Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis nācis klajā ar vēl kādu ideju. Proti, viņš norādījis, ka, iespējams, 2018./2019. mācību gadā bērniem uz skolu varētu būt jādodas jau no sešu gadu vecuma.
Valda Miķelsone, Skujenes pamatskolas skolotāja:
– Vēsture atkārtojas. Vēl pirms pārdesmit gadiem Latvijā skolēni uzsāka skolas gaitas no sešu gadu vecuma. Nezinu gan, kādēļ vēlāk tas mainījās, un grūti saprast, pie kādām atziņām šobrīd nonākusi Izglītības un zinātnes ministrija, paužot vēlmi likt bērniem mācību gaitas uzsākt no sešu gadu vecuma. Šķiet, sarežģītākais un neizprotamākais ir tas, ka izglītības nozare Latvijā ir tā, ar kuru visvairāk eksperimentē. Arī tagad izskaidrojumu tam neredzēju. Ar ko atšķirsies sešgadnieks skolēns no sešgadnieka, kurš jau tagad tiek sagatavots pirmsskolas izglītībā? Vai būs atšķirīgs mācību saturs? Vai pirmsskolas izglītības sešgadnieku 25 minūšu nodarbības vietā būs 40 minūtes? Vai bērni ies uz pirmsskolas izglītības iestādi, vai mācīsies jau skolā un nesīs skolas somu? Šie ir tie jautājumi, kas man uzreiz rodas.
Man patiešām grūti spriest, kādēļ to vajag. Domāju, bērni jau šobrīd labi tiek sagatavoti pirmklasnieka gaitām. Turklāt bērni vēl sešos gados ir mazi, bērnišķīgi, uz rotaļāšanos vērsti. Un tā tam jābūt. Pagaidām neredzu lielu jēgu tam, kādēļ bērniem skolas gaitas būtu jāsāk no sešu gadu vecuma.
Laura Ziemele, divu bērnu māmiņa:
– Esmu pret šādu lēmumu. Nevajag atņemt bērnību un jau no sešu gadu vecuma uzgrūst skolu, mācību pienākumus un smago somu.
Atceros, ka pašai bija jāiet sešgadniekos. Toreiz gan pa vidu mācībām mums bija arī diendusa. Vēlākos gados jau skolā sāka iet no septiņu gadu vecuma. Nezinu, vai esmu ieguvēja, uzsākot skolas gaitas sešu gadu vecumā. Domāju, nekas nav zaudēts un visi bijuši skolai sagatavoti, sākot iet pirmajā klasē no septiņiem gadiem. Turklāt dzīvojam laikā, kad ir pārāk liela spriedze, daudz pienākumu, plašs un neaptverams informācijas lauks. Man īsti nav saprotams, ko vēl no mazajiem bērniem vēlamies?! Viņi tāpat paspēs gan mācību gaitas uzsākt, gan skaitīt un rēķināt iemācīsies. Uzskatu, ka šis lēmums ir kārtējais attiecīgās ministrijas mēģinājums darīt kaut ko, reformēt kaut kā, bet tam nav nekāda loģiska pamatojuma. Piekrītu, ka skolā vajadzētu vairāk sporta nodarbību, taču ne jau jāmaina vecums, kad uzsākt skolas gaitas.
Liene Kazaka, Cēsu pilsētas 5. pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja:
– Domāju, ka bērni sešu gadu vecumā nav gatavi skolas gaitām. Viņi vēlas vēl spēlēties. Turklāt, ja mēs nopietnāk vērtējam, varu sacīt, ka sešgadnieki varbūt garīgi ir gatavi skolai, bet fiziski nepavisam. Šādā vecumā bērni ātri nogurst, viņiem nav vēl attīstīta mazā muskulatūra kaut vai tik daudz, lai ilgstoši noturētu rokā zīmuli, pildspalvu.
Ja ministrijai šķiet, ka 19 gadu vecums, ko skolēni šobrīd sasniedz, beidzot skolu, ir par lielu, varbūt nepieciešams kā citādi skolas laiku saīsināt. Esmu runājusi ar kolēģiem, kuri strādā skolā, un viņi bilst, ka mācību viela dažos mācību priekšmetos ir par garu, garlaicīgu. Bērni to neuztver. Varbūt jāizvērtē visu mācību priekšmetu programmas, varbūt jānomet kaut kas nost no obligātās mācību vielas un šādā veidā mēs par vienu gadu varam samazināt mācību ilgumu skolā. Bet nezinu, vai ir pareizi sešgadniekiem sākt mācīties pirmajā klasē.
Komentāri