneri ir pa druskai neapmierināti. Gribu uzsvērt, ka vispārējā izglītībā tagad ir skaidri spēles noteikumi un sarunas, kā tos izpildīs, ar pašvaldībām turpināsies. Tas attiecas uz lēmumiem par pirmsskolas izglītības finansēšanas variantiem kā no valsts, tā pašvaldības budžeta. Esmu optimists un ceru, ka pašvaldības sapratīs, cik tas ir nozīmīgi, arī pašvaldību vēlēšanas tuvojas, tāpēc deputāti pirmsskolas pedagogu algu palielināšanu atbalstīs. Šāds uzdevums pašvaldībām bija jādod, pretējā gadījumā mēs bijām tuvu tam, ka valdībā netiktu pieņemts lēmums par algu reformu kopumā. Nopietnais drauds, kas radās pedagogu algu reformas iedarbināšanai, tagad ir novērsts, jo rast valsts budžetā vēl deviņus miljonus eiro, lai valsts no 1. septembra paaugstinātu algu pirmsskolas pedagogiem, kas strādā ar bērniem līdz pieciem gadiem, bija neiespējami. Pašvaldības, galvenokārt ZZS atbalstošās, gan pieprasīja valsts līdzekļus, bet tā vietā ir iecerēts pārejas posms pirmsskolu pedagogu finansēšanai, lai skolotāju algu reforma kopumā varētu sākties. Ieteikums visām pašvaldībām ir tāds – līdz ar valdības īstenoto skolotāju algu reformu tiem pirmsskolu pedagogiem, kuriem algas maksā pašvaldība, paaugstināt samaksu par likmi.
Ministrs Kārlis Šadurskis: – Ministrija vienmēr ir teikusi: “Mīļie pedagogi, strādājiet kvalitatīvāk!” Nu bija pienācis brīdis radīt jaunus priekšnoteikums darba kvalitātes celšanai, un viens no tiem ir efektīva piešķirto valsts līdzekļu izmantošana, finanšu ieguldīšana kvalitātes celšanai. Latvija Eiropas Savienībā ir unikāla ar to, ka izmaksas uz vienu skolēnu izglītības iestādēs ir vislielākās. Patiesībā šajā jomā esam pirmajā trijniekā, bet pirmajā vietā Latvija ir ar faktu, ka skolotāji saņem vismazākās algas.
Valsts līdzekļi izglītībai netiek izmantoti tik efektīvi, kā mēs varētu, nebija pareizie spēka pielikšanas punkti. Jaunajā algu modelī un arī Ministru kabinetā tikko pieņemtajos noteikumos ir arī instrumenti, kas radīs pašvaldībām labvēlīgākus finanšu nosacījumus, ja tās aktīvi piedalīsies skolu tīkla sakārtošanā. Ieguvēji būs skolēni un viņu vecāki, arī paši skolotāji.
Esmu optimists. Uzdevumi, kas tagad ierakstīti valdības lēmuma protokolā, ir izpildāmi. 1. septembrī skolotājiem būs jaunās algas. Ministru prezidents ļoti prasmīgi novadīja sarunu procesu gan ar pašvaldībām, gan arodbiedrību. Šodien valdības sēdē ir apstiprināts trīs gadu plāns par to, kā skolotāju darba samaksai paredzētais finansējums tiks audzēts. Šogad četriem darba mēnešiem deviņi miljoni eiro, nākamajā gadā no valsts budžeta papildu 51,5 miljoni eiro plus 15, 6 miljoni no Izglītības un zinātnes ministrijas budžeta. Finansējumu pārdalot, 2018. un 2019. gadā vēl nāks klāt nauda, lai pabeigtu pārejas periodu pirmsskolās un lai turpinātu atalgojuma pieaugumu augstskolās. Salīdzinājumā ar to, ko patlaban valsts atvēl pedagogu atalgojumam, 2019.gadā klāt būs nākuši 56 miljoni eiro.
Valdības sēdē man bija ļoti interesanti vērot citu ministru sejas izteiksmes. Viņi brīnījās, ka starp pašvaldībām un arodbiedrībām nav neviena apmierinātā. Protams, katrai no tām bija vēlme iegūt kaut ko vairāk, taču uzskatu, ka algu modelis ir taisnīgs, tas nodrošinās vispārējās izglītības ilgtspēju. Pie tiem samaksas aprēķināšanas koeficientiem, kas bija līdz šim, ņemot vērā iedzīvotāju migrāciju, vienkārši nepietika naudas. Tāpēc darba likmju skaits bija jāmaina. Mēs šobrīd esam izdarījuši visu, lai no finansiālā aspekta pedagogu profesija Latvijā pēc laika kļūtu pievilcīga.
Komentāri