Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) Attīstības padome nākusi klajā ar informāciju par atbalsta pasākumiem reemigrācijai. Šajā gadā plānots pilotprojekts, kura ietvaros katrā Latvijas plānošanas reģionā darbu uzsāks reģionālais koordinators, kura uzdevums būs informēt ārvalstīs dzīvojošās personas par reemigrācijas iespējām. Lai cilvēkus motivētu atgriezties, izstrādāta arī reemigrantu atbalsta programma uzņēmējdarbības uzsākšanai pēc atgriešanās savā reģionā, kur savulaik dzīvots.
Jaunatnes lietu speciāliste Iveta Jermolājeva atbalsta reemigrācijas pilotprojekta uzsākšanu: “Skatoties uz man zināmām personām, kuras reiz izlēmušas uzsākt dzīvi ārzemēs, esmu novērojusi, ka lielākajai daļai tomēr pienāk brīdis, kad rodas vēlme atgriezties Latvijā. Iemesli tam ir visdažādākie – bērnu piedzimšana un vēlme ģimeni veidot dzimtenē, neapmierinātība ar mītnes valstī esošo izglītības sistēmu vai vienkārši vēlme būt līdzās sev tuvajiem un mīļajiem. Protams, ir arī aspekti, kas atgriešanos kavē. Tās ir bailes no tā, ka, Latvijā dzīvojot, būs grūti nodrošināt sevi un savu ģimeni, kā arī par to, ka samazināsies komforta iespējas. Tādēļ, ja cilvēks izlemj atgriezties, ir labi, ka ir kaut kas, pie kā pieķerties, lai šo vēlmi īstenotu. Protams, aizbraucot var nepazust kontakti ar paziņām un draugiem Latvijā, bet saikne ar aktuālo un šeit notiekošo pavisam dabiski pazūd. Ir jābūt kādam tālrunim, kādam zinošam speciālistam, ar kuru iespējams konsultēties, lai rastu atbildes uz jautājumiem, kas radušies. Piemēram, par darba un mājvietas iespējām un arī brīvajām vietām bērnudārzos konkrētajā reģionā. Pozitīvi vērtēju arī atbalsta programmu uzņēmējdarbības uzsākšanai. Lai cilvēki atgrieztos, viņiem jābūt drošiem, ka arī šeit viņi spēs nopelnīt naudu savai un ģimenes iztikšanai. Kad darba pieredze ir gūta un darba spējas apzinātas, tad šāds starta kapitāls sava uzņēmuma veidošanā ļoti palīdzētu. No zināmiem stāstiem par cilvēkiem, kas atgriezušies, liela daļa tiešām arī izvēlējušies uzsākt savu uzņēmējdarbību – piemēram, atvēruši kafejnīcu vai veikalu.
Manuprāt, visefektīvāk jaunais projekts varētu atbalstīt ģimenes. Tieši ģimenes, kurās ir bērni, vēlas atgriezties un meklē iespējas, kā to izdarīt. Ja ir bērni, tad tiek domāts, kā bērniem nodrošināt pamatvajadzības. Ja ģimenes redzēs, ka to ir iespējams izdarīt arī šeit, tad, domāju, ne viena vien ģimene pieņems lēmumu atgriezties dzimtenē. No latviešiem ārzemēs ir dzirdēts aizvainojums par to, ka viņi nejūtas gaidīti atpakaļ. Ar šo projektu tiek pretī padota roka ārvalstīs dzīvojošajiem.”
Plānoto atbalstu uzņēmējdarbības uzsācējiem par reemigrācijas trumpi uzskata Līga Priedēna, kas pirms četriem gadiem no Cēsīm pārcēlās dzīvot uz Angliju: “Pirmām kārtām mani iepriecina, ka par aizbraucējiem vispār tiek domāts un tiek meklēti risinājumi, kā motivēt cilvēkus atgriezties. Šo uzņēmējdarbības atbalstu, domāju, novērtēs daudzi, īpaši tie, kuriem jau ir kādas biznesa ieceres. Pozitīvi vērtēju to, ka cilvēkiem būs iespēja par aktuālajiem jautājumiem konkrētajā reģionā konsultēties ar kādu zinošu speciālistu. Ja šis cilvēks sniegs arī reālu palīdzību, piemēram, spēs ieteikt cilvēka kvalifikācijai atbilstošus uzņēmumus, kuros ir brīvas vakances, spēs konsultēt par mājokļu jautājumiem un attālināti palīdzēs risināt skolu un bērnudārzu jautājumus, tad tas ir pavisam labi! Tas cilvēkiem, kuri grib atgriezties Latvijā, liks justies drošāk. Es šobrīd esmu ārzemēs ar mērķi nopelnīt konkrētām vajadzībām. Kad to būšu izdarījusi, meklēšu variantus, ko darīt savās mīļajās Cēsīs. Ja tad šāda koordinatora pakalpojums būs vēl pieejams, tad noteikti to izmantošu. Es kā cilvēks, kurš ilgstoši būs bijis prom no reālās situācijas, noteikti tik labi neorientēšos aktuālajos jautājumos kā konsultants, kurš situāciju reģionā pārzina.”
Komentāri