Prieks, kur rodies, laime, kur kavējies? Nekā skaista apkārt, ja nu vienīgi dubļi un sāls uz ceļiem. Vien nīgrums, neapmierinātība cilvēku sejās un brīžam līdzīgi smaidam savilktas lūpas: “Lai jums jauka diena!” Beigu beigās, vai tad ir slikti? Citiem klājas vēl sliktāk. Bet patiesībā, kāda man daļa par citiem, dzīvoju šodien un te.
Un tāds krēslains noskaņojums neliek mieru. Vajag tikai pamurmināt, cik slikta dzīve, bet skaidrs – labāka un gaišāka tā nekļūs. Tomēr kopumā vidējam latvietim tā vis nav. Šogad Latvija Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) veidotajā pasaules laimes indeksā ieņem 53.vietu no 156 vērtētajām valstīm. Pērn bijām 54., vēl pirms gada 68.vietā. Vai tas slikts rādītājs, zinot, ka ar prieku neplātāmies, par laimi skaļi nerunājam? Vai jau teikt, ka eksperti, kuri izdarīja šādus secinājumus, man personīgi nepajautāja, bet tas taču situāciju nemaina. Mērot cilvēku personīgo apmierinātību, dzīvi valstī, veselības datus, iekšzemes kopproduktu uz vienu iedzīvotāju, paredzamo veselīgas dzīves ilgumu, pastāvošo sociālā atbalsta sistēmu, korupcijas līmeņa uztveri un vēl daudz ko citu, esam ierindoti ne jau saraksta lejasgalā. Un mums blakus ir Japāna.
Noteikti ne vienam vien ir pārsteigums, ka Igaunija pasaules laimes indeksa rindā ir 63.vietā. Jocīgi, jo kaimiņos taču viss ir labāk, sakārtotāk, ja nu vienīgi alkohols dārgāks. Lietuvieši iemanījušies būt 50.vietā. Tas gan turpat vien ir, taču skaidrs, ka viņi kaut ko māk labāk un dzīvo laimīgāk.
Cik nav dzirdēts, ka Latvijā dzīve depresīva, jo trūkst saules, laiks gada lielāko daļu pelēks. Cik gan laimīgs var būt cilvēks, ja citur pasaulē silts un saulains, bet pie mums drēgns un slapjš? Taču gluži pretējās domās ir somi un pārējo Ziemeļvalstu iedzīvotāji. Laimes indeksā pirmajā vietā ir Somija, tai seko kaimiņvalstis. Pērn pirmajā vietā bija Norvēģija.Vai nav jauki – mums kaimiņos, tepat aiz jūras, dzīvo laimīgākie cilvēki. Somi augstu novērtējuši labu piekļuvi dabai, izglītības sistēmu un drošību. Somijai laimes ziņā pa pēdām seko Norvēģija, Dānija, Islande un Šveice. Laimīgāko valstu desmitniekā iekļuvusi arī Nīderlande, Kanāda, Jaunzēlande, Zviedrija un Austrālija. Dānija, Norvēģija un Zviedrija regulāri nokļūst pētnieku uzmanības lokā – izrādās, vairākos pētījumos šīs zemes tiek uzskatītas par pašām laimīgākajām. Kas tad šo valstu iedzīvotājus dara tik laimīgus? Pētnieki atzinuši, ka tas ir ne tikai augstais dzīves līmenis, bet arī noteikti principi, kuri ļauj priecāties par dzīvi.
Lai gan finansiālajai stabilitātei ir liela nozīme pasaules iedzīvotāju laimes izjūtā, pētījuma autori norāda, ka laimes sajūtas galvenais faktors nav valsts un viņu personīgā finansiālā situācija, jo, piemēram, ASV ienākumi pakāpeniski pieaug, bet cilvēku laimes izjūta sarūk.
Tāda nu ir tā laime. Ne to izmērīt naudā, ne saules gaišumā pie debesīm. Vienīgi attieksmē. Pret visu, kas apkārt. Un sevi!
Komentāri