Bērniem zobārstniecību apmaksā valsts. Tā rakstīts normatīvajos aktos. Taču lielākā daļa māmiņu un tētu pārliecinās, ka tas ir tikai skaists solījums. Vismaz Cēsīs. Bērnus par valsts maksu gandrīz neviena zobārstniecība nepieņem, pat tās, par kurām veselības ministrija vēsta, ka esot slēgušas līgumu ar Nacionālo veselības dienestu par šo pakalpojumu. “Druvā” jau pasen rakstījām, ka ārstēt zobus bērniem cēsnieku ģimenēm faktiski nākas par maksu, jo tikai dažas privātprakses slēgušas līgumu par valsts kvotām. Arī tajās neslēpjot pateica – bērnu zobu ārstēšana ar mūsdienīgām metodēm izmaksā vairāk, nekā valsts tam atvēlējusi. Zobārstniecībām nākas piemaksāt no savas kabatas.
Pacientu vecāki dusmojas uz zobārstiem, lūdz palīdzību pašvaldībai un sūdzas avīzei, taču nekas nelīdz. Ārstniecības iestādes nevēlas un nespēj ilgstoši sniegt pakalpojumu ar zaudējumiem, pašvaldībai nav ietekmes līdzekļu, lai situāciju mainītu, savukārt mediju ziņā ir tikai publiskot šos faktus. Un tie, kam par to būtu jāuztraucas – Veselības ministrija – tikai atrakstās un paziņo, ka šī problēma ir zināma un par to arī turpmāk tiks turēta rūpe. Vārdu sakot, kaut kad tad, kad kādreiz būs vairāk naudas, tad arī valsts pildīs to, ko pati apņēmusies.
Mammām un tētiem atliek tikai sekot, lai bērns zobiņus iztīrītu no rīta un vakarā, lai nelietotu daudz saldināto dzērienu, un aizvest savu mazuli vai pusaudzi veikt mutes higiēnu, tai valsts kvotu pagaidām pietiekot. Taču, lai kā speciālisti uzsver zobu kopšanas pasākumu un veselīga uztura nozīmi, ir bērni, kuriem zobi bojājas arī tad, ja visi nosacījumi izpildīti. Un tad ārsta pakalpojums ir neatliekams. Vecāki nopūšas un maksā, ja vien spēj. Ko citu darīt?
Vai ir kāds risinājums? Visticamāk, tas noteikti nebūs ātrs. Var cerēt uz ministra Belēviča iecerēto obligāto veselības apdrošināšanas modeli. Varbūt tā ieviešana radīs iespēju saņemt vismaz patlaban paredzētos valsts apmaksātos veselības pakalpojumus, tajā skaitā bērnu zobu ārstēšanu.
Komentāri