Nereti ārstniecības iestādēs tiek nogādātas nepilngadīgas personas smagā alkohola reibumā. Kā tiek kontrolēta alkohola tirdzniecība pusaudžiem, un par ko liecina pārmērīga alkohola lietošana nepilngadīgo vidū?
Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieka palīdze Ilze Mote apstiprina, ka alkohola lietošana nepilngadīgo personu vidū tiek konstatēta: “Ja salīdzinām deviņu mēnešu periodu 2017.gadā un 2018.gadā, tad šogad kopumā reģistrēti 130 gadījumi, kur nepilngadīgs jaunietis alkohola reibumā ir atradies sabiedriskā vietā. 2017.gada noteiktajā periodā reģistrēti 147 gadījumi. Lai arī reģistrēto gadījumu skaits samazinājies, grūti spriest, vai to var nosaukt par tendenci. Visvairāk šādu gadījumu tiek reģistrēts laikā, kad norisinās pilsētas svētki, publiski koncerti, festivāli un citi pasākumi. Vairums no jauniešiem, kuri neatļauti lieto alkoholu, ir vecumā no 15 līdz 17 gadiem. Ja nepilngadīgais tiek atrasts alkohola reibumā, jaunietis tiek nogādāts dzīvesvietā, vecāku apgādībā. Smaga reibuma gadījumos jaunietis tiek nogādāts slimnīcā. Jāmin, ka par šādu pārkāpumu, ko veicis nepilngadīgs jaunietis, sodu par bērna aprūpes pienākumu nepildīšanu var saņemt par bērnu atbildīgās personas. Policija veic daudz preventīvu pasākumu saistībā ar šo jomu. Tiek veidoti dažādi projekti, publikācijas, tikšanās ar vecākiem un pašiem jauniešiem, lai izskaidrotu, kāds sods un sekas piemērojamas par šādu rīcību. Lai kontrolētu un ierobežotu alkohola un enerģijas dzērienu tirdzniecību nepilngadīgām personām, policijas darbinieki regulāri veic reidus tirdzniecības vietās.”
Alkohola lietošanu nepilngadīgo personu vidū kā problēmu saredz arī SIA “Cēsu klīnika” galvenā ārste Anda Skrastiņa: “Gadījumi, kad nepilngadīgas personas dzēruma stāvoklī nonāk klīnikā, nenotiek ļoti bieži, bet tie tāpat ir divi līdz četri gadījumi mēnesī. Tas noticis pat ar deviņus un 11 gadus veciem pusaudžiem. Tā ir slimība, bet, ja ir liels gribasspēks un motivācija, tad no šīs atkarības ir iespējams izārstēties. Tam, kādēļ pusaudži izvēlas lietot alkoholu, var būt vairāki cēloņi. Piemēram, liela nozīme ir audzināšanai un tendencēm ģimenē. Tāpat pusaudžiem nav problemātiski kādam pieaugušajam pie veikala palūgt, lai nopērk alkoholu. Alkohola lietošana notiek ne tikai publiskos pasākumos, bet arī ikdienā, kad pusaudži satiekas. Daudzi no viņiem neapzinās, ka viens un tas pats alkohola daudzums katru var ietekmēt citādi, ja viens noreibs mazliet, tad kāds cits, kurš augumā mazāks, ātri nonāks dziļā dzēruma stāvoklī. Gadījumos, kad pusaudzis nonācis klīnikā, ārstu primārais pienākums ir sniegt pusaudzim medicīnisko palīdzību. Ir jāgādā par to, lai cilvēka veselība un pašsajūta stabilizētos. Pēc tam tiek ziņots bāriņtiesai, sociālajam dienestam un policijai. Šīs institūcijas tālāk sazinās ar vecākiem vai citām par bērnu atbildīgajām personām.”
Psihiatre un narkoloģe Ilona Paegle ikdienas darbā sastopas ar pusaudžiem, kuri saskārušies ar atkarības problēmām, un skaidro iespējamos atkarību cēloņus: “To visu izraisa apstākļu kopums. Vispirms audzināšana ģimenē, alkohola pieejamība, kā arī pats indivīds – ja pusaudzim būtu citas nodarbes, tad alkohola lietošanai gluži vienkārši nebūtu laika. Tāpat būtiska loma ir arī ģenētikai. Ja kāds ģimenē pārmērīgi lietojis alkoholu, tad bieži var redzēt, kā šī atkarība pārņem jaunāko paaudzi. Ir svarīgi laikus konstatēt problēmu un par to runāt, meklēt risinājumus un veidus, kā pusaudzim palīdzēt. Ja ģimenē nav pierasts par problēmām runāt, tad iet grūti. Lai pusaudzis veiksmīgi atrastu izeju no alkohola atkarības, jāiegulda lieli resursi. Nepietiek tikai ar manu konsultāciju, ir vajadzīgas papildu psihoterapijas konsultācijas, atbalsts no līdzcilvēkiem. Pusaudžu vecumā tas ir jo īpaši svarīgi. Ārstēšanās ir laikietilpīga, turklāt nepieciešami finansiālie resursi. Tā kā ārstēšanās no atkarībām netiek nodrošināta par valsts budžeta līdzekļiem, tad vecākiem ir jārod iespējas rast finanses, lai bērnam ārstēšanos nodrošinātu paši. Valstiskā līmenī šī ir liela problēma.”
Trīs bērnu mamma Inga Ceriņa no Cēsīm uzskata, ka galvenie alkohola lietošanas iemesli rodas ģimenē: “Ja bērns redz, ka mamma un tētis ik vakaru lieto grādīgos dzērienus, tad nevar gribēt, ka bērns to nedarīs. Esmu divu pusaudžu un viena pavisam maza bērniņa mamma. Tā kā lielākie bērni uz draugu ballītēm jau dodas paši, tad mēs esam runājuši par to, ko alkohols nodara cilvēku veselībai. Uzskatu, ka vecāku pienākumos ir nevis aizliegt, bet izskaidrot. Tāpat vecākiem jāseko, ar kādiem draugiem bērni tiekas, regulāri jāseko bērna mācībām un jānodrošina bērns ar dažādām interesantām un saistošām ārpus skolas aktivitātēm, lai pusaudzim nebūtu vēlmes labsajūtu meklēt alkoholā. Arī mani bērni nodarbojas ar sportu, un viņi lieliski zina, ka sports un alkohols nav savienojamas lietas. Turklāt brīvdienās mēs vienmēr darām kopā ko interesantu, tas bērniem parāda, ka tieši bez alkohola ikdiena ir priecīga un piesātināta.”
Komentāri