Rit trešais skolēnu vasaras brīvlaika mēnesis. Vecākiem aizvien jāplāno un jānodrošina, lai ģimenē skolēna vai vairāku skolēnu dienas paietu saturīgi, lai bērni būtu drošībā, tiktu gādāts par ēdienreizēm. Kopš sabiedrība radikāli mainījusies – lielākā daļa Latvijas cilvēku dzīvo pilsētās, tajās dzīvo arī vecvecāki un viņu pensionēšanās vecums ir pagarināts, daudzu skolēnu ģimenēs ir ne mazums problēmu, kā piepildīt sākumklašu bērna, pusaudža vai jaunieša nedēļām ilgās vasaras brīvdienas.
Ģimenes, kuras to var finansiāli atļauties, piesaka skolēnus nedēļu vai divu ilgā nometnē. Tajās bērniem nodrošina piepildītas, aizraujošas dienas, dodot iespēju ko jaunu apgūt un atraujot arī no nemitīgās dzīves virtuālajā pasaulē. Ja ģimenes var finansiāli atļauties, tad vecāki atvaļinājuma laikā paši bērniem dod jaunas zināšanas, piemēram, ceļojumos pa Latviju vai kur tālāk.
Ja vecākiem ir tādas iespējas, viņi pusaudzim vai jaunietim nodrošina arī darbu. Visos laikos skolēni bijuši ieguvēji, ja vasarā viņiem bijis darbs. Tur rastas zināšanas, praktiskas iemaņas un pieredze pielāgoties jauniem apstākļiem, uzņemties atbildību par veicamo. Labākajā gadījumā jaunietis var nonākt arī pie domas, cik svarīga ir izglītība, lai nākotnē ieņemtu tādu amatu un īstenotu sevi profesijā, kura ir tīkama un raksturam atbilstoša.
Ne vienmēr trīs mēnešu ilgumā ģimene var nodrošināt bērnam šādu saturīgu vasaru. Labi, ja vecāki un vecvecāki var nodrošināt labvēlīgu un drošu brīvlaiku. Skolotāju uzdevums, rudenī sagaidot skolēnus, būs atsvaidzināt pavasarī dotās zināšanas, sekmīgi turpināt mācību gada ritmu ar vēlmi un spējām regulāri mācīties.
Nav salīdzināms tas apjoms zināšanu un prasmju, kas šodienas skolu jaunatnei jāapgūst un kas tika vidēji prasīts skolas gados no viņu vecākiem un vecvecākiem. Pārāk daudz laika un spēka jaunatnei tagad jāvelta darbam pie datora – meklējot, lasot, rakstot. Viens no speciālistu ieteikumiem, kā nepadarīt jauno paaudzi par mācību robotiem, kuri ar nepacietību gaida skolas gada beigas, jo mācīšanās ir pāri viņu spēkiem, ir sadalīt slodzi un mācīšanos iznest ārpus skolas sola.
Te speciālisti runā par vasaras brīvlaika nedēļu saīsināšanu, tā vietā dodot iespēju skolēniem arī vasarā būt kopā ar klasesbiedriem, ar domubiedriem no skolas un īstenot pasaules iepazīšanu ar tām iespējām, kādas Latvijā pati daba un pedagogi vasarā var dot.
Komentāri