Latvijas aviokompānija “Air Baltic” uzsākusi interesantu iniciatīvu. Valsts simtgadē uzņēmums ir pilns iedvesmas nest Latvijas vārdu pasaulē arvien jaunos veidos un nāk klajā ar ideju – dot lidmašīnām iedzīvotājuiemīļotāko Latvijas pilsētu nosaukumus.
Mājaslapā lv100.airbaltic. com/lv rakstīts: “Latvijā ir 76 oficiāli atzītas pilsētas. Sagaidot Latvijas simto dzimšanas dienu, mums būs 14 jaunas “Airbus A220-300” lidmašīnas. Kuru 14 pilsētu vārdā tās nosauksim? Izvēle ir tieši tavās rokās!”
Ikviens aicināts minētajā vietnē balsot par kādu no pilsētām. Mūsu pusē ir divas – Cēsis un Līgatne. Vakar pusdienlaikā Cēsis atradās otrajā vietā, nedaudz zaudējot Kuldīgai. Pēc tam bija Ogre, sekoja Liepāja, Daugavpils, Valmiera. Galvaspilsēta Rīga bija tikai 12.vietā, bet Līgatne 76 pilsētu konkurencē ierindojās 43.vietā. Taču šis ir tikai pats sākums, un vietu sadalījums var mainīties ik pa minūtei vai stundai.
Kā zināms, nosaukumu “Cēsis” jau vairākus gadus nes Jūras spēku flotiles krasta apsardzes patruļkuģis. Vai būs arī pasažieru lidmašīna “Cēsis”? Vai līgatnieši sasparosies, lai, cīnoties ar lielākām pilsētām, savas pilsētas nosaukumu tomēr iebalsotu starp 14 finālistēm?
Cik pašvaldībai svarīgi, lai tās vārds izskanētu arī šādā veidā? Cēsu novada pašvaldības Komunikācijas un klientu servisa pārvaldes vadītājs Kārlis Pots norāda, ka tas nav tik būtiski pašvaldībai, bet pašiem cēsniekiem: “Labi zinām, ka cēsnieki ir izteikti lokālpatrioti, to nevar apšaubīt neviens. Ja mazpilsētas iedzīvotāji var panākt, ka nacionālās lidsabiedrības flotē ir gaisa kuģis ar nosaukumu “Cēsis”, tas būtu fantastiski. Tas apliecinātu, ka iedzīvotāji mīl savu pilsētu, ka viņiem rūp, lai tās vārds izskan, lai tiek popularizēts, ka tieši viņi grib nest tās vārdu pasaulē. Uz lidmašīnas jau nebūs rakstīts Cēsu novada pašvaldība vai mūsu mājaslapas adrese, tur būs viens vārds – Cēsis.”
Redzam, ka pēc pirmajām balsošanas dienām šobrīd līderos ir tieši mazpilsētas, apsteidzot republikas nozīmes pilsētas, kas apliecina, ka mazajās pilsētās iedzīvotājiem vairāk rūp savas pilsētas vārds. Iespējams, tā ir vēlme parādīt lielajiem, ka mazajos ir spēks, ka mēs varam, ka tas mazais cinītis var to vezumu apgāzt.
Vai lidmašīnas, kas dosies uz dažādām Eiropas lidostām, nesot uz sāniem Latvijas pilsētu vārdus, var veicināt interesi par tām? No vienas puses, gribētos domāt, ka varbūt, bet Cēsu Tūrisma informācijas centra vadītāja Andra Magone atzīst, ka, viņasprāt, šī akcija nepalīdzēs pilsētu vārdiem izskanēt ārzemēs: “Šī akcija būs nozīmīga Latvijas ietvaros, iebalsojot savu pilsētu starp tām 14, varam pierādīt, ka iedzīvotāji ir aktīvi, pilsēta interesanta, ka gribam, lai pilsētai būtu tas gods, ka tās vārds izskan šādi. Tas arī viss, jo, ja lidmašīna ar nosaukumu “Cēsis” nolaidīsies kādā lidlaukā, cilvēkiem, kuri nav no Latvijas, tas neko neizteiks. Viņiem tas būs tikai vārds bez jebkāda konteksta. Katrs var padomāt, vai vispār pamanām, kas rakstīts uz lidmašīnām, vai iedziļināmies šajos vārdos. Dažs varbūt nodomās, ka tas ir kādas lidsabiedrības nosaukums. Protams, šo faktu, iespējams, var izmantot kā mārketinga rīku, pievēršot uzmanību šim nosaukumam, bet tur svarīgākais ir paskaidrojošais teksts. Tāpēc jautājums, kā mēs pratīsim šo iespēju izmantot, ja “Cēsis” nokļūs uz lidmašīnas sāniem.”
Līgatnes novada pašvaldības Tūrisma informācijas centra vadītāja Santa Jermičuka ir pārliecināta, ka sāncensība īpaši svarīga tieši mazajām pilsētām, lai kārtējo reizi atgādinātu par sevi: “Lielās pilsētas – Ventspili, Liepāju, Rīgu – jau zina tāpat, bet mazajām pilsētām svarīga katra iespēja popularizēt sevi, savu nosaukumu. Arī uz Līgatni tūristu plūsma aug gadu no gada, un ir svarīgi meklēt ko jaunu, kā vēl piesaistīt, kā vēl par sevi atgādināt. Tagad līgatniešiem atliek vien parādīt savu patriotismu, lai iebalsotu pilsētu iespējami augstu. Saprotam, ka konkurence ir liela, bet varam mēģināt sevi apliecināt!”
Balsošana turpināsies līdz 21. septembrim, būs interesanti uzzināt rezultātus, galvenokārt to, kuras būs 14 pirmās, bet varbūt vēl interesantāk būs vērot mazpilsētu cīņu pret lielajām republikas nozīmes pilsētām.
Jo īpaši interesanti noskaidrot, kā lidsabiedrība rīkosies gadījumā, ja 14 populārāko skaitā iekļūs arī Ogre un Ape, jo šo pilsētu nosaukumi angļu valodā nes ne tik pozitīvu vēsti. Kā zinām, angļu valodā “Ogre” var tikt tulkots kā “milzis cilvēkēdājs”, bet “Ape” kā “mērkaķis”.
Komentāri