No pašvaldībām nereti dzirdēts, ka uzņēmēji ir pašvaldības asinsrite, jo tie rada darba vietas, veicina attīstību. Pašvaldības iespēju robežās cenšas veicināt, atbalstīt uzņēmējus, rīkojot mācības, sludinot grantu konkursus uzņēmējdarbības atbalstam.
Pirmo reizi šādi konkursi šogad izsludināti Pārgaujas un Priekuļu novadā, lai motivētu biznesa veidošanu vai attīstību, atbalstot gan jaunu komersantu vai saimnieciskās darbības veicēju rašanos, gan esošo attīstību. Pārgaujas novada pašvaldība atbalstam piešķīrusi 6 000 eiro, un pieteikumu iesniegšana turpinās līdz 6.novembrim.
Pārgaujas novada pašvaldības izpilddirektore Maruta Drubiņa norāda, ka izsludinātais grantu konkurss būšot labs papildinājums jau esošajām uzņēmējdarbības atbalsta formām: “Pašvaldībai svarīgi veicināt jaunu biznesa ideju uzsākšanu, neaizmirstot arī tos, kuri jau darbojas, jo arī viņi var pieteikties šajā konkursā. Esam pateicīgi par viņu darbošanos, atbalsts ir kā apliecinājums mūsu novērtējumam viņu darbībai. Konkursa ietvaros jau bija mācību diena par pieteikuma aizpildīšanas metodiku, biznesa plāna izstrādi un attīstības projektu pamatiem. Iepriekšējos gados esam rīkojuši mācības uzņēmējiem, kuros piesaistām kompetentus lektorus, un uzņēmēji atzinīgi novērtē šīs iespējas.
Cenšamies uzņēmējus atbalstīt arī citādi, pašvaldība apmaksā stendus Valmieras uzņēmēju dienās, arī uz Hanzas dienām uzņēmēji brauc ar pašvaldības zināmu atbalstu. Mūsuprāt, tas, ka uzņēmēji piedalās šajos pasākumos, ir lielākais novērtējums mūsu darbībai. Viņi nav pasīvi, viņi grib piedalīties, parādīt sevi, tādējādi popularizējot arī novadu.”
Priekuļu novada pašvaldība izsludinājusi biznesa ideju konkursu “Es daru”, kuram topošie un esošie uzņēmēji var pieteikties līdz novembra beigām. Konkursa īstenošanai piešķirtais finansējums ir 2000 eiro. Priekuļu novada pašvaldības projektu vadītāja Vineta Lapsele atzīst, ka pirmais gads nes daudz nezināmā: “Rīkojam konkursus “Sabiedrība ar dvēseli”, kur apmēram zināma cilvēku aktivitāte, bet biznesa atbalstam konkurss izsludināts pirmo gadu. Gribam redzēt atsaucību, pieteikumus, lai saprastu, vai šāda atbalsta forma nepieciešama. Ja būs interese, varēs domāt par šādu konkursu arī nākamajos gados. Tāpēc arī finansējumu šogad atvēlējām samērā piesardzīgi, ja interese būs liela, nākamajos gados finansējumu varētu palielināt. Pagaidām grūti spriest par pieprasījumu, jo līdz šim nav bijis neviens jautājums par šo iespēju. Varbūt cilvēki gatavojas, iespējams, viss notiks pēdējā brīdī, kā jau tas pie mums ierasts.”
Jau vairākus gadus Raunas novada pašvaldība rīko konkursu “Biznesa ideju konkurss komercdarbības uzsākšanai vai attīstībai Raunas novadā”. Pašvaldības uzņēmējdarbības un lauksaimniecības konsultante Inita Dzenīte uzsver, ka svarīgi piedāvāt šādas atbalsta iespējas: “Uzņēmēji nāk uz domi, interesējas, jautā, un mums viņiem jāpalīdz. Ir jaunie uzņēmēji, kuri grib palikt un darboties Raunas novadā, atverot savu mazo biznesu, bet neiederas kategorijās, lai startētu uz lielākiem atbalsta instrumentiem, un tādā gadījumā pašvaldības atbalsts ir labs sākums.
Šī gada konkursā divus uzņēmumus jau esam atbalstījuši, bet pieteikumu pieņemšana turpinās. Interese bijusi, bet dažs, iespējams, nobīstas, jo prasām zināmu ieguldījumu no uzņēmēju puses, lai viņi apzina ieplānoto tirgus nišu, lai izanalizē konkurentu piedāvājumu, lai prot prezentēt, pamatot savu ideju. Mums līdzekļu nav tik daudz, lai dotu visiem, tāpēc viņiem nedaudz jāpapūlas pārliecināt, ka atbalsts tiešām svarīgs. Lai redzam, ka no tā būs ieguvums pašvaldībai, vietējiem iedzīvotājiem, novadam.”
Vidzemes Uzņēmējdarbības centra vadītāja Ina Miķelsone norāda, ka, salīdzinot ar citiem valsts reģioniem, Vidzemē ir daudz pašvaldību, kas sludina grantu konkursus uzņēmējdarbības atbalstam: “Situācija ir laba, ir arī uzņēmēju atsaucība, viņi labprāt izmanto pašvaldību piedāvātās iespējas.
Ir dažas pašvaldības, kas šādus konkursus īsteno pirmo reizi, ir arī tādas, kas gatavojas rīkot nākamgad. Ir pašvaldības, kas vēl pirms pāris gadiem teica, ka neko tādu neorganizēs, tomēr saskatījušas ieguvumu un īsteno grantu konkursu.
Varbūt kādam šis atbalsts šķiet neliels, bet iesācējiem tas bieži vien ir ļoti nozīmīgs. Patīk pašvaldību pieeja, ka tās ne tikai rīko grantu konkursus, bet aicina uzņēmējus papildināt zināšanas, organizējot mācības, lekcijas. Tas liek uzņēmējiem pārdomāt jautājumus, par kuriem varbūt nav aizdomājušies. Tā ir veiksmīga pieeja, šādi pasākumi pašvaldībām neko neizmaksā, jo pieejami labi speciālisti no “Altum” programmas, inkubatora programmas, kuri labprāt brauc un mācības organizē.
Svarīgi, ka pašvaldībās ir speciālisti sadarbībai ar uzņēmējiem, lai arī varbūt ne uz pilnu slodzi, tomēr topošais uzņēmējs pašvaldībā var saņemt nepieciešamo informāciju par uzņēmuma dibināšanu un arī atbalstu.”
Komentāri