Šoruden mācību gads iesākās ar atgādinājumu pedagogiem – kamēr skolēni nonāks līdz 12. klases beigšanai, daļa profesiju, kas šobrīd pastāv, būs kļuvušas nevajadzīgas un izzudušas.
Tas nozīmē, ka jaunatne audzināma ar apziņu, ka viņu paaudzei nemitīgi būs jāturpina zināšanu ceļš, apgūstot profesiju, tajā nemitīgi pilnveidojoties vai sākot apgūt vēl kādu citu profesiju.
Augstskolā Cēsīs
Skolas gadi ir laiks, lai apzinātos, kurā darba jomā būtu interese iedziļināties, laikus uzkrāt zināšanas. Oktobrī Cēsīs skolēniem tradicionāli tiek rīkotas karjeras dienas – tikšanās ar dažādu jomu speciālistiem, iepazīšanās ar darba vidi. Tā ir neatņemama mācību forma pamatskolās un jo īpaši vidusskolās. Skolēni tiekas ar ļoti atšķirīgu profesiju pārstāvjiem, dodas uz uzņēmumiem, iepazīst iestāžu darbību, runā ar speciālistiem un izzina arī tālākās izglītības iespējas.
Rīgas Tehniskās universitātes Cēsu filiāles vadītājs Alvis Sokolovs par satikšanos ar skolēniem stāsta : ” Cēsu filiālē, rīkojot karjeras dienu, uz to gaidām visus, kam ir interese par tehniskām profesijām. Pie mums pulcēsies nozares speciālisti, kuri strādā ļoti interesantos uzņēmumos. Karjeras dienas apmeklētāji var būt nezinoši kā balta lapa. Te viņi uzzinās, kas notiek, kad apgūta tehniska profesija un sākas darbs.”
Filiāles mācībspēki cer, ka satiksies ar skolēniem, kuri jau zina par jomu, kādu padziļināti apgūs. Tas nozīmē, ka karjeras dienā jauniešiem interesēs augstskolā apgūstamie priekšmeti, darba iespējas nākotnē.
“Var gadīties, ka tieši šāda informācija daļai apmeklētāju būs gaidītā,” spriež A. Sokolovs. Taču Rīgas Tehniskās universitātes pasniedzēji ar prieku tiktos arī ar vēl jaunākiem – pamatskolas vecuma – skolēniem. “Profesiju jau nemēdz izvēlēties tikai tad, kad mācās vidusskolā. Domājot par nākotni, mācīšanās virzienus var izvēlēties daudz ātrāk , lai vidusskolā koncentrētos uz priekšmetiem, kurus vēlams apgūt padziļināti.” Šādas iespējas pēc pamatskolas beigšanas piedāvā ģimnāzijas, aicinot iestāties eksaktajā vai humanitārajā klasē.
Alvis Sokolovs uzsver, ka karjeras diena neesot domāta tikai skolu jaunatnei. Tā iecerēta plašākai sabiedrībai, dodot iespēju gūt jaunas zināšanas. “Karjeras diena ir veids, lai augstskolā atkal iegrieztos tie, kuri studijas beiguši pirms kāda laika. Tie ir cilvēki, kuri jūt, ka varētu atkal mācīties, lai uzzinātu ko jaunu, pašu jaunāko,” domā A.Sokolovs un skaidro, ka šajos laikos informācijas ir daudz, tajā skaitā par dažādām profesijām. Kaut kādā ziņā jaunieši mēdz arī norobežoties no viņiem šķietami liekās informācijas, tāpēc Rīgas Tehniskās universitātes Cēsu filiālē skolēnu karjeras dienās cenšas veidot apgūstamās profesijas kopbildi. “Jauniešiem skaidrojam, ka, studējot plašāku jomu, viņu personiskās intereses var aizvest arī kādā no profesijas specifiskiem virzieniem ar vēlmi tajā iedziļināties,” stāsta augstskolas pārstāvis.
Karjeras dienas vispārizglītojošās skolās nav valstī vienots pasākums. Skolas var izvēlēties laiku un veidu, kā pievērsties jauniešu iepazīstināšanai ar profesijām, ar mācību iespējām un darba tirgu, kuru izzināt aicināti vecāko klašu audzēkņi. Cēsīs, iesaistoties pašvaldībai, skolām ir dotas iespējas klases vai skolēnu interešu grupas iesaistīt pasākumos, kas dod zināšanas par darba jomu, profesijām.
Jaunpiebalgā aicina
Jaunpiebalgas vidusskolā karjeras dienu rīko pavasarī, pirms skolēnu brīvlaika. “Tad skolā viesojas uzņēmēji un arī mūsu vidusskolas absolventi. Dažādu profesiju pārstāvji vienu dienu strādā ar skolēniem, vadot nodarbības audzēkņiem, sākot no 5. klases. Skolēni šīs tikšanās gaida,” uzsver Jaunpiebalgas vidusskolas direktors Arnis Ratiņš, piebilstot, ka skolēni apzinās profesiju dažādību un iedvesmojas no tā, ka satikušies ar reāliem profesiju pārstāvjiem. “Dažādu jomu profesionāļi Jaunpiebalgas vidusskolā ierodas ne tikai no mūsu novada, aicināti arī no Rīgas,” skaidro A.Ratiņš. “Līdz šim mūsu ideju par karjeras dienu, kurā profesiju pārstāvji tiekas ar jauniešiem, atbalstījuši Jaunpiebalgas mēbeļnieki, ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, pašvaldības darbinieki. Vidusskolēniem par uzņēmējdarbību stāsta alus darītavas darbinieki.” Šajā mācību gadā Jaunpiebalgas vidusskola gatava startēt jaunā jomā un pamatskolas audzēkņus iesaistīt mācību uzņēmumu veidošanā.
Komentāri