Saeimas deputātiem gaidāms ļoti interesants brīdis. Te nedomāju debates par nākamā gada budžetu vai kādu citu svarīgu notikumu, bet pašiem par sevi.
Šonedēļ izskanēja informācija, ka portālā “Manabalss.lv” savākts vairāk nekā 10 tūkstoši balsu, kas atbalsta Saeimas deputātu skaita samazināšanu no 100 līdz 50. Līdz ar to šī iniciatīva jāskata Saeimā. Tā autori uzskata, ka Saeima būs darbspējīgāka ar 50 cilvēkiem, kā arī tiks ietaupīta nauda, ko varētu novirzīt, piemēram, medicīnai.
Būs interesanti sekot, kā deputāti diskutēs par šo jautājumu. Vai mēģinās pierādīt, ka vajadzīgs tomēr apaļš simts, jo tā bijis vēsturiski. Taču tas nav pamatots arguments, jo laiki mainās. Varbūt tagad tiešām daudz efektīvāk būtu, ja deputātu būtu mazāk. Ja tā paraugāmies, cik daudzus no tautas priekšstāvjiem mēs zinām? Katrā ziņā mazāk nekā 50. Protams, var teikt, ka ir daži runas vīri, kuri visur iet pa priekšu, kamēr pārējie dara melno darbu. Bet arī tas nav arguments. Kā vispār mēs, vēlētāji, varam pārbaudīt, cik katrs deputāts godprātīgi strādā? Plenārsēžu apmeklējums nav objektīvs rādītājs, jo redzētais liecina, ka vairums tur vienkārši atsēž, pildot frakcijas balsojuma plānu, ne reizi pat nekāpjot tribīnē. Varbūt tiešām simts ir par daudz? Taču interesanti zināt, kāpēc izvēlēts tieši šāds skaitlis, nevis, piemēram, 99 vai 101, kas it kā būtu pareizāk, lai balsis nedalītos uz pusēm.
Tagad vēsture lai paliek vēsturei, deputātiem nu būs jādiskutē pašiem par sevi. Līdz nākamajām vēlēšanām gan vēl tālu, tāpēc varētu domāt, ka būs mazāk populisma, bet – tepat aiz stūra jau pašvaldību vēlēšanas, kas notiks nākamajā vasarā. Zinot cīņu par galvaspilsētas krēsliem, kur Nils ar bezmaksas braukšanu pensionāriem sabiedriskajā transportā ir izņēmis gandrīz visus trumpjus no pretinieku rokām, kāds politiskais spēks varbūt te sastatīs iespēju iesist kapitālu.
Pieļauju, ka debatēs netrūkst to, kuri būs gatavi aizstāvēt iniciatīvu, katrā ziņā no opozīcijas mazajām partijām vai neatkarīgais deputāts Kaimiņš varētu censties paspīdēt. Tiesa, savu partiju nodibinājis, viņš varētu padomāt, ka lielajā parlamentā iekļūt ir reālāk nekā uz pusi mazākā.
Kā nu būs, to rādīs laiks, bet interesanti būs.
Komentāri