Māņticīgs. Šis apzīmējums nepārprotami ir ar negatīvu nokrāsu. Protams, ticēt māņiem, kas gan tajā varētu būt pozitīvs! Racionāli cilvēki pie māņticības pieskaita arī attieksmi pret it kā labvēlīgiem un nelabvēlīgiem datumiem, ko gan uzreiz apstrīdēs numeroloģijas un astroloģijas piekritēji. Tomēr zinātnisku pierādījumu savai pārliecībai viņiem nebūs, un atkal racionālie un pragmatiskie varēs pasmaidīt.
Pēdējos gadu desmitos ik pa brīdim masu saziņas līdzekļos uzzinām, ka modīgi ir laulāties datumos, kas veido īpašas skaitļu kombinācijas. Īsts kāzu bums bija pirms desmit gadiem, kad 07.07.07. laulāties izvēlējās daudzi jo daudzi. Arī šogad, kad kalendāra datumu kombinācija rādīja 07.07.17., reģistrēt jauno ģimeni izvēlējušies vismaz 300 pāru. Taču publiski arī pausts, ka nav nekādu apliecinājumu par šo, īpašos datumos dibināto ģimeņu ciešajām saitēm, kuras ilgumā un mīlestībā pārspētu tās, kas oficiāli nostiprinātas ikdienišķākos dienas, mēneša un gadskaitļa salikumos.
Jā. Racionāla pamata ticībai, ka datums ietekmēs dzīvi, nav. Tāpat kā nav nekāda pamata pārliecībai, ka melns kaķis, pārskrējis ceļam, atnesīs neveiksmīgu dienu. Tomēr varbūt nevajag pasmaidīt par tiem, kas cenšas izvairīties no melnā minkas vai izvēlēties īpašus datumus kādam sevišķam notikumam? Mūsu prāts un emocijas darbojas tik daudzveidīgi, ka pat zinātnei nav izdevies līdz sīkām niansēm izprast, kāpēc kādam ķermenis rada tieši tādu, ne citādu reakciju. Un ja tas runčuks, kas grib pārskriet pāri rīta taciņai, raisa neizprotamas bažas, varbūt nemaz nav smieklīgi, ja to pabaida, lai tek pa citu celiņu? Un varbūt apziņa, ka atbildīgajam solim izvēlēts tieši 07.07.17., dos kādu papildu spēku, ticību, pārliecību? Mazliet kā ticība, mazliet kā rotaļa, mazliet kā vēlme piešķirt īpašu nokrāsu notikumam. Kāpēc ne, ja tas sagādā prieku?
Komentāri