Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Simtgade un kritika

Jānis Buholcs
10:10
26.11.2018
4

Latvijas simtgade ir piedzīvota. Tie bija grandiozi svētki, kurossvinējām to, ka mums ir sava valsts. Taču, kā jau lielos pasākumos gadās, ne viss notiek gludi. Vai ir pamats kritizēt valsts svētku norisi, ja jau arī ikdienā netrūkst neapmierinātības un atgādinājumu par slikto?

Gan gatavojoties valsts jubilejai, gan arī svētku nedēļā notika daudz dažādu pasākumu – gan priecīgu, gan svinīgu. Patīkami, ka jubileju zināja un atzīmēja arī ārpus Latvijas. Vairākās ārvalstīs mūsu svētkiem par godu ēkas vai citi objekti tika izgaismoti Latvijas karoga krāsās. Ārvalstu politiķi un dažādu organizāciju pārstāvji sūtīja sveicienus.

To, ka mēs jau labu laiku esam neatņemama Rietumu pasaules daļa, apliecināja arī ārvalstu viesu klātbūtne. Svinīgos pasākumus apmeklēja vairāku valstu līderi. Spēcīgs atgādinājums par izveidotajām un spēcīgajām sai­tēm ar sabiedrotajiem bija arī NATO ārvalstu karavīru piedalīšanās 18. novembra parādē.

Šie un vēl daudzi citi elementi spilgti atgādina to, ko ikdienas problēmās un steigā gadās piemirst – to, ko mēs kā valsts esam kopīgi paveikuši. Latvijas iedzīvotāji šodien ir pārtikušāki un rīcības iespēju ziņā brīvāki nekā jebkad agrāk. Mums ir pašiem sava valsts. Taču nemaz ne tik sen bija citi laiki, kad par sarkanbaltsarkana karoga glabāšanu varēja sodīt. Sodīt par savas valsts gribēšanu. Karogi šodien no jauna atgādina par ideju, kura, par spīti represijām un citām grūtībām, ir dzīva.

Pēc 18. novembra pasākumiem publiskajā telpā pamanīju īpatnēju parādību. Bija cilvēki, kas izteica kritiskas piezīmes par kādu no svētku norises aspektiem, un bija tādi, kuri kritiķiem pārmeta svētku bojāšanu un darvas karotes pilināšanu medus mucā.

Nav noliedzams, ka daļa īgnuma ir nevietā, to varēja pataupīt vismaz līdz jaunās darba nedēļas sākumam. Šāds īgnums var kļūt par hronisku kaiti, kas mudina koncentrēties uz slikto, un vainu par to liek meklēt visos citos. Mums, protams, netrūkst problēmu un nepilnību, un nav liela māksla tās saskatīt ik uz soļa. Bet arī tad būtu labi spēt ne tikai saskatīt to, kā mums paš­laik nav, bet arī novērtēt to, kas mums ir un ko mēs varam.

Tanī pašā laikā valsts svētku gaisotne nenozīmē, ka ir jāpiever acis uz visu un ka tie, kuri norāda uz nepilnībām, allaž ir tikai nevēlami noskaņas bojātāji. Konstruktīva kritika ir nepieciešama tāpēc, lai konkrēto jautājumu labi varētu izprast no dažādām pusēm un nākamreiz spētu rīkoties labāk.

Viens piemērs ir saistībā ar masu pasākumiem Rīgā, 11. novembra krastmalā. Svētku salūtu uz turieni ik gadus dodas skatīties liels cilvēku skaits, bet šogad apmeklētāju, šķiet, bija vēl vairāk. Taču pūlis – tas ir bīstami. Nav nepieciešams daudz, lai sāktos spiešanās, grūstīšanās un arī panika. Šī nudien nav tikai teorētiska iespējamība. Pasaulē netrūkst piemēru, kur lielu ļaužu masu kopā sanākšana un pārvietošanās beidzas traģiski. Pasākuma dalībnieki, cenšoties nonākt tuvāk notikuma centram vai cenšoties tikt pie labākas skata vietas, var pat nenojaust, ka kļūst par daļu no milzīga spēka, kurš kādu citu saspiež vai sabradā.

Bija cilvēki, kuri atgādinājumus par šādu iespējamību norakstīja kā veltu trauksmes celšanu. Sak’, ja nepatīk pūlis, neej uz masu pasākumiem. Nekas slikts taču nenotika. Ļoti labi, ka nenotika. Taču tas, ka viss beidzās laimīgi, nav arguments. Tā nav atbildīga attieksme pret drošību. Un šis nav arī jautājums par to, vai dalībniekiem patīk vai nepatīk atrasties vietā, kur ir daudz citu cilvēku. Tas ir jautājums par to, kā atbildīgie par pasākumu apzinās riskus un spēj tos vadīt.

Ne jau velti publiskos pasākumos tiek izmantotas dažādas cilvēku plūsmas vadīšanas metodes – no tām redzamākā, taču nebūt ne vienīgā, ir barjeru uzstādīšana. Protams, tas tika darīts arī pie mums, taču nav pārliecības, ka pietiekami un ka nopietnāka incidenta gadījumā kārtības sargi būtu spējuši re­aģēt.

Būtu labi, ja šis jautājums nonāktu Iekšlietu ministrijas vadības dienaskārtībā. Un ne jau tāpēc, lai būtu vēl kāds iemesls kādu vainot par neizdarību, bet gan lai izdarītu secinājumus. Secinājumiem jābūt par to, cik lielā mērā ar pašreizējiem materiālajiem un cilvēkresursiem iekšlietu struktūras spēj nodrošināt sabiedrības drošību masu pasākumos; kādas nepilnības eksistē un kas būtu jādara, lai situāciju uzlabotu.
Svinēt savus svētkus ir jāmāk. Ir lieliski, ka tik daudzi cilvēki vēlējās būt galvaspilsētas centrā, lai lielo notikumu piedzīvotu klātienē. Pozitīvi, ka redzamākās problēmas, ko pasākumi radīja, bija vien satiksmes sastrēgumi un pārpildīts sabiedriskais transports – tas ir neizbēgami. Taču svētki paši par sevi nenozīmē, ka tajos nav vietas ieteikumiem, kā rīkoties, lai mūsu kopējie notikumi būtu drošāki un patīkamāki. Vislabāk ir mācīties no tām nebūšanām, kuras nav notikušas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vitamīni, uztura bagātināji. Vai vienmēr ir palīglīdzekļi veselības uzlabošanai?

10:59
22.11.2024
16

Ieejot aptiekā, acu priekšā ņirb dažādas kastītes ar uzrakstiem, kas mudina aizdomāties – varbūt man arī vajag šo. Pie kasēm viegli pamanāmos plauktos rindojas multivitamīni dažādām cilvēku grupām – no raibiem gumijlācīšiem bērniem līdz specializētām zivju eļļām un vitamīnu kompleksiem senioriem. Tam visam blakus daudz dažādu “anti-stresa” uztura bagātinātāju un pat melatonīna tablešu. Lūk, viss […]

"Miera plānu konkurss"

10:38
21.11.2024
19

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps veido savu valsts vadības komandu. Tu­vākajās dienās būs skaidrs par tās sastāvu, jo pašlaik vēl kaut kas var mainīties. Eksperti jau vērtē Trampa izraudzītās personas un piesardzīgi cenšas prognozēt, kāda būs Trampa politika, ko viņš darīs vai nedarīs. Pirms vēlēšanām viņš sarunājis daudz, arī vispretrunīgākās lietas. Gan jau laiks parādīs […]

Bēdas, skumjas un prieks – viss vienmēr līdzās

10:31
21.11.2024
34
1

Pelēkais, drēgnais, tumšais laiks rada sajūtu, ka Veļu laiks turpinās, lai gan pēc latviskām tradīcijām Mārtiņos tas beidzas un sākas Sala laiks. Vēlajā rudenī šķēpi tiek lauzti par to, cik daudz bērnu svin importēto Halovīnu un cik maz latviskos Mārtiņus un Miķeļus. Šogad Halovīnā lija, bija pavisam nemīlīgs laiks, bet pilsētā visur bija redzami bērni, […]

Pārtikas cenas - realitāte un solījumi

10:29
21.11.2024
37

Dzirdēts jau, ka runāt var nezin ko, tāpat arī katrs vārds jāvērtē kritiski. Bet visdrošāk ir ik vārda patiesību pārbaudīt pašam. Kurš gan nav dzirdējis, ka pārtikas cenas nepārtraukti, pa centam vien, palielinās. To stāsta tie, kuri iepērkas. Un uz veikalu, tirgu nedodas vien retais.    Ekonomikas ministrija apstiprina, ka    oktobrī bija cenu kāpums […]

Sašņorēts Ikars vistu kūts laktā

11:38
20.11.2024
30

Nedēļas sākumā Valmieras pievārtē atklāja Industriālā parka būvniecību. Gandrīz 60 ha plaša teritorija, kas jau nākamajā gadā būs sagatavota rūpnieciskai apbūvei, stratēģiski izdevīgā vietā ar dzelz­ceļa pievadu, elektroenerģijas pieslēgumu, visu nepieciešamo    uzņēmējdarbībai. Būs parks ar potenciālu kļūt par jaudīgu ekonomisko dzinēju visai Vidzemei. Kā jau atklāšanā, bija uzrunas, vēstījuma kapsulas iemūrēšana, atbildes uz žurnālistu […]

Salnu mēneša pelēcītis

14:51
14.11.2024
27

Tagad esam tumšajā gada pusē, kad naktis ir garākas par dienām. Teorētiski tajā esam kopš rudens saulgriežiem, Miķeļdienas 29. septembrī, taču tagad, kad pulksteņi tikuši pagriezti par stundu atpakaļ, dienas gaismas šķiet vēl mazāk. Ik gadu ap šo laiku no daudziem paziņām dzirdu, cik grūti, ka pie mums ziema un uzkrītoši pelēcīgais, drēgnais un vīrusiem […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi