Trešdiena, 24. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

“Īstie” un “neīstie” latvieši

JĀNIS BUHOLCS
10:27
12.10.2016
10

Nesen Saeima noraidīja priekšlikumu atļaut cilvēkiem, kas vismaz 15 gadus dzīvo Latvijā, augstākajā pakāpē zina latviešu valodu un ir piederīgi latviešu tautai un kultūrai, pasē iegūt tautības atzīmi “latvietis”. Saeimas lēmums ir ilustrējis dažas īpatnības – gan likumdošanas procesā, gan arī pašā tautības izpratnē.

Jāatgādina, ka maijā Saeima otrajā lasījumā jau bija atbalstījusi grozījumus Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likumā, kas paredzēja tieši to – atvieglot iespējas cilvēkiem sevi pieskaitīt pie latviešiem. Pašlaik šādas iespējas likums paredz tikai tiem, kuriem kāds no vecākiem vai vecvecākiem ir bijis “oficiāls” latvietis.

Pagāja vairāki mēneši, un deputāti attapās, ka šis nu gan neies cauri. No Saeimas tribīnes skanēja kaismīgas runas par to, kas te tagad būs, ja kurš katrs varēs kļūt par latvieti. Kas gan šo mēnešu laikā ir noticis? Vai tiešām pavasarī Saeimas deputāti izmantoja vienu tautības definīciju, bet tagad – citu? Drīzāk viņiem pašiem nav īstas skaidrības par to, ko vajadzētu saprast ar “tautība” un “latvietība”.

Latvieša gēns?

Princips, ka vismaz vienam no vecākiem vai vecvecākiem ir jābūt latvietim, faktiski runā par vismaz kaut kāda līmeņa ģenētisko faktoru, kam būtu jāvieno visi latvieši. Tīrasiņu tautieši, protams, neeksistē – tā vietā ir tipiski, ka tuvākos un tālākos rados mums ir zviedri, poļi, krievi, vācieši un citu zemju ļaudis. Un ir jājautā, cik lielā mērā noteikta cilvēka latvietību veido tas, ka viņam ir kaut kāda, vismaz teorētiska, asinsradniecība ar kādu asinsradniecības ziņā tāpat visnotaļ sajauktu grupu, kurus konkrētajā gadījumā dēvē par latviešiem, un cik lielā mērā tas ir atkarīgs no vides, kurā viņš ir dzīvojis, un kultūras, kuru apguvis.

Vai eksistē tāds latvieša gēns, bez kura latviskums nav iespējams? Tāds pieļāvums taču ir muļķības. Nav grūti iedomāties, kā cilvēks bez radniecības saitēm ar kādu no personām, kas oficiāli ir atzītas par latviešiem, patiesībā varētu būt latviskāks nekā kāds, kuram rados latvieši ir. Nav arī tālu jāmeklē tādi mūsu tautieši, kas ir visnotaļ vīlušies savā valstī, ir kritiski noskaņoti pret šejienes procesiem. Daļa no viņiem ir emigrējusi, un daļa no emigrējušajiem atzīst, ka daudz labāk jūtas kā mītnes zemes sabiedrības pārstāvji.

Lai jau – robežas ir vaļā, un katrs drīkst meklēt laimi tur, kur pats redz par labāku. Taču šāda situācija vēl jo vairāk ļauj novērtēt, ka ir arī cilvēki, kas vēlas iegūt šo simbolisko identificēšanās ierakstu personas dokumentā – latvietis. Tas nudien nav nekas vairāk par simbolismu, jo nekādus praktiskus labumus piederība pie latviešiem nevienam nedod. Galvenais aspekts, kas nosaka politiskās līdzdalības iespējas valstī, tomēr ir pilsonība. Un, lai iegūtu to, ir nepieciešams nodemonstrēt atbilsmi skaidriem kritērijiem.

Rudzupuķes un magones

Septembrī no Saeimas tribīnes varēja dzirdēt visādas “pērles” par tautības izpratni, ieskaitot Nacionālās apvienības deputātes Ingūnas Rībenas radošās domas lidojumu: “Rudzupuķe var rakstīt savā pasē, ka ir magone, bet rudzupuķu lauks tāpēc nepaliks par magoņu lauku, drīzāk otrādi – tas būs magoņu lauks ar rudzupuķu nosaukumu un tikumiem.”

Tad kas tie īsti ir par tikumiem, kurus I. Rībena un acīmredzot arī viņas kolēģi piedēvē “īstajiem” latviešiem un kuri nav pieejami nevienam citam? Vai tiešām tikai cilvēks, kura vecāki un vecvecāki ir latvieši, spēj novērtēt tautasdziesmas, pareizi nopīt Jāņu vainagu un just lepnumu par Latvijas valsti? Vai vienkārša radniecība ar latviešiem ir nudien nozīmīgākais kritērijs, kas nosaka cilvēka mentalitāti, estētikas sajūtu un citus elementus, caur kuriem varam mēģināt definēt šo tik abstrakto latvietības ideju? Vai ikviens par latvieti piedzimušais, neatkarīgi no saviem paradumiem, dzīvesveida, kultūras un izglītības līmeņa, izpratnes par uzvedības normām, nudien ir “latviskāks” par kādu, kuram nudien pašam ir svarīgi būt par latvieti un kurš, dzīvojot latviskā vidē, šo piederību ir attīstījis?

Liels pārpratums, kas izskan gan I. Rībenas izteikumā, gan arī dzirdams virknē citu diskusiju par tēmu, ir par to, cik neprātīgi ir ļaut cilvēkiem pašiem izvēlēties, kas viņi būs. Paskat, cik ačgārnā pasaulē dzīvojam – šie cilvēki saka – krievs vai anglis var sagribēt būt par latvieti, vīrietis var sagribēt būt par sievieti, heteroseksuāls cilvēks var sagribēt būt par geju. Pārpratums ir tāds, ka šādu iezīmju un piederību maiņa reti kad ir vienkārša un nepastāvīga kaprīze – šodien esmu polis, rīt latvietis, parīt vācietis. Tas drīzāk ir jautājums par sevis uztveri, savu pasaules skatījumu un piederības sajūtu – kaut ko tādu, kas neveidojas un nemainās no dienas uz dienu. Ja cilvēks latviskumu nesaprot, tad kāpēc gan lai viņš mestos mānīt – pirmām kārtām jau pats sevi -, ka pieder šai tautībai?

Ekskluzīvais klubiņš

Kaut kādā ziņā ir pat labi, ka likumprojekta liktenis bija šāds. Notikušais un sabiedrības reakcija uz to parāda, ka mums ir visai liels apmulsums par to, kas tad veido latvietību – tieši latvietības saturu, nevis tikai formu.

No vienas puses, var atviegloti nopūsties, ka par neeksistējošajiem “tīrasiņu latviešiem” sapņo tikai retais. No otras puses, ir tomēr vēlme pašiem sevi uzskatīt par ekskluzīvu klubiņu, kurā var iekļūt tikai tie, kas par latviešiem ir piedzimuši, bet ne visi, kas sevi par latviešiem uzskata un no “īsta” latvieša varbūt pat nemaz neatšķiras. Šī būtu laba iespēja rosināt plašāku diskusiju par to, kādu tad mēs paši redzam latvietības izpratni tagad un nākotnē.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Nevedīsim svešo mājās

11:03
23.07.2024
10

Latvijā izsludināta kārtējā kampaņa. Šoreiz “Nevēlamie ieceļotāji”. Un uzmanība pievērsta      piecām invazīvajām sugām – Ķīnas cimdiņkrabim, Amerikas signālvēzim, rotanam, apaļajam jūrasgrundulim un dzeloņvaigu vēzim.    Pērn kampaņā “Ķeram svešos Latvijas dabā!” vairāk stāstīja par    augiem – Kanādas zeltslotiņu, puķu sprigani, krokaino rozi, vārpaino korinti un ošlapu kļavu. Lai pret svešo izturētos ar […]

Zobu labošana – dārga un vēl dārgāka

10:53
23.07.2024
18

Kamēr bērniem ir pieejami valsts apmaksāti zobārstniecības pakalpojumi, tikmēr pieaugušajiem brīžos, kad jāapmeklē zob­ārsts, maciņš jāver vaļā ļoti plaši. Un tas ir galvenais iemesls, kāpēc pieaugušie, kuriem vajag speciālista palīdzību, pie zobārsta tomēr nedodas. Centrālā statistikas pārvalde katru gadu vaicā iedzīvotājiem par iemesliem, kāpēc viņi neapmeklē zobārstu, un nemainīgi gadu no gada situācija ir līdzīga. […]

Siena laiku aizstājis svētku laiks

10:52
23.07.2024
17

Vasara savulaik bijusi karstākais darba laiks. Dārzs jāravē, kartupeļi jāvago, jāgādā siens, jūlija vidū jāsāk vākt dārza raža un jādomā, kā to vislabāk saglabāt ziemai. Tagad vasaras kļuvušas kā karstākais publisku svētku laiks. Katru nedēļas nogali kādā pagastā, pilsētā vai novadā valda līksmība, mūzika, dejas, kur netrūkst bagātīgu bufešu un visa cita, kas piedienas ballītei. […]

Cēsu ietves un veloceliņi

17:09
17.07.2024
46
1

Latvietis pēc dabas ir diezgan konservatīvs un visur grib zināmu kārtību. Tāpēc var saprast riteņbraucēju vēlmi pēc iespējami labākas velo infrastruktūras, kur galvenais elements ir veloceliņš. Tad skaidrs, tur uz divriteņa cilvēks var justies droši un kā galvenais. Jāpiebilst gan, ka velosipēdistus pamazām grib izkonkurēt citu mikromobilitātes ierīču lietotāji, piemēram, elektrisko skrejriteņu braucēji, bet šoreiz […]

Vienam atvaļinājums, citiem problēmas

08:55
16.07.2024
46

Cik nav dzirdēts gan skaļi un satraucoši, gan pieklusināti un argumentēti, ka Latvija izmirst, ka ģimenēm vajadzīgs atbalsts. Tad nez kāpēc ne viens vien iedomājas, ka runa atkal ir par naudu. Ir tik daudzas it kā vienkāršas lietas, kas būtu liels atbalsts un sapratnes demonstrējums jaunajām ģimenēm. Vasara ir atvaļinājumu laiks, ģimeņu speciālisti to vien […]

"Uzvarētāji"

16:53
15.07.2024
26

Nedēļas baisākais notikums ir agresorvalsts uzbrukums Kijivā lielākajai bērnu slimnīcai Ukrainā. Tiešs raķetes trāpījums, divi mediķi gājuši bojā, astoņi bērni ievainoti, viens bērns miris. Protams, Krievija apgalvo, kas slimnīcā bijis “Azov” kaujinieku centrs, jo teroristiem visā pasaulē tā ir ierastā lietu kārtība – izmantot iedzīvotājus, it sevišķi bērnus, kā vairogu kaujiniekiem. Tādēļ viņi negrib un […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
19
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
14
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
13
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
12
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi